hepatitc.gen.tr https://www.hepatitc.gen.tr Hepatit C, Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, hepatitc.gen.tr Wed, 18 Jan 2017 00:00:00 +0000 Sat, 28 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Hepatit B Aşısı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-asisi.html Mon, 22 Oct 2018 07:14:21 +0000 Hepatit B Aşısı, özellikle de hepatit B hastalığına yakalanma riski olan veya bu hastalığı yaşamış kişilerin tekrar hastalık riskine karşı en etkili yöntemdir. Hepatit B hastalığı dünyada en sık rastlanan hastalıkl Hepatit B Aşısı, özellikle de hepatit B hastalığına yakalanma riski olan veya bu hastalığı yaşamış kişilerin tekrar hastalık riskine karşı en etkili yöntemdir. Hepatit B hastalığı dünyada en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Ve bulaşması çok kolaydır. Diğer hepatit türlerinde olduğu gibi hepatit B hastalığında da karaciğerin iltihaplanması ve sonrasında karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu durum hepatit B hastalığına karşı önlemler alınmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu önlemler kişisel önlemler olabileceği gibi hepatit B aşısı da hastalığın bulaşmasını önleyebilir. 

Hepatit B Aşısı Kimlere Yapılır
 • Hepatit B aşısı yeni doğan bebekler dahil tüm bebekler
 • Çocuklar
 • Cinsiyet fark etmeksizin tüm yetişkinler
 • Yaşlılar
Hepatit B Aşısının Yan Etkileri Nelerdir

Aşı ilk yapıldığı periyotta küçük yan etkiler yaratabileceği gibi uzun vadede de bir çok yan etkisi bulunmaktadır. Genel olarak ilk yapıldığında oluşan yan etkiler; 
 • Aşının yapıldığı bölgede şişkinlikler ve kızarıklar meydan gelebilir.
 • Aşı yapılan bölgede ilk 2 gün boyunca ağrılar meydana gelir. 
Hepatit B aşısının uzun vadede 60 kadar çeşitli yan etkisi olduğu ve şu ana kadar yapılan aşılar arasında yan etkisinin en çok olduğu aşı olarak tespit edildiği bilinmektedir. Bu yan etiklerden en tehlikeli olanı mültipl skleroz diye bilinen ve beyinde felç yapıcı sertlikler olan sağlık sorunudur. Bu yan etkilerin en sık görüldüğü yaşlar 20-50 yaş aralığıdır. Aşının çok fazla yan etkisi olduğu bilinmesine karşın bunların görülme sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Bu yan etkiler şu şekilde özetlenebilir;
 • Cilt hastalıkları: Yüzde kırmızı döküntüler, deride sertleşme bölgeleri, minik katı kabartılar ve el sırtında halka görünümünde oluşumlar.   
 • Sinir hastalıkları: Quillain-Barre tipi ilerleyen felçler, sinirlerin miyelin kılıflarını kaybetmeleri, mültipl skleroz.
 • Bağışıklık hastalıkları; periarteritris nodosa denilen damar irini, müzmin yorgunluk   
 • Romatizma; artrit ve romatoid artrit hastalıkları   
 • Göz bozuklukları.   
 • Kan hastalıkları: Kemik iliğinin kan yapışının duruşu (aplastik kansızlık).   
 • Diğer hepatit türleri

Hepatit B Aşısını Yaptırmasına Karşın Risk Altında Olanlar Kimlerdir

Hepatit B hastalığına karşı önlem almak amacıyla aşı yaptıranlardan bağışıklık sistemi zayıf olan ve sürekli olarak hepatit B hastalığının virüsü ile temas halinde olanlar tehlike altındadır. Bunun yanında karaciğerinde sorun olan kişiler de risk altındadır. Bunun yanında çoğunlukla risk altında olan kişiler;
 • Sağlık personelleri, 
 • Virus taşıyıcısı ile aynı evi paylaşan bağışıksız eş ve çocuklar, 
 • Taşıyıcı anneden doğan bebekler, 
 • Sık sık kan almak zorunda olanlar, 
 • Hemodiyaliz hastaları, 
 • Hayat kadınları 
Hepatit B Aşısı Nasıl Yapılır

Hepatit B aşısı her yaş ve gruptan insanlara uygulanabilir. Çok güvenli bir aşıdır. Uygulanma yöntemleri;
 • Aşılama ideal olarak, 1'er aylık periyotlarla 2 doz uygulanır. 3. doz aşı da ilk aşıdan 6 ay sonra yapılarak uygulanır.
 • Diğer bir alternatif ise; 1 ve 2. doz arasında 2 hafta- 4 aylık bir süre, 2 ve 3. doz arasında ise 2 ay- 18 aylık bir süre geçmesi beklenir ve bu şekilde 3 doz uygulanır.
 • Yetişkin ve küçük çocuklarda aşı dozu aynı değildir. Her doz aşı içerisinde, yetişkinler için 20 mikro gramlık aşı proteini küçük çocuklar için ise 10 mikrogramlık aşı proteini ihtiva eder. 
 • Aşının uygulanma yeri de yetişkin ve çocuklarda farklılık gösterir. Eğer çocuk 2 yaşından büyük ise deltoid kasının içine uygulanır. Eğer çocuk 2 yaşından küçük ise veya yenidoğan bebek ise uyluğun ön yan yüzünd]]> Bebeklerde Hepatit B Aşısı Uyku Yaparmı https://www.hepatitc.gen.tr/bebeklerde-hepatit-b-asisi-uyku-yaparmi.html Mon, 22 Oct 2018 18:59:48 +0000 Bebeklerde Hepatit B Aşısı Uyku Yaparmı; Bebekler yaradılışları nedeniyle zayıf bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle mikrop ve bakterilerin getirdiği zararlı hastalıklara karşı vücutları hemen bağışıklık göstermemekt Bebeklerde Hepatit B Aşısı Uyku Yaparmı; Bebekler yaradılışları nedeniyle zayıf bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle mikrop ve bakterilerin getirdiği zararlı hastalıklara karşı vücutları hemen bağışıklık göstermemektedir. Ancak bir kısım aşı ve tedavi yöntemleri ile bu mikroorganizmalara karşı vücutları rahatlıkla direnç göstermektedir. Halk arasında sıklıkla görülen Hepatit B rahatsızlığı bebeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlık türüdür. Sarılık olarak nitelendirilen Hepatit B hastalığı karaciğerde bir iltihap şeklinde kendini gösterir. Bulaşıcı bir özelliğe sahip olan bu hastalık karaciğer yetmezliği gibi ölümcül rahatsızlıkları beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle ebeveynler çocuk sağlığını korumak amacıyla Hepatit B aşısını küçük yaşlarda bebeklerine yapmaktadırlar. Bu aşı sonrasında Bebeklerde Hepatit B Aşısı Uyku Yaparmı şeklinde  ailelerce soruları beraberinde getirmiştir. Çünkü bebek bu aşı sonrasında uzun süreli uyuduğu gözlemlenmiştir. Ancak bu uyku durumu pek iyiye işaret olmaya bilir. Bu nedenle bebekte bu aşı sonrasında uzun soluklu uykular gözlemlenmesi halinde konu uzman hekimlere bildirilmelidir.

  Bebeklerde Hepatit B Aşısı Sonrası Uyku Nedenleri

  Yapılan araştırmalarda bir çok bebek Hepatit B  aşısı sonrasında normal yaşamına devam eder. Düzenli olarak beslenme ve uyku  ihtiyacı devam eder. Ancak kimi bebeklerde Hepatit B aşısı sonrasında Uyku oluştuğu görülmüştür. Aslında bu durum pek normal bir durum olmaya bilir. Bunun temel nedeni ise bebeğin almış olduğu aşının ağırlığı nedeniyle uzun süreli uyumasıdır. Böylesi bir durumla karşılaşan ebeveyn bebeğin durumunu iyice gözlemler. Şayet bu uyku durumu 2 günden fazla sürmesi halinde konu uzman çocuk doktoruna bildirilmelidir. Uzman hekim tarafından yapılan tetkik ve tedaviler sonrasında bebeğin başka bir rahatsızlığı olup olmadığı araştırılır. Uzman doktor gerekmesi halinde Hepatit B aşısında sonra bebeği gözlem altında tutabilir. Bu nedenle bu aşı sonrasında beklenmeyen bir durum oluşması halinde konu uzman çocuk doktoruna bildirilmelidir.]]>
  Kronik Viral Hepatit B https://www.hepatitc.gen.tr/kronik-viral-hepatit-b.html Tue, 23 Oct 2018 03:45:23 +0000 Kronik Viral Hepatit B: enfeksiyonu, C, D, veya diğer adıyla delta enfeksiyonu olarak bilinir. Kronik Viral Hepatit B, çok yaygın bir enfeksiyondur. Bulaşmaları yolları; gebe annenin doğum esnasında bebeğine bula Kronik Viral Hepatit B: enfeksiyonu, C, D, veya diğer adıyla delta enfeksiyonu olarak bilinir. Kronik Viral Hepatit B, çok yaygın bir enfeksiyondur. Bulaşmaları yolları; gebe annenin doğum esnasında bebeğine bulaştırması, kan yoluyla (kan transfüzyonu), steril bir ortamda yapılmamış bir cerrahi operasyonda, sağlık çalışanlarının kaza ile iğne ya da cerrahi bir malzemeyi eline batırmasıyla, cinsel temasla, aile içinde kan ile temas edilebilecek cihazların ortak kullanılmasıyla (tırnak makası, diş fırçası, traş makinası) bulaşabilir. Bilinen tek bulaşma yolu, kan yoludur. Cinsel temasla bulaşma ihtimali çok düşüktür. Hatta evli çiftlerin birinde hepatit b var ise, korunmalarına gerek yoktur. Kronik Viral Hepatit hastalığında, D virüsü yalnız başına enfeksiyon yapmaz. Hepatit B hastalığı olan kişilere eklendiği zaman enfeksiyon yapabilir.

Kronik Viral Hepatit B Belirtileri
 • Sarılık gelişmesi
 • Halsizlik, İştahsızlık
 • Yağlı yiyeceklerden uzak durmak
 • İştahsızlık
 • Diz ve eklem ağrıları
 • Genel vücud ağrıları
 • Yüksek ateş
 • Koyu idrar ve dışkı renginin açılması
 • Karaciğer ve dalak büyümesi
Kronik Viral Hepatit B Tedavisi

Tedavi için belirli ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçların doktor tarafından verilmesi gerekir. İlaçların takibi de oldukça önemlidir. Belirli aralıklarla hasta doktoruna görünür. Belirli testlere bakılarak, virüsün ne kadar çoğaldığı ve karaciğer durumuna göre tedavisi gerçekleşir. Mutlaka tedavi alması gereken hastalardır. Belirli şartlarda hekim kontrolü altında tedavi olunur. En geç 6 ay aralıklarla doktor tarafından kontrol edilmelidir.
]]>
Hepatit Elametleri https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-elametleri.html Tue, 23 Oct 2018 13:07:24 +0000 Hepatit Elametleri (Semptomları): Hepatit, karaciğerin enflamatuvar durumunu belirtir. Genellikle viral enfeksiyon nedeniyle meydana gelir. Ancak, diğer olası hepatit nedenleri de bulunmaktadır. İlaçlar, toksin Hepatit Elametleri (Semptomları): Hepatit, karaciğerin enflamatuvar durumunu belirtir. Genellikle viral enfeksiyon nedeniyle meydana gelir. Ancak, diğer olası hepatit nedenleri de bulunmaktadır. İlaçlar, toksinler ve alkol, Otoiümün hepatit sorununu ortaya çıkarabilir. Otoiümün hepatit, vücudun karaciğer dokularına karşı antikor oluşturduğunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Hepatit olarak sınıflandırılan karaciğer viral enfeksiyonları; Hepatit A, B, C, D ve E'yi içermektedir. Hepatit A hastalığı, hafif bir türdür. Hepatit C ve D ağır türdedir. Tedavi seçenekleri, hangi tip enfeksiyona maruz kalınmasıyla alakalıdır.

Hepatit Türleri

Hepatit B: Hepatit B virüsü, (HBV) ile oluşan bir enfeksiyona dayanmaktadır. Yaralar, enjekte edilen ilaçların kullanımı, enfekte biriyle cinsel ilişkiye girme, ortak kullanılan eşyalar Hepatit B virüsünün bulaşma riskini artırır. Kronik bir hastalıktır. 

Hepatit C: Hepatit C, genellikle enjeksiyon ilaçlarından, cinsel temas yoluyla ve sıvıların doğrudan temas etmesiyle bulaşır. Kan yoluyla bulaşan viral enfeksiyonlardan biridir.

Hepatit D: Bu türe delta hepatit denir. Hepatit D virüsünün (HDV) neden olduğu ciddi bir karaciğer hastalığıdır. Açık yaralardan veya enfekte olmuş kanla temas halinde bulaşır. Hepatit D, Hepatit B enfeksiyonu ile birlikte ortaya çıkan nadir bir Hepatit şeklidir.

Hepatit E: Su kaynaklı bir hastalıktır. Hepatit E, zayıf sağlık koşullarına sahip bölgelerde bulunur. Dışkıda sindirim yoluya ortaya çıkar.

Hepatit Tedavileri

Hepatit A: Genellikle tedavi edilmemektedir. Belirtileri çok fazla rahatızlık veriyorsa, yatak istirahati önerilebilir.

Hepatit B: Akut Hepatit B'nin spesifik bir tedavisi yoktur. Kronik türünde ise, antiviral ilaçlar verilebilir. Düzenli tıbbi değerlendirmeler ve gözetim şarttır.

Hepatit C: Antiviral ilaçlar Hepatit C'nin akut ve kronik formlarının tedavisinde kullanılır. Kronik Hepatit C virüsüne maruz kalan hastalar, tipik olarak antiviral ilaç terapilerinin bir kombinasyonu ile tedavi edilir. Siroz veya karaciğer hastalığı olanlar, kronik Hepatit C nedeniyle karaciğer nakline aday olabilirler.

Hepatit D: İnterferon adı verilen bir ilaçla tedavi edilir.

Hepatit E: Özel bir tıbbi tedavisi yoktur. Enfeksiyon sıklıkla akut olduğundan, genellikle kendiliğinden geçer. Bu tür enfeksiyon hastalarına çoğu zaman yeterli beslenme, yeterli dinlenme, bol miktarda sıvı içme ve alkolden uzak durmaları önerilir.
]]>
Toksik Hepatit https://www.hepatitc.gen.tr/toksik-hepatit.html Tue, 23 Oct 2018 14:35:08 +0000 Toksit hepitit, kişide bulunan hepatit hastalığının ilaç veya da kimyasal yollar ile karaciğer organında iltihap oluşturmasına denilmektedir. İnsan sağlığına çok büyük zararları bulunan kimyasal madde ve kimyasal ilaçl Toksit hepitit, kişide bulunan hepatit hastalığının ilaç veya da kimyasal yollar ile karaciğer organında iltihap oluşturmasına denilmektedir. İnsan sağlığına çok büyük zararları bulunan kimyasal madde ve kimyasal ilaçların oluşturduğu hastalıklardan biridir. Bu hastalığın temel faktörü olan kimyasal madde ve ilaçlar vücut işleyişini bozmakta ve sindirim sistemini etkilemektedir. Etkilenen sindirim sistemi kan akışını bozmakta ve karaciğer organını etkilemektedir. Bu kan akışında etkilenen karaciğer şişmeye başlar  ve görevini yapamayacak duruma gelir. Kimyasal madde etkisiyle karşılaşan karaciğerin yapısı değişir ve çalışamayacak duruma gelir. Bu durum toksit hepatit hastalığı olarak adlandırılır. Bu hastalığa sebep olan maddeler ise vücudumuz da ağrıyan bölgelerin ağrısın geçirmek için kullanmış olduğumuz ağrı kesiciler, ateş düşürücüler  , A vitamini destekli kullanmış olduğumuz ilaçlar ve diğer hastalıklar için kullanmış olduğumuz ilaçlar etki edebilmektedir. Ayrıca bazı doğal bitkiler de toksit hepatit hastalığına neden olabilmektedir.
Her bireyin vücut yapısı ve organ çalışması farklı olduğundan dolayı hangi ilacın kimler üzerinde olumsuz etki veya olumlu etki bırakacağını bilmek oldukça zordur. Bunun yanı sıra hastalıklarımızı için kullanmakta olduğumuz bazı ilaçların birlikte alınması sonucu ortaya çıkabilen hastalıklardandır. Toksin hepatit alkol ve vücuda zarar veren maddeler kullanılması sonucunda da ortaya çıkma olasılığı yüksek olan hastalıklardan biridir. Karaciğer organı vücudumuzda kan temizliğini sağlar ve kan üretir. Bu organın yavaşlaması ve işlevini yerine getirememesi insan sağlığını tehtit edebilir.nBu bakımda karaciğer hayati bir önem taşımaktadır.

Toksit hepatit belirtileri
 • Sarılık hastalığının görülmesi
 • İdrarın koyu renkli olması ve dışkının normalden çok daha açık renkli olması
 • Sık sık mide bulantısı yaşanması ve yediğini çıkarmak
 • İştah azalması ve karın ağrıları
Bu tür rahatsızlıklar görüldüğü taktirde en kısa zamanda bir doktor gözetimi altından geçilmesi gerekmektedir. Gerekli olan kan testleri yaptırılmalı ve tedavisine tez zamanda başlanılmalıdır.

Toksit hepatit hastalığının tanısı ve tedavisi 
 • Öncelikle doktor gözetiminden geçirilmelidir.
 • Hastalık ortaya çıktıktan sonra kişinin ne tür ortamlarda çalıştığı ve kullandığı ilaçlar incelenir.
 • Çalışma ortamında etki edebilecek maddelerin varlığı tespit edilir.
 • Teşhis konulduğunda ise hastanın idrar tahlilleri ve hepatit markerleri istenir.
 • Bunun yanı sıra karaciğer ultrasonu da istenilmektedir.
 • Tam teşhis konduktan sonra hastalığın oluşumuna etki eden maddeler ortadan kaldırılmaya çalışılır.
 • Karaciğere hiçbir müdahale edilmeden kendini toplaması beklenir.
 • Gerekli görüldüğü bazı durumlar da ise hasta yatırılır ve hasta beslenecek durumda değil ise damar yolu ile beslenir. 
Karaciğerin kendini yenileyebilme özelliğine sahip bir organdır. Bu yüzden toksin hepatit hastalarına ilk tespitte müdahale edilmez ve karaciğerin kendi kendini yenilemesi beklenir. Fakat hastalık çok kötü durumda ise karaciğer yetmezliği söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda doktorlar hastaya karaciğer nakli yöntemini uygulamaktadırlar.
]]>
Yenidoğan Hepatit B Aşısı https://www.hepatitc.gen.tr/yenidogan-hepatit-b-asisi.html Wed, 24 Oct 2018 14:05:00 +0000 Yenidoğan hepatit b aşısı, hepatit b oldukça önemli bir hastalıktır. Karaciğerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bu hastalık hayati önem taşımaktadır. Kan ve insan vücudunun salgıladığı sıvı yoluyla bulaşma öz Yenidoğan hepatit b aşısı, hepatit b oldukça önemli bir hastalıktır. Karaciğerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bu hastalık hayati önem taşımaktadır. Kan ve insan vücudunun salgıladığı sıvı yoluyla bulaşma özelliği taşıyan bu karaciğer hastalığı bir çok insanı ve sağlığını tehdit etmektedir. Bu açıdan hayati önem taşıyan hepatit b hastalığının tespiti halinde kesinlikle doktor gözetimi altına girilmesi gerekmektedir. Kolay kolay kendin belli etmeyebilir ve uzun yıllar boyunca bireyin vücudunda saklı kalabilir. Yeni doğan bebeklerde hepatit b aşısı doğar doğmaz yapılmaktadır. Yapılan bu aşı bebeği hepatit b hastalığından koruyacak ve sağlıklı bir hayat sürdürmesine katkı sağlayacaktır. Eğer bu aşı yapılmaz ise karaciğer hastalığı çeşitli nedenlerden dolayı kendini koruyamayabilir ve işlevini yerine getiremez bir hal alabilir. Böylesi bir durum karaciğerin işlevini etkileyeceği gibi diğer organlarında işleyişini aksatacaktır. İşleyişi aksayan organlar vücudu her yönden etkileyecek ve hayati sorunlar ortaya çıkacaktır.

Yenidoğan bebeklerde hepatit b aşısı uygulaması iki farklı süreçten oluşmaktadır.  Bu süreçten ilki  olan yöntem   yeni doğan bebeğe doğumundan hemen sonra hepatit b aşısı yapmaktır. Bu aşı yapıldıktan hemen sonra ikinci ayda ikinci aşı uygulanır. Ardından 5 ay sonra üçüncü hepatit b aşısı bebeğe yapılır. Bu üç evreden oluşan hepatit b aşısı bebeklerin bu hastalığa yakalanmaması için oldukça önemlidir.
Bir diğer yöntem ise yeni doğan bebeğe birinci ay, ikinci ay,  üçüncü ay ve on birinci aydan sonra toplam olarak dört dozdan oluşan yöntem uygulanır. Bu yöntemler doktor tarafından belirlenerek uygulamaya sokulmaktadır. Hepatit b aşısının yan etkileri ve bu etkilerin getirmiş olduğu bir takım sorunlarla da karşılaşılabilir. 

Yeni doğan bebeklerde hepatit b aşısının yan etkileri
 • Şişkinlikler meydana gelebilir. 
 • Vücutta kızarıklıklar görülebilir.
 • Aşının yapıldığı bölgede ağrılar meydana gelebilir.
 • Ağrıların vermiş olduğu acıdan dolayı bebekte huzursuzluklar meydana gelebilir.
Yeni doğan bebeklerde hepatit b aşısının zararları 
 • Yeni doğan bebeğin kilosu iki den az ise bu hepatit b yapılmamalıdır. Aksi taktirde bebeğin vücudu bu iğnenin dozunu kaldıramayabilir. Bununla birlikte ateşlenmeler meydana gelebilir ve havale geçirme ihtimali ortaya çıkabilir.
 • Bebekte alerjik durumlar ortaya çıkabilir.
Hepatit b aşısının bu tür zararları çok nadiren görülmektedir. Yeni doğan bebeklere bu aşının yapılması oldukça önemlidir. Doktor gözetimi altında yapılacak olan bu uygulama düzenli ve sağlıklı olacaktır. Hepatit b aşısı uygulandıktan sonra aile bireyleri çocukların hal ve hareketlerini gözlemlemeli ve herhangi bir durumda tekrar doktora başvurulmalıdır. Bebeklere yapılan hepatit aşısı çok nadiren etki etmeyebilir. Böylesi durumları ortaya çıkarabilmek için ileri zamanlarda tekrar test yaptırılmalıdır. Eğer hastalık geçmemiş ise doktor tekrar tedaviye başlamalıdır.
]]>
Alkolik Hepatit https://www.hepatitc.gen.tr/alkolik-hepatit.html Wed, 24 Oct 2018 19:56:08 +0000 Alkolik hepatit: Uzun süre alkol kullanımına bağlı olarak karaciğerde meydana gelen iltihaplanmadır. Kadınlarda alkolik hepatit oluşma riski daha fazladır. Bu kadın ve erkeğin vücudun işleyişine bağlı olarak farklılı Alkolik hepatit: Uzun süre alkol kullanımına bağlı olarak karaciğerde meydana gelen iltihaplanmadır. Kadınlarda alkolik hepatit oluşma riski daha fazladır. Bu kadın ve erkeğin vücudun işleyişine bağlı olarak farklılık gösterir.

Alkolik hepatit belirtileri: 

Karaciğerde meydana getirdiği hasara bağlı olarak değişir. Karaciğerde daha fazla hasar meydana geldikçe kişide iştah değişikliği, ağız kuruluğu, kilo kaybı, bulantı ve kusma, sarılık ve ateş görülür.

Alkolik hepatit teşhisi ve tedavisi:

Doktor tarafından öncelikle fiziksel muayene yapılarak ve kişiye sağlık geçmişi ile ilgili ve alkol tüketimi ile ilgili sorular sorarak hastalığa teşhis koymaya çalışır. Bunun yanı sıra tam teşhis için kan testi, karaciğer fonksiyon testleri ve ultrason isteyebilir. Bu şekilde tanı konulamayan hastalık içinde doktor karaciğer biyopsisi isteyebilir. Böylelikle teşhis edilip alkolik hepatit tanısı konulan hastanın ilk önce alkolü bırakması gereklidir. Alkol alımına devam edilmesi durumunda hastalık ilerleyerek siroz ve karaciğer yetmezliği gibi daha ağır sonuçlara varır. Doktor tarafından hastalığın derecesine göre ilaç tedavisi uygulanır. Bunun dışında beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Bunun için vitamin takviyesi yapılabilir. Karaciğerin ağır hasarlı olduğu durumlarda ise karaciğer nakli gerekebilir.
]]>
Akut Hepatit C https://www.hepatitc.gen.tr/akut-hepatit-c.html Wed, 24 Oct 2018 21:16:11 +0000 Akut Hepatit C: Bir HCV virüsü olan Hepatit C, hastalığın ilerleyen dönemlerinde karaciğerde siroz ve kanser gibi oldukça ciddi hastalıklara neden olabileceği için kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bilinen Akut Hepatit C: 
Bir HCV virüsü olan Hepatit C, hastalığın ilerleyen dönemlerinde karaciğerde siroz ve kanser gibi oldukça ciddi hastalıklara neden olabileceği için kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bilinen en küçük virüsler arasında olan HCV virüsünün neden olduğu Hepatit C, akut ya da kronik olarak ortaya çıkabilir.

Akut Hepatit C, Hepatit C ye neden olan virüsün kişiye bulaştıktan sonra virüsün vücuda yerleşmeyip altı ay içerisinde iyileşmesi durumu Akut Hepatit C olarak adlandırılır. Akut Hepatit C virüsü taşıyan kişilerin yarısından fazlasında bu enfeksiyon kronik Hepatit C enfeksiyonuna dönüşür.

Hepatit C nasıl bulaşır, Akut Hepatit C genellikle kan ve kan hücreleri ile bulaşan bir hastalıktır. Bununla beraber sağlık çalışanlarının Hepatit B olma olasılığı yüksek olduğu kadar Hepatit C virüsünü taşıma riski de oldukça yüksektir. Uyuşturucu kullananların aynı iğneyi kullanması, cinsel ilişki, dövme, delinerek vücuda takılan bazı metaller ve organ nakli ile bu hastalığın bulaşma olasılığı vardır.

Akut Hepatit C belirtileri, Hepatit C virüsünü taşıyan kişilerin yaklaşık % 80'inde hiçbir belirti ortaya çıkmaz. Ancak bazı hastalarda iştahsızlık, aşırı yorgunluk ve halsizlik hissi, cilt ve göz renginde sararma, bulantı ve kusma, ateş, eklem ağrıları, idrar renginin koyulaşması ve karın ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Akut Hepatit C tedavisi, bu hastalığın kronikleşme oranın oldukça yüksek olması bakımından kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Ancak bazı durumlarda Hepatit C enfeksiyonu tedavi gerektirmeden kendi kendine temizlenebilir. Akut Hepatit C genellikle pegile interferon ve antiviral ilaç olan ribavirinin 24 hafta gibi bir zaman diliminde kullanılması ile tedavi edilir. Bu ilaç tedavisi ile Akut Hepatit C hastalarının yaklaşık yarısında iyileşme görülür. Hastalığın ilk 6 ayında uygulanan tedavi Hepatit C nin kronik duruma gelmesinden sonra yapılan tedaviye göre çok daha etkilidir. Bu nedenle Hepatit C hastalığında erken tanı ve tedavi oldukça önem taşır.

Akut Hepatit C den nasıl korunulur, Hepatit C de etkili olan herhangi bir aşı bulunmamaktadır. Fakat bu konu ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Bu hastalık için herhangi bir aşı bulunmadığı için Hepatit B virüsünden korunmanın en etkili yolu temizlik koşullarına önem verilmesidir. Hepatit C bulaşma olasılığı çok yüksek olmayan bir hastalıktır. Fakat bulaştığı zaman da kronikleşme oranı yaklaşık % 70 dir. Bu nedenle cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanılması, Hepatit C virüsü taşıyan kişilerin kullandığı kişisel eşyaların kullanılmaması gibi alınacak birtakım önlemler ile Hepatit C virüsünün bulaşma ihtimali engellenebilir. 
]]>
Hepatit B https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b.html Thu, 25 Oct 2018 03:44:36 +0000 Hepatit B: Ülkemizde oldukça önemli bir sağlık sorunu olan Hepatit B, karaciğerde iltihap oluşamasina sebep olan Hepatit B virüsünün yol açtığı viral bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit B, bazı kiş Hepatit B: Ülkemizde oldukça önemli bir sağlık sorunu olan Hepatit B, karaciğerde iltihap oluşamasina sebep olan Hepatit B virüsünün yol açtığı viral bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit B, bazı kişilerde uzun süre belirti vermeden ilerleyebileceği gibi bazı kişilerde ise bir takım belirtiler ile ortaya çıkar. Genellikle belirti vermeden devam eden Hepatit B virüsü hastalığın ilerleyen dönemlerinde siroz ve karaciğer kanseri gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hepatit B hastalığında bazı durumlarda belirtiler aniden başlar ve kısa bir süre sonra kendiliğinden yok olur. Bu durumda Hepatit B akut olarak değerlendirilir. Bununla beraber Hepatit B kronik de olabilir. Bu hastalığın kronik hale gelmesi hastanın yaşı ile alakalıdır. Hastalığın kronikleşmesi hastanın yaşı ilerledikçe azalır. Bebeklerde Hepatit B'nin kronikleşme oranı oldukça yüksekken erişkinlerde ise bu oran % 5 gibi az bir oranı kapsar.

Akut Hepatit B ve belirtileri, 

Bu hastalığa neden olan virüsünün vücuda girdikten sonra 6 ay gibi bir sürede iyileşmesi durumu akut Hepatit B olarak değerlendirilir. Akut Hepatit B birçok kişide hiçbir belirti göstermez. Bazı kişilerde de hastalık oldukça hafif olduğu için kişi doktora gitme gereği hissetmez. Akut Hepatit B hastalarının yaklaşık yarısı bu enfeksiyonun kendisinde olduğunun farkında bile olmaz ve virüsün başkalarına bulaşmasına neden olurlar. Ani gelişen Akut Hepatit B hastalığının ancak oldukça az bir kısmı ciddi bir hastalığa yakalanarak hastanede bakımları yapılabilir. Bu durumda kişide ateş, ağrı, iştahsızlık gibi gribe benzeyen belirtiler ortaya çıkabilir. Bununla beraber Akut Hepatit B de karın ağrısı, kendini hasta hissetme ile beraber bulantı ve kusma, sarılık ve ishal gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Kronik Hepatit B ve belirtileri, 

Hepatit B virüsünün vücuda yerleşmesi ve 6 aydan uzun bir süre iyileşmemesi bu hastalığın kronik hale geldiği ve ömür boyu süreceği anlamına gelir. Kronik Hepatit B de, Akut Hepatit B gibi herhangi bir belirti vermeden de ilerleyebilir. Çünkü bu hastalığının etkilediği organ olan karaciğerin oldukça sağlam bir organ olmasından ve karaciğerin bir kısmının zarar görmesi durumunda dahi görevlerini yerine getirmesinden dolayı hastalık kişi de hiçbir belirti göstermeyebilir. Ancak bazı kişilerde gözlerde ve tende sarılık, kişinin kendini yorgun ve halsiz hissetmesi, güçsüzlük, iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı ve kusma, avuç içlerinde kırmızı lekeler, cinsel isteksizlik, uyku düzeninin bozulması, vücudun belirli bölgelerinde kaşıntı, karaciğer bölgesinde rahatsızlık ve acı hissi, tende örümcek bacağını andıran ince kan damarları, dışkının soluk gri renginde, idrarın koyu renkte olması gibi belirtilerin yanı sıra oldukça ciddiye alınması gereken, karın boşluğunda, bacak, ayak ve ayak bileklerinde şişme ,yüksek ateş ve titreme, nefes almada güçlük, kan kusma, dışkının siyah renkte olması, sersemlik hali, zihin bulanıklığı gibi belirtilerde Kronik Hepatit B belirtileri arasında yer alır. Bu belirtiler görüldüğü takdirde mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Hepatit B nasıl bulaşır;

Hepatit B çoğunlukla anneden bebeğe doğum anında geçer ve Hepatit B vakalarının çoğunluğu bu yolla bulaşmıştır. Bununla beraber Hepatit B, korunmasız ilişki esnasında, iğne ve tüp gibi ekipmanların paylaşılmasında, vücut delme veya dövme esnasında kullanılan aletlerin sterilize edilmediği durumlarda, Hepatit B virüsü taşıyan kişilerde yakın temasta bulunulmasında, kan haricinde ter, cinsel organ sıvısı ve tükürük gibi vücut sıvıları ile oldukça kolay bulaşabilen bir hastalıktır. Kişinin çatlak veya açık olan bir yarasına temas eden kan ya da herhangi bir vücut sıvısı bile bu virüsün bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle Hepatit B hastalığı olan kişilerin traş bıçakları, diş fırçası ve tırnak makası gibi kişisel bakım eşyaları kesinli]]> Akut Hepatit https://www.hepatitc.gen.tr/akut-hepatit.html Thu, 25 Oct 2018 13:27:34 +0000 Akut Hepatit; Hepatit; karaciğer dokusunda meydana gelen iltihaplanmaya denir. Akut; kısa sürede, aniden anlamına gelen ani iltihaplanmalara denir. Altında birçok neden yatmaktadır. Vücudun sindirim organı olarak görev yapan karaci Akut Hepatit; Hepatit; karaciğer dokusunda meydana gelen iltihaplanmaya denir. Akut; kısa sürede, aniden anlamına gelen ani iltihaplanmalara denir. Altında birçok neden yatmaktadır. Vücudun sindirim organı olarak görev yapan karaciğer hormon üretir, kanı süzerek zararlı maddelerin dışkı yolu ile atılmasında yardımcı olur. Vücuda giren birçok toksinler, parazitler nedeni ile karaciğerin enfeksiyon kapmasıyla hepatitler oluşur. Genel olarak akut hepatit yapan virüslerdir.

Akut Hepatit Neden Olur

Çeşitli yollarla vücuda alınan virüsler akut hepatite neden olur. 

Hepatit A Virüsü; akut hepatite neden olur. Hepatit A virüsünün yapmış olduğu akut hepatit diğer hepatit virüslerine göre iyileşme süresi daha kısadır. Bu virüs daha çok hijyeni eksik olan ortamlardan bulaşmaktadır. Diğer hepatit virüslerine göre tehlikesi daha azdır. Tedavi edilerek maximum 2 aya kadar vücuttan tamamen atılır.

Bir diğer Akut hepatit yapan Hepatit B virüsüdür. Kan ve cinsel yolla bulaşan virüstür. Karaciğerde daha uzun süre kalır bu nedenle karaciğer dokusuna zarar veren bir virüstür. En çok akut hepatit yapan virüstür. Tamamen iyileşmesi için 4 ay kadar bir zaman geçmesi gerekir. Hepatit B virüsü oldukça tehlikeli bir virüstür tedavi edilmez ve ilerlerse karaciğer kanserine ve karaciğer yetmezliğine neden olur. Türkiye'de oldukça yaygın olmasına rağmen çoğu insan bu virüsten habersizdir.
Başka bir virüs ise Hepatit C virüsüdür. Daha çok kronik hepatit yaparlar ama akut hepatitede sebep olabilir. Bulaşma yolu tam olarak bilinmemekle birlikte cinsel yolla bulaştığı düşünülmektedir ve tedavi süresi daha uzundur, 7 haftada tedavi süreci tamamlanır.

Hepatit D virüsü de tek başına hastalık oluşturmazken Hepatit B virüsü ile birlikte akut hepatite neden olur ve kan yolu ile bulaşmaktadır.

Hepatit E virüsüde nadirde olsa akut hepatite sebep olmaktadır, hamilelerde görülürse büyük tehlike oluşturur.

Akut Hepatit Belirtileri Nelerdir

Belirtileri geneldir ve diğer durumlarla karıştırılabilir. Enerji kaybı, iştahsızlıki mide bulantısı, kusma, deri kaşıntısı, karın ağrısı (sağ üst taraf), ateş ve kahverengi idrar en sık karşılaşılan belirtilerdendir. Bazen hayatı tehdit edici belirtilerde görülebilir.

Akut Hepatit Tedavisi Nasıldır

Kan tahlilleriyle saptanan akut hepatit hastalığının belirli bir tedavisi yoktur. Tedavi hastayı rahatlatmak, yaşam konforunu düzeltmek amacıyla yapılır. Yatak istirahati önerilir ayrıca yüksek kalorili diyet verilerek gün içinde enerjik olması sağlanır ve mide bulantıları önlenmeye çalışılır.
]]>
Hepatit B Değerleri https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-degerleri.html Thu, 25 Oct 2018 21:56:34 +0000 Hepatit B değerleri; Hepatit B, bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğer iltihaplanması sonucu oluşan halk arasında sarılık olarak bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık Hepatit B virüsü (HBV) ile meydana gelmektedir. Hepatit B vir Hepatit B değerleri; Hepatit B, bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğer iltihaplanması sonucu oluşan halk arasında sarılık olarak bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık Hepatit B virüsü (HBV) ile meydana gelmektedir. Hepatit B virüsü oldukça bulaşıcı bir virüstür. Bu virüs karaciğere yerleştikten sonra karaciğer hücrelerini tahrip eder ve iltihap oluşmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda karaciğerde bazen geçen, bazen de kalıcı olan enfeksiyona yol açmaktadır. Hepatit B belirti vermeden 1-2 ayda iyileşme gösterir ya da kronikleşerek bazı çeşitli hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıklar siroz, sarılık karaciğer yetmezliği ya da karaciğer kanseri olmaktadır. 6 aydan fazla sürerse bu hastalık artık kronikleşmiş demektir. 
Bazı kişilerde HBV'ye karşı doğal bir bağışıklığı vardır. Bunun olup olmadığı kan testleriyle ortaya çıkmaktadır. Doğal bağışıklığı olmayan kişilerde ise aşıyla korunma kesin olmamakla birlikte, korunma sağlanabilir.

Hepatit B belirtileri nelerdir
 • Aşırı halsizlik
 • Baş ağrısı
 • İştah kaybı
 • Ateş
 • Deride kızarıklık
 • Kaslarda ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • İshal ya da kabızlık
 • Karaciğerin olduğu yerde ve sağ kaburga atında ağrı görülmesi
 • Karaciğer enzim miktarlarının artması
Hepatit B bulaşıcı bir hastalık olduğu için çok dikkat edilmesi gerekir. Genellikle bu virüsün bulaşma yolları doğum esnasında anneden bebeğe geçmesi, kan yoluyla, güvenli olmayan enjeksiyonlar, cinsel yolla olur. Bunlardan başka dövme yaptırırken steril olmaması, tükürükle, berberde kullanılan traş bıçakları, diş fırçası, herkesin kullandığı tuvaletlerle de bulaşabilir. Hastalık kuluçka evresindeyken de bulaşıcı olabilir. Fakat öpüşmeyle de bu hastalık geçmez. 

Yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde her üç kişiden biri hepatit B virüsü taşımaktadır. Bu Hepatit B virüsü taşıyanlardan her on kişiden biri hepatit virüsü taşıdığından habersizdir. Bundan dolayı vücutta Hepatit B virüsü olup olmadığına öğrenmek amacıyla test yapılmaktadır. Hepatit B değerleri genellikle kullanılan testler ketu 2'de gösterilir. Bu test sonuçlarının alınması birkaç gün hatta hafta sürebilir. 

Testlerde hepatit B göstergeleri araştırılan bulgular nelerdir

Bunların araştırılması ile insanlarda Hepatit B virüsünün varlığı ve bu hastalığın geçirilip geçirilmediği saptanmaktadır.
 • Hbs Ag: Bir proteindir ve bu hepatit B virüsünün dış kılıfını meydana getirmektedir.
 • Anti Hbs: Hbs Ag'ye karşı vücudun salgıladığı antikordur. İnsanlarda bağışıklık sisteminin virüse karşı savaşması sonucu oluşan bir üründür. Hepatit hastalığının geçirildiğini ve düzeldiğini göstermektedir.
 • Hbe Ag: Hepatit B virüsünün çok fazla çoğaldığını gösterir. Bağışıklık sisteminin Hepatit virüsüne cevap vermediği durumlarda görülmektedir. Genellikle çocuklarda ve gençlerde (+)  olarak görülür.
 • Anti Hbe: Hbe Ag'ye karşı vüudun oluşturduğu bir antikordur. Koruyucu bir antikor değildir. Hastalığı devam edenlerde (+) olarak testlerde çıkmaktadır.
 • Anti Hbc: B virüsüile karşılaşan her hastada saptanan bir antikordur. Virüs karaciğerde olsa da ya da vücuttan atılmış olsa bile bu antikor vücutta yani kanda bulunmaktadır. 
 • Anti Hbc Igm: yalnızca akut Hepatit B değerleri testte pozitif çıkmaktadır.
 • HBV DNA: Hepatit virüsünün kendisidir. Hepatit B visünün geni demektir. Karaciğerde çoğalan bu virüs çok fazla ise kana dökülmektedir.  Eğer çoğaldı ise bir süre sonra eskiyip ölen karaciğer hücreleri ile beraber yok olur. Çoğalması çok zararlıdır. 2000 üniteden fazla ise önemlidir. Mililitrede 20.000 ünite üzerindekiler takibe alınmalı ve tedavi edilmelidir. 1 internasyonel ünite 1 IÜ=5 kopya 20.000Ü=100.000 kopya olarak kabul edilmektedir.  
]]>
Çocuklarda Hepatit B https://www.hepatitc.gen.tr/cocuklarda-hepatit-b.html Fri, 26 Oct 2018 09:03:15 +0000 Çocuklarda Hepatit B; Hepatit; çeşitli nedenlerle meydana gelen karaciğer iltihaplanmasına denir. Bu iltihaplanmaya neden olan etmenlerden biride Hepatit B virüsüdür. Bu virüs vücuda çeşitli yollarla girip karaciğere Çocuklarda Hepatit B; Hepatit; çeşitli nedenlerle meydana gelen karaciğer iltihaplanmasına denir. Bu iltihaplanmaya neden olan etmenlerden biride Hepatit B virüsüdür. Bu virüs vücuda çeşitli yollarla girip karaciğere yerleşir ve sayısı artar burada karaciğer hücrelerini tahrip eder ve iltihaplanmalara neden olur. Hepatit B hastalığı adını alır. Bu hastalık belirti vermeden iyileşeceği gibi kronikleşip sarılık, karaciğer kanseri ve siroz gibi çeşitli hastalıklarada yol açabilir ve 6 aydan uzun sürerse kronik Hepatit B denir.


Çocuklarda Hepatit B hastalığı belirtileri nelerdir

Başlarda belirti vermeden oluşur ve yavaş yavaş ortaya çıkar. Çocukta sürekli bir yorgunluk hali vardır, iştahı kapanır ve birsey yemek istemez yediği zamanda kusmalar ve mide bulantıları görülür, idrar rengi değişir koyu kahverengimsi bir idrar rengi olur ve miktarı azalır. Bu belirtiler çok hafifte olabilir veya tam aksine şiddetli olarakta ortaya çıkabilir. Bu hastalık genellikle kan ve cinsel yolla bulaşmaktadır. Genel olarak Hepatit B seksüel geçişli bir hastalık olarak görülür. Çocuklarda daha çok kan yolu ile bulaşır. Erken dönemde çocukta deri döküntüleri ve eklem ağrıları olabilir. Ateş, karın ağrısı, kırgınlık gibi sistemik belirtiler gösterir ama en son gözlerde sarılaşmalar oluşur. Sarılık bu hastalığın olmazsa olmazıdır.


Çocuklarda Hepatit B hastalığı tedavisi ve korunma yolları nelerdir

En önemli tedavi yolu aşı olmaktır. Genelde yeni doğanları Hepatit B'den korumak veya varsa azaltmak için aşı önemlidir. Ama bu hastalık için en önemli şey korunmaktır. Korunmada hijyene dikkat edilmelidir. Çocukların kirli ve sağlıksız ortamlardan uzak tutulması gerekir. Taşıyıcılık durumları bilinmeyen kişilerin kanlarıyla temasından çocuklar uzak tutulmalıdır. Çocukların enfekte olmuş iğne, enjektör gibi maddelerle oynaması engellenmelidir.
]]>
Hepatit B Nasıl Bulaşır https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-nasil-bulasir.html Fri, 26 Oct 2018 21:23:02 +0000 Hepatit B Nasıl Bulaşır: Hepatit B, viral bir hastalık olup, karaciğerin iltihaplanmasına sebep olan, Hepatit B Virüsünün (Hiv) neden olduğu hastalıktır. Hepatit B, bu grup içinde bulunan virüslerdendir. Hepatit b nasıl Hepatit B Nasıl Bulaşır: Hepatit B, viral bir hastalık olup, karaciğerin iltihaplanmasına sebep olan, Hepatit B Virüsünün (Hiv) neden olduğu hastalıktır. Hepatit B, bu grup içinde bulunan virüslerdendir. Hepatit b nasıl bulaşır Hepatit b uzun bir süre belirti vermeyen Kan, temas ve cinsel yol ile bulaşabilen ayrıca ileri derecede karaciğer kanseri ile sirozla sonuçlanabilen ağır bir hastalığa yol açabilir. Hepatit B hastalığı akut (emarelerin birden başlayıp, kroniğe göre nispeten kısa bir zamanda sona erdiği) ya da kronik bir hal alabilir. çoğu hastanın yaşıyla alakalı olarak, bu hastalık kronik olabilmektedir. Hastalığın kronik olma durumu yaşın artmasıyla düşmektedir, Hepatit b hastalıkta kronikleşme oranı bebeklerde %90 civarı iken, çocuk yaşlarında %25-50 ve yetişkin insanlarda ise %5 civarındadır. Hepatit B virüsü altı aydan daha uzun süre akut olarak devam eder iyileşmezse enfeksiyon kronik hale gelmiş demektir ve bu durum maalesef ömür boyu sürecektir. Hepatit b den korunmanın için, hepatit b ilgili olarak bilgi sahibi olmak, korunma yollarını bilmek gerekir.

Hepatit B’ de Akut ve Kronik Belirtiler: 

Birçok hastada hepatit b’ nin herhangi bir belirtisi görülmez. Kimilerinin yalnızca gribe benzer hafif belirtileri görülen hastalığı olur ya da doktora gitmeyi gerektiren bir hastalık hissetmez. Hepatit B hastaların %30’ kadarı, bu virüse yakalandığını bilmediği için, başkalarına geçirebilir. Hepatit B virüsü taşıyan insanların çok azında ciddi septomlar görülür. Bunlar; ağrı ve sızı, yorgunluk, ateş, iştah kaybı olabilir. İnsanda Karaciğer çok sağlam bir organ olmakta ve karaciğerin bir kısmı zarar gördüğü halde bile görevini yerine getirebilir. Karaciğerde tahribat  olsa dahi, herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Hepatit B’ nin Bulaşma Usulleri: 

Şayet bir insanın kan dolaşım sisteminde yüksek oranda viral enfeksiyon varsa, bu, büyük bir ihtimalle hepatit b virüsü bulaştıracaktır. Hiv’ den, bu virüs yüz kat daha fazla bulaşıcıdır, bu nedenle en küçük bir miktarı dahi başkasına bulaştırmak için yeterli olmaktadır. Bu nedenden dolayıdır ki bulaşma oranı çok yüksek olan hepatit b virüsünden korunmak için ilk evvel hepatit b nin nasıl bulaştığını anlamak ve bunun önlem almak gerekir.

 • Doğum esnasında sırasında anne kanıyla bebeğe bulaşır
 • Korunmasız olarak yapılan cinsel ilişki esnasında
 • Akapuntur yaptırırken azda olsa risk vardır.
 • Kan nakli yapıldığı zaman (Türkiye de kan nakilleri esnasında kan testi yapılmakta, virüs taşıyan kan tespit edilebilmektedir.
 • Virüs taşıyan kişinin kişisel eşyasının paylaşılarak kullanılması
 • Cerrahi bir operasyon esnasında
 • Şu durumlarda Hepatit B bulaşmaz;
 • Aynı kap içinden yemek yemekle,
 • Hepatit B virüsü taşıyanın yediği besin ya da suyu tüketilmek,
 • Bebeğin emzirilmesi
 • Tokalaşmak, sarılmak, öpüşmek, öksürmekle hepatit b hastalığı bulaşmaz.
 • Hepatit b hastasının kullandığı tuvaleti kullanmak, aynı havuza girmek, aynı oyuncakla oynamak vb yollar ile bulaşmaz.

]]>
Hepatit C https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c.html Sat, 27 Oct 2018 09:26:34 +0000 Hepatit C, hepatit hastalığı bir karaciğer iltihaplanması hastalığıdır. Hepatit virüsünün çeşitli nedenlerle kişi vücuduna yerleşmesiyle meydana gelir. Bir çok genel belirtileri vardır. Fakat anlamak veya tespit etmek bazen Hepatit C, hepatit hastalığı bir karaciğer iltihaplanması hastalığıdır. Hepatit virüsünün çeşitli nedenlerle kişi vücuduna yerleşmesiyle meydana gelir. Bir çok genel belirtileri vardır. Fakat anlamak veya tespit etmek bazen tesadüfen gerçekleşir. Hepatit virüsleri yapılan kan testlerinde ortaya çıkarlar. Hepatit C, hepatit virüsünün bir çok çeşitlerinden birisidir. Tehlikeli, bulaşıcı ve ciddi organ hasarlarına kadar gidebilen bir hepatit türüdür.

Hepatit C virüsünün yapısı,

Hepatit C, diğer hepatitlere oranla biraz daha sinsi ilerler. Belirtilerini anlamak zordur. Kendini fazla göstermez. Yıllar sonra ve zamanla ciddi organ hastalıkları ile vücuda zararını yansıtmış olur. Karaciğer kanseri veya karaciğer yetmezliği hepatit C türünün sonucunda oluşan hastalıklardır. 
Hepatit C, kan yoluyla daha kolay bulaşan bir hastalıktır. Yeterli dezenfekte edilmeyen tıbbi aletler ve kan nakilleri hepatit C virüsünün kolay bulaşmasını sağlayan yollardandır.
Hepatit C hastalarının bir kısmında tedavi ile iyileşme görülmüştür. Fakat hepatit C virüsü taşıyan aynı zamanda siroz hastası olanlar daha tehlikeli durumlarla karşılaşabilmektedir. Tedavi görülse bile kişilerin karaciğer kanserine karşı gerekli tetkikleri yaptırmaları gerekir.
Hepatit C hastalığı kişilerde akut veya kronik olarak iki farklı şekilde görülür. Akut hepatit C hastası olan kişiler 6 ay içinde virüsü vücutlarından dışarı atarak hastalığı atlatırlar. Kronik hepatit C hastası olan kişiler ömür boyu bu virüsle yaşamak durumunda kalırlar.

Hepatit C virüsünün  çocuklarda belirtisi

Hepatit C çocuklarda yetişkinlere oranla kendini daha fazla gizler ve ilerler. Yetişkinlerde oluşan belirtiler kişilerin günlük hayatında bir takım rahatsızlıklar sonucu yaşadığı normal belirtilerdendir. En büyük belirti göz içindeki sarılık olduğu için, gözlerinin içerisinde sarılaşma farkeden kişilerin hemen kan tetkiki yaptırarak hepatit C virüsünü taşıyıp taşımadığını öğrenmelidir.

Hepatit C virüsünün karaciğere etkisi

Bazı kişilerde hepatit C farkedilmediği zaman uzun yıllar sonra karaciğer hasarıyla ortaya çıkar. Kendini farkettirmeden ilerleyen hepatit C virüsü bu zaman içerisinde karaciğer enzimlerini bozar ve hastalık ciddi boyutlara ulaştığı zaman kişi hepatit C virüsünü taşıdığını öğrenmiş olur.
Kan tetkiki yaptırarak hepatit taraması isteyen kişilerin kanlarında HCV ye bakılır. Çıkan sonuç pozitif ise tetkik tekrarlanarak emin olunabilir. Pozitif çıkan ANTİ-HCV kişinin vücudunda hepatit virüsü taşıdığı anlamına gelir.

Hepatit C virüsü belirtileri nelerdir
 • Yüksek ateş, diğer hepatit türlerine göre hepatit C virüsünde daha sık yaşanır.
 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Kemik ağrıları,
 • Mide bulantıları,
 • İştahta azalma,
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi,
 • Kilo kaybı,
 • Ten renginde sarı götüntü,
 • İdrar renginde koyulaşma,
 • Mide ağrısı ve
 • Gözlerin beyaz kısımlarında sarılaşma gibi durumlar hepatit C belirtileri arasında yer almaktadır.

Hepatit C nasıl bulaşır
 • Anne yoluyla bebeğe,
 • Cinsel yolla kişilere,
 • Manikür ve pedikür gibi bakım yaptıran kişilerin kullandığı aletlerle,
 • Dövme veya vücut delinmesinde kullanılan aletlerle,
 • Ortak dış fırçası veya jilet türü ürünler kullanımıyla,
 • Sağlık personellerinin yaşayacağı iğne kazalarıyla,
 • İyi dezenfekte edilmemiş hastahane aletleriyle bir başka hastaya,
 • Birlikte kullanılan iğne yoluyla ve 
 • Kişilerin vücutlarında oluşan küçük kesiklere bağlı olarak kan yoluyla hepatit C virüsleri rahatlıkla bulaşabilirler.
Hepatit C virüsü genel olarak kan yoluyla bulaşan bir tür olduğu]]> Hepatit A Nedir https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-a-nedir.html Sun, 28 Oct 2018 01:42:49 +0000 Hepatit A Nedir; Tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit A rahatsızlığına halk arasında sarılık olarak ifade edilmektedir. Bir kısım zararlı virüs ve bakterilerin beraberinde getirdiği mikropların neden ol Hepatit A Nedir; Tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit A rahatsızlığına halk arasında sarılık olarak ifade edilmektedir. Bir kısım zararlı virüs ve bakterilerin beraberinde getirdiği mikropların neden olduğu Hepatit A rahatsızlığı tedavi edilmemesi halinde ölümcül sonuçları beraberinde getirebilir. Hepatit A hastalığı vücuda alınan virüs ve bakterilerin karaciğere yapışması sonrasında çoğalarak bu hastalığın oluşmasına neden olur. Vücut içerisine giren Hepatit A virüsleri 2-5 haftalık süreç içerisinde çoğalarak yayılır. Bu döneme kuluçka süreci de denilmektedir. Bu kuluçka sürecinde kişide halsizlik, kusma, ağlama, karın bölgesinde ağrı gibi rahatsızlıklar ile kendisini göstermektedir. Şayet kişi konuyu uzman hekimlere bildirmez ve geçiştirir ise hastalığın ileri bir safhaya gelmesine neden olur.

Hepatit A Hastalığın İnsanlara Nasıl Bulaşır

Dünya genelinde her yıl Hepatit A hastalığına yakalanan binlerce insan bulunmaktadır. Hepatit A rahatsızlığının bulaşıcı özelliği nedeniyle özellikle Afrika gibi gelişmeyen ülkelerde yaygın bir şekilde görülmektedir. Hepatit A virüsü taşıyan biri çevresindeki insanlara bu virüsü çok rahat bir şekilde bulaştırabilir. Ağız yoluyla alınan havada bile bu virüs insandan insana geçe bilir. Ayrıca insanlar arasında tokalaşma veya dokunma gibi eylemlerden dolayı bulaşmakla birlikte fekal-oral yolla da bulaştığı görülmüştür. Bu virüs çiğ meyve ve sebzelere yapışarak insanlara bulaşa bilmektedir. Şayet kişi yemek yerken bol su ile meyve sebzeleri yıkamamış veya gıdaları iyice pişirmemiş ise; Bu virüs mide yoluyla önce kana karışır. Ardından da karaciğere yapışarak çoğalabilir.

Hepatit A Hastalığı Belirtileri

Hepatit A Hastalığına yakalanan bir kimse ilk başlarda bir sıkıntı ile karşılaşmaz ancak virüs kendini yenileyerek çoğalması halinde kişide ciddi rahatsızlıklar baş gösterir. Hepatit A Hastalığı ilk başta kendini gribe benzer şekilde gösterir. Kişide titreme, baş ağrısı, kusma, gözlerde sarılık, ateşlenme, yorgunluk, büyük abdestte koyuluk, idrarın renginde koyuluk ve halsizlik gibi rahatsızlıklar Hepatit A hastalığına yakalanan birinde sıklıkla görülen rahatsızlıklardır. Bununla birlikte kimi hastalarda bu belirtiler görülmeksizin kişinin Hepatit A hastalığına yakalandığı görülmüştür. Hepatit A virüsü zaman içerisinde çoğalarak birden bire gelişimini tamamlar ve hastanın 6 ay sonunda ağır bir karaciğer rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Hepatit A Virüsü Tedavi Yöntemleri

Hepatit A hastalığına yakalanan bir kimse kesinlikle kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır. Bu dönemde şayet virüs kuluçka süresini tamamlamamış ise aşı yoluyla tedavi edilebilinir. Özellikle kreş, okul, hapishane gibi topluluk içerisinde olanlar bu virüse yakalanmamak amacıyla aşılanmalıdır. Hepatit A hastalığından korunmanın yegane yöntemi aşılanma yöntemidir. Ancak bu aşılanma ise büyük ve çocuklarda farklı dozlarda olmak zorundadır. Hepatit A aşısı vücuda zararlı olan ve virüs taşıyan bakteri ve mikropları etkisiz hale getiren ve içeriğinde kimyasallar bulunan bir aşılanma yöntemidir.

Hepatit A Virüsü Taşıyanların Yapması Gerekenler

Hepatit A virüsü tanısı koyulan insanlar sosyal yaşantısına dikkat etmelidir. Bu virüsü taşıyanlar dışarı ile temasa geçmemelidir. Bunun yanı sıra yiyecek ve içecekleri hijyenik olarak tüketmelidir. Hepatit A hastalığı ciddi bir karaciğer rahatsızlığı olması nedeniyle uzman hekimin bildirmiş olduğu talimatlar doğrultusunda kişi ilaç tedavi görmelidir. Kesinlikle bilinçsiz olarak ilaç kullanmamalıdır. Uzman doktorun vermiş olduğu tedavilere harfiyen uymalıdır. Şayet beklenmeyen bir durum yaşanması halinde konu acilen uzman hekime bildirilmelidir. ]]>
Hepatit B Diyeti https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-diyeti.html Sun, 28 Oct 2018 12:02:24 +0000 Hepatit b diyeti; Hepatit b, karaciğerde iltihaplanmaya neden olan ve hepatit b virüsünün neden olduğu viral bir hastalıktır. Hepatit b, bu grupta yer alan virüs türlerinden sadece biridir. Hepatit b kan, temas veya cinsel yollarla b Hepatit b diyeti; Hepatit b, karaciğerde iltihaplanmaya neden olan ve hepatit b virüsünün neden olduğu viral bir hastalıktır. Hepatit b, bu grupta yer alan virüs türlerinden sadece biridir. Hepatit b kan, temas veya cinsel yollarla bulaşan bir hastalıktır ve uzun süre kendini belli etmeden ilerleyen bir hastalıktır. 
Her hastalıkta olduğu gibi hepatit b hastalığında da hastaların beslenmelerine çok özen göstermesi gerekir. Hepatit b hastalığı eğer tedavi edilmez ise veya diyete dikkat edilmez ise kronikleştiği zaman, siroz ve karaciğer kanseri riskini de artırabilir. Hepatit b hastalığı erken teşhis edildiği zaman tedavisi de elbette kolay olur. Ancak tedaviden önce hastaların dediğim gibi beslenmelerine çok dikkat etmeleri ve diyete uymaları gerekir. 

Hepatit b diyetinde olması gerekenler;

Hepatit b hastalarının beslenme listesi elbette çok dengeli olmalıdır. Hepatit b diyet listesinde mutlaka sarı ve yeşil sebzeler bulunmalıdır. Özellikle de enginar karaciğer hastalarının mutlaka tüketmesi gereken bir sebzedir. Çünkü içerisinde bulunan maddeler sayesinde karaciğerde hasar oluşmasına engel olur. Karaciğer hastaları magnezyum, c vitamini ve fiber bakımından zengin olan yiyecekler tüketilmeliler. Bu yiyeceklere örnek verecek olursak eğer;turunç, portakal, lahana, soğan, nane, böğürtlen, havuç, kuru üzüm, adaçayı, elma ve incir gibi fiber bakımından zengin besinler tüketmeliler. 
Hepatit b diyeti uygulanır iken öğünler 3 defa değil de 5 veya 6 defa yenmeli. Öğünler arası zamanı azaltıp, öğünler de çok fazla yemek tüketilmemelidir. Bu diyeti yapar iken pirinç, ekmek, makarna gibi yiyecekler rahatlık ile tüketilebilinir. Ancak çok fazla yağ alınmamalı özellikle de hayvansal yağlar neredeyse hiç yenmemelidir. Vitamin ve mineralde çok fazla tüketilmemelidir. Bu diyete eğer tam anlamı ile uyulur ve düzenli bi şekilde yapılır ise bu hastalığın etkileri azalabilir.
]]>
Hepatit B Beslenme https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-beslenme.html Mon, 29 Oct 2018 10:01:40 +0000 Hepatit B beslenme: Hepatit B virüsü, akciğerlerde yerleşir ve tedavi edilmediği taktirde kalıtsal hasarlara ve hastalıklara yok açar. Hepatit B virüsü taşıyan kişiler beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Sağlıklı besl Hepatit B beslenme: Hepatit B virüsü, akciğerlerde yerleşir ve tedavi edilmediği taktirde kalıtsal hasarlara ve hastalıklara yok açar. Hepatit B virüsü taşıyan kişiler beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Sağlıklı beslenmek bu hastalık için çok önemlidir. Mutlaka akciğere faydalı olan yiyecekler tercih edilmelidir. Aynı zamanda da yine akciğere zararı olan yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Hepatit B virüsü taşıyan kişilerin yemesi gereken yiyeceklerin içerisinde bulunan simarin adı verilen madde ile karaciğerdeki hücrelerin yenilenmesi söz konusudur. Aynı zamanda da yine bu besinlerde bulunan C vitamini, magnezyum, fiber ve float sayesinde tüm karaciğerde bulunan hasarları önleyecek ve iyileşim gösterecek gücü sağlaması için yeterlidir. 

Hepatit B hastalarının yemesi gereken yiyeceklerden bazıları;
 • Enginar
 • Lahana
 • Ihlamur çayı 
 • Soğan 
 • Karnabahar
 • Kabak
 • Böğürtlen
 • İncir
 • Havuç
 • Elma
 • Portakal
 • Kuru üzüm
Hepatit B hastalarının yemesi gereken bu besinler ile sınırlı değildir. Başlıca sayacak olursak bunları örnek verebiliriz. Bu besinlerin dışında uzak durması gereken gıdalar da bulunmaktadır. Öncelikle  bu hastalığı taşıyan kişilerin kesinlikle alkol tüketmemesi gerekir ve alkol kullanıyorlar ise mutlaka kesmeleri ve bırakmaları gerekmektedir. Çünkü alkolün içinde bulunan bir çok zararlı maddeler karaciğer yağlanmasına neden olduğundan dolayı hepatit B virüsünün vereceği zararları daha kolay hale getirir. 

Hepatit B hastalarının yememesi gereken yiyeceklerden bazıları;
 • Alkolden uzak durulmalıdır
 • Yağlı yoğurt 
 • Protein
 • Salam
 • Bisküvi
 • Sosis
 • Krem peynir
 • Yağlı et ürünleri
 • Yağlı peynir
 • Karbonhidrat
 • Yağlı süt 
 • Çikolata 
 • Sucuk
Yukarıda yazılan gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması önerilir. Bu hastalar düzenli beslenmeye normal bir insandan daha düzenli beslenmeleri gerekmektedir. Kahvaltı saatleri belli öğlen ve akşam saatleri zamanı belli ve zamanında yenmesine özen gösterilmelidir. Aşırıya kaçmadan gerektiği kadar yenmelidir. Zamanında ve düzenli beslenmelerine dikkat etmemeleri süresince bağışıklık sisteminin bozulmasına ve hücre yenilenmelerine sebep olan hepatit B virüsünün çoğalmasına yardımcı olurlar. Düzenli ve sağlıklı beslenerek hepatit B kontrol altına alınabilir ve belirli zaman aralığında testler yaptırarak ilaç tedavileri ile tedavilerini sürdürebilmeleri mümkündür. 
]]>
Hepatit B Bulaşma Yolları https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-bulasma-yollari.html Mon, 29 Oct 2018 23:04:07 +0000 Hepatit B Bulaşma Yolları; Karaciğer de iltihaplanma sonucu yaşanan Hepatit B hastalığı ortalama her üç kişiden biri bu virüsle karşılaşmıştır.  Karaciğeri etkileyen bu virüs gerekli önlemler alınmazsa ağır sonuçlar d Hepatit B Bulaşma Yolları; Karaciğer de iltihaplanma sonucu yaşanan Hepatit B hastalığı ortalama her üç kişiden biri bu virüsle karşılaşmıştır.  Karaciğeri etkileyen bu virüs gerekli önlemler alınmazsa ağır sonuçlar doğurabilir. Hepatit B hastalığı çok sinsi bir hastalıktır. Hastaların % 80-85 herhangi bir belirti vermeden ilerler. Hepatit B hastalığın kuluçka süresi yaklaşık 3-6 ay arasında sürmektedir.

Hepatit B Kuluçka Döneminden Sonraki Belirtileri,
 • Ani iştah kaybı 
 • Sık sık mide bulantısı ve kusma 
 • Göz aklarında sararma 
 • idrar renginde değişme 
 • Dışkı renginin koyulaşması 
 • Sık yaşanan karın ağrısı 
 • Karaciğer bölgesinde ağrı ve hassasiyet
 • Avuç içinde kırmızı noktaların oluşması 
 • Libido düzeyinde düşmesi ( Cinsel dürtü)
 • Ateşlenme ve devamında titreme 
 • Unutkanlık ve zihin bulanıklığı 
 • Uyku düzeninin normal seyrinin değişmesi 
Hepatit B Nasıl Bulaşır

Bir kişinin kanında yüksek oranda virüs bulunuyorsa bu kişi büyük bir olasılıkla bulaştırır. Hepatit B virüsü AİDS'den daha tehlikeli ve bulaşıcıdır. Bu virüsün bulaşması için çok az bir miktar yeterlidir.  Hepatit B hastalığına neden olan olan HBV bir kişinin vajina sıvısı, kanı ya da diğer vücut sıvısı başka birinin vücuduna temas ederse virüs anında bulaşmış olur.  Hepatit B'nin bulaşması çok kolaydır. Hepatit B birçok yoldan bulaşmaktadır. 

Hepatit B Bulaşma Yolları
 • Anneden Bebeğe: Hepatit B genellikle bu yolla bulaşmaktadır.   Hepatit B gebelik sürecinde bulaşmaz. Hepatit B doğum esnasında anne kanıyla bebeğe bulaşmaktadır.  
 • Korunmasız Sek Hayatı Sonucunda: Düzensiz bir cinsel hayat ve cinsel birleşme sırasında prezervatif kullanmadan yapılması Hepatit B'nin bulaşmasına neden olur. Oral seks dahi olsa Hepatit B partnerinize kolaylıkla bulaşır. 
 • İlaç Ekipmanlarının Paylaşımı: Özellikle hastanelerde enjektör ya da iğne uçlarının kullanılması Hepatit B hastalığının bulaşmasına neden olur. 
 • Dövme Ya da Vücut Delme : Dövme esnasında kullanılan malzemelerin temizliği sağlanmadan başka birinde kullanılması hepatit B'nin bulaşmasına neden olur. Bunun yanı sıra akapuntur da bile bulaşma riski bulunmaktadır.
 • Kan Nakli: Hepatit B  genellikle kan yoluyla bulaşmaktadır. Bu nedenle kan merkezlerinin mutlaka bağış edilen kanları test etmeleri gerekmektedir.
 • Kişisel Eşyaların Paylaşımı: Virüs bir kaç günü geçmeyecek sürelerde kan yada vücutsal sıvılarda yaşayabilir. Bu nedenle Hepatit B hastalığın olan kişilerin eşyalarından ve çatal kaşık gibi kullandığı eşyaların temizliğine dikkat edilmeli ve olabildiğince uzak durulmalıdır. 
 • Cerrahi Operasyonlar Sırasında:  Ameliyat ya da diğer işlemlerde kullanılan malzemelerden bulaşabilmektedir. 
]]>
Taşıyıcı Hepatit https://www.hepatitc.gen.tr/tasiyici-hepatit.html Mon, 29 Oct 2018 23:36:42 +0000 Taşıyıcı Hepatit, Karaciğer rahatsızlıklarından biri olan hepatit, viral bir hastalıktır. Virüslerin yol açtığı bir haslık olan hepatit aynı zamanda da bulaşıcıdır. Hastalığı bir çok değişik türü kendini gö Taşıyıcı Hepatit, Karaciğer rahatsızlıklarından biri olan hepatit, viral bir hastalıktır. Virüslerin yol açtığı bir haslık olan hepatit aynı zamanda da bulaşıcıdır. Hastalığı bir çok değişik türü kendini göstermektedir. Akut hepatit en fazla altı ay sürer. Kronikleşen hepatit ise bireylerde yaşam boyu görülmektedir.

Taşıyıcı Hepatit: Hepatit virüsünün insan insana bulaşması söz konusudur. Bu nedenle hepatit virüsü vücudunda yerleşmiş olan bireyler diğer insanlara virüsü kolayca bulaştırabilmektedir. Yani potansiyel virüs kaynağıdır. Bir çok birey hepatit olduğunu bilmeden yaşamaktadır. Tespit edilemeyen hepatitli bireyler diğer sağlıklı bireyler için bir tehlikedir. Hepatitli birçok birey sağlıklı görünmesine rağmen virüsü taşımaktadır.

Yapılan araştırmalarda hepatit B olan bireylerin % 75'i hepatit virüsü taşıdığını bilmemektedir. İşte buradan da anlaşılacağı üzere hepatit virüsünü taşıdığını bilmeden birçok birey yaşamını devam ettirmekte ve çevresindeki bireylere virüsü bulaştırmaktadır. Özellikle aynı evi paylaştı aile bireyleri en fazla hepatit açısından en fazla risk altında olanlardır. Aynı havluyu, çatal, kaşık kullanma gibi sıradan bir şekilde virüs aile bireylerine kolayca bulaşabilmektedir.

Hepatit Taşıyıcılığı Nasıl Başlar: 

Daha önceden hepatit rahatsızlığını geçirmiş ve tedavi ile iyileşmiş olan bazı bireylerde virüs hala vücutta bir şekilde kalabiliyor. Bu durumdaki bireylerde farkında olmadan taşıyıcı olmaktadırlar. Sağlıklı bir bireyin vücuduna hepatit virüsü girse bile vücudun ümmin sistemi karşısında yeterli direnci gösterip karaciğere tam olarak yerleşemeyebiliyor. Bu durumda virüs sürekli vücutta tutunabilmeyi başarıyor, o birey de artık virüsü taşıyıcı hale gelmiş oluyor.

Hepatit Taşıyıcısının Yapması Gerekenler: 

Uzmanların sürekli üzerinde durduğu altı ayda bir check-up yaptırılmasıyla durum tespit edilebilir. Ancak bu öneri bizim ülkemizde pekte dikkate alınmamaktadır. Check-up dışında en azından yılda bir kez kan ve idrar tahlili yaptırmakta bu durumun ortaya çıkmasına vesile olabilir.

Taşıyıcı olduğu belirlenen bireyler uzmanların önerilerini dikkate alarak en kısa sürede tedavilerini yaptırmaları gereklidir. Taşıyıcılı tespit edilen bireyler çevresindeki insanlara virüsü bulaştırmamak adına çok dikkatli bir şekilde davranmalıdır. Hijyen konusuna titizlikle riayet etmelidir.
]]> Hepatit C Aşısı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-asisi.html Tue, 30 Oct 2018 19:38:50 +0000 Hepatit C Aşısı: HCV virüsünün neden olduğu ve dünyada oldukça yaygın görülen bir karaciğer hastalığı olan Hepatit C hastalığı kronik hale geldiği durumlarda ya da kısa sürede oldukça şiddetle devam ettiği zaman karaci Hepatit C Aşısı: HCV virüsünün neden olduğu ve dünyada oldukça yaygın görülen bir karaciğer hastalığı olan Hepatit C hastalığı kronik hale geldiği durumlarda ya da kısa sürede oldukça şiddetle devam ettiği zaman karaciğer hasarına neden olmaktadır. Karaciğer de vücut için oldukça önemli bir organ olduğu için bu hasar ilerleyen zamanlarda siroz ve karaciğer yetmezliği gibi çok daha ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle Hepatit C hastalığının erken teşhisi ve tedavisinin etkili yapılması ve bu hastalıktan korunmak için oldukça önem taşır. Çünkü henüz Hepatit C için geliştirilmiş herhangi bir aşı geliştirilmemiştir.

Hepatit C aşısı, olmayan bir hastalıktır. Ancak düzenli ve dengeli beslenme ve bazı ilaçlar ile HCV virüsünün neden olduğu bu hastalık kontrol altına alınabilir. Çok bulaşıcı özelliği olmayan Hepatit C nin yalnızca kanla bulaştığı bilinmektedir. Ancak bu hastalık kişide 10 yıl boyunca hiçbir belirtisi vermeyerek sessiz bir şekilde ilerleyebilir. Çoğunlukla Hepatit C virüsü bulunan kişinin kanın vücuda girmesi ile bulaşan HCV virüsü Hepatit C li kişi ile aynı kaptan yemek yenmesi, ortak havuzun kullanılması, ortak gıdaların tüketilmesi, sarılmak, tokalaşmak ve vücut sıvıları ile bulaşmayacağı düşünülmektedir. Ancak yine de her ihtimale karşı HCV virüsünden korunmak için bir Hepatit C aşısı bulunmaması nedeniyle tedbirli davranarak bu hastalığın bulaşması engellenebilir. Bununla beraber Hepatit C li kişilere aynı ortamda bulunan kişiler, kan ile temas edilmesi gereken meslekte çalışanlar, sık sık kan nakli yapılan kişiler, damar içi uyuşturucu kullanıp enjektörü ortak kullananlar ve hemodiyaliz hastaları kesinlikle dikkatli davranmalıdır.
]]>
Hepatit C Hastalığı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-hastaligi.html Wed, 31 Oct 2018 17:34:35 +0000 Hepatit C hastalığı, virüs yoluyla bulaşan bir karaciğer hastalığıdır. Bir kaç hafta sürer. Çoğunluklu olarak kan yoluyla bulaşır. Hepatit C hastalığı ömür boyu süren, ciddi bir hastalığa dönüşen ve ölümle s Hepatit C hastalığı, virüs yoluyla bulaşan bir karaciğer hastalığıdır. Bir kaç hafta sürer. Çoğunluklu olarak kan yoluyla bulaşır. Hepatit C hastalığı ömür boyu süren, ciddi bir hastalığa dönüşen ve ölümle sonuçlanan hastalıktır. Bu hastalık için belirli bir aşı türü yoktur.

Hepatit C hastalığının bulaşma yolları:
 • Yakın aile üyelerinde bu hastalık bulunan
 • Sağlık çalışanlarının geçirdiği kazalar sonucu
 • Kişinin annesinin hepatit c hastalığı geçirmiş olması
 • Jilet ve başkalarının dış fırçalarını kullananlarda
 • Uyuşturucu kullananlarda
 • Küçük bir ihtimalde olsa cinsel yollada bulaşmaktadır.
 • Kandan kana temasla bulaşır.
 • Dövmr yaptırmak, deriye bir şey enjekte etmek.
Hepatit C hastalığı belirtileri:

Çok belirtisi bulunmamaktadır. Karaciğere zarar verir ama yıllarca hiçbir belirti göstermez. Karaciğer kanserine neden olabilir. 
 • Sarılık
 • Karın ağrısı 
 • Eklem ağrısı
 • Kilo kaybı
 • Koyu renk idrar
 • Halsizlik
Hepatit C hastalığının iyileşme olasılığı düşük ve devamlı hastalık haline dönüşür. HCV virüsü sonucu bulaşır. Bu hastalığa yakalananlar tedavi sürecinde kesinlikle alkolü bırakmalıdır. Hastalığın akuttan kroniğe geçmesi hızlı olur. Kronik hepatit C hastalığının iyileşme süreci oldukça uzun sürmektedir. Dünya genelinde ortalama 150 milyon kişi bu hastalığa yakalanmıştır. Belirtisi fazla olmadığından testler sonucu belirlenmektedir. Testler sonucu ilaç yardımıyla tedavi edilmektedir. Doktorlar önerme yapmadan bitkisel tedavi uygulanmamalıdır. Kronik hepatit C hastalığı siroz hastalığına da neden olmaktadır. Belirtiler dikkate alınmalı ve hastalık kronik hale gelmeden doktora başvurulup ve gerekli tarama testleri yapılmalıdır.
]]>
Taşıyıcı Hepatit B https://www.hepatitc.gen.tr/tasiyici-hepatit-b.html Thu, 01 Nov 2018 10:14:39 +0000 Taşıyıcı Hepatit B, hepatit B adlı bir virüsün yol açtığı mikrobik bir karaciğer hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Halsizlik, bulantı, iştahsızlık, karın ağrısı, genel olarak vücutta kırgınlık ve ağrı, Taşıyıcı Hepatit B, hepatit B adlı bir virüsün yol açtığı mikrobik bir karaciğer hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Halsizlik, bulantı, iştahsızlık, karın ağrısı, genel olarak vücutta kırgınlık ve ağrı, gözlerde ve ciltte görülen sararma şeklinde görülür. Halk arasında sarılık olarak bilinmesinin aksine hastaların %70'inde ciltte ve gözlerde sararma görülmemektedir. Bu nedenle birçok hasta bu hastalığın farkına varmamaktadır. Taşıyıcı Hepatit B hastalığı bir kaç hafta veya birkaç ay aralığında kendiliğinden geçmektedir. Herhangi bir tedavisi ilacı yoktur. İstirahat etmek yeterli olacaktır. Hepatit B hastalığının görülme sayısı ülkemizde önemsenecek bir orandadır. Her üç kişiden biri hayatının herhangi bir döneminde bu hastalığı geçirmektedir. 

Hepatit B Taşıyıcılığı Nedir

Bu hastalığı geçirenlerin %90'ı tamamen iyileşmektedir. Yani vücuttan hastalığın mikrobu yok olur. Fakat hastaların %10'ununda mikrop hastanın vücudunda kalmaya devam etmektedir. Kısacası hastalığı geçirdikten sonra vücutta mikrobu taşımaya devam eden hastalara Hepatit B Taşıyıcısı denilmektedir. Bu duruma halk arasında ise gizli sarılık şeklinde bilinmektedir. Genellikle Hepatit B taşıyıcılarının herhangi önemli bir şikayeti olmamaktadır. Genel sağlık kontrolü sırasında ya da kan bağışında bulunmak için tahlil yapıldığında tespit edilmektedir. Hepatit B taşıyıcılığı hayat boyu devam edebilmektedir. 

Günümüzde Hepatit B Taşıyıcılığına uygulanan herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak bu durum hastaları korkutmamalıdır. Çünkü taşıyıcılığın karaciğer sirozu veya kanserine dönüşme riski oldukça düşüktür. Ayrıca bulaşıcılığın önüne geçilmesi için de son derece kolay önlemler yeterlidir. Bu yüzden hastaların endişelenmesine gerek yoktur çünkü günlük hayatlarını kısıtlayıcı hiçbir durum söz konusu değildir. Belirli hijyen konularına dikkat ettikten sonra sarılma, tokalaşma, yanaktan öpme ya da aynı ortamda bulunma gibi sosyal faaliyetlerle bulaşmayacağı bilinmelidir.
]]>
Kronik Hepatit B Bitkisel Tedavisi https://www.hepatitc.gen.tr/kronik-hepatit-b-bitkisel-tedavisi.html Thu, 01 Nov 2018 23:42:33 +0000 Kronik hepatit B'nin Bitkisel Tedavisi bu hastalığa karşı bitkilerin yapmış olduğu tedavide göz ardı edilmemelidir. Bir karaciğer iltihabı olan hepatit B  insan hayatını tehlikeye sokan virüslerden bir tanesidir. Bu hastal Kronik hepatit B'nin Bitkisel Tedavisi bu hastalığa karşı bitkilerin yapmış olduğu tedavide göz ardı edilmemelidir. Bir karaciğer iltihabı olan hepatit B  insan hayatını tehlikeye sokan virüslerden bir tanesidir. Bu hastalık çok ağrılı geçmektedir.
İnsanların eskilerden beri hastalıkları için aramış oldukları ve yapmış oldukları uygulamalar vardır. Doğal yollar ile hastalıklara cevap aranmış ve şifalı bitkiler ile tedaviler başlanmıştır. Bir çok hastalığa ve rahatsızlığa bitkisel tedavi yöntemleri uygulanarak olumlu sonuçlar alınmıştır. Günümüzde ise bu bitkisel ilaçların kullanımı ile tedavi olmak hala mümkündür.

Kronik Hepatit B'nin Bitkisel Tedavileri

Lavanta bitkisi : Haslığa karşı mükemmel sonuçlar verebilen lavantanın kullanımı ile bir çok insan tedavi olmuştur. Bu bitki vücuda direç kazandırarak karaciğerin kendi güçlendirmesine etki eder. Fakat bu bitkiyi kullanmadan önce kesinlikle doktora başvurulmalı ve doktor gözetimi altında bu uygulama devam ettirilmelidir.

Kara hindiba bitkisi :Bu bitki içerisinde bulunan vitaminler sayesinde vücudun yapısını ve direncini arttırmaktadır. Kara hindiba bitkisi mineraller bakımından oldukça zengindir. Hücreleri koruyabilir ve yenileyebilir. Bu özellik sayesinde karaciğerin güçlenmesine ve oluşan hasarı gidermesine yardımcı olur.

Enginar bitkisi : Bu bitki karaciğeri korur ve temizler. Ayrıca vücuda direnç ve kuvvet veren bu bitki kasları korur, kilo kaybını önler ve iştahsızlığı yok eder.

Civan perçemi bitkisi : Kan yapıcı bir özelliği olan bu bitki içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde vücuda etkili bir güç katar. Hastalığa karşı büyük bir etkisi olan bu bitkinin kanı yenilemesi ve vücudu güçlendirmesinden dolayı kronik hepatit B hastalığının bitkisel tedavilerinden en etkili olanlarından biridir.

Deve dikeni bitkisi : Bu bitki hepatit B hastalığına karşı harika bir doğal bitki ilacıdır. İçerisinde bulunan vitaminler, mineraller ve vücuda direnç katan özelliklerinden dolayı tedavide çok etkin bir rol oynar. Ayrıca bu bitki kanı tazeler ve sağlıklı bir yapıya girmesini sağlar. Hücreleri yenileyip karaciğerin kendini temizlemesine de katkı sağlamaktadır. Vücut için bir çok faydası olan bu bitkinin her zaman kullanılması sağlık için çok faydalı olacaktır.

Maydanoz bitkisi : Kan temizleme ve yenileme özelliği olan bu bitki hepatit b hastalığı için kullanılan en uygun bitkisel tedavilerden biridir. Karaciğerin iltihaplanması azaltır ve iyileşmesine yardımcı olur.

Kronik Hepatit B ' nin bitkisel tedavisinde uygulanabilen ve hastalığa büyük bir etkisi olan bu bitkilerin hazırlanışı birbirleri ile aynıdır. Bir cezveye su konulur ve tedavi için uygulanacak bitki sıcak suyun içine atılır. Atılan bitki iyice kaynadıktan sonra dinlenmesi için bekletilir. beş veya on dakika bekletildikten sonra içine bir miktar pekmez ilave edilir ve tüketilmeye başlanır. Her gün yemekten önce bu bitkisel şifa ilaçları kullanıldığı takdirde olumlu sonuçlar verir.
]]>
Hepatit B Virüsü https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-virusu.html Fri, 02 Nov 2018 02:03:37 +0000 Hepatit B virüsü, karaciğerde hayat boyu sürecek bir iltihaplanmaya neden olarak, karaciğerde hasara, siroz ve karaciğer kanseri oluşumuna yol açar. Virüs nedeniyle oluşan hastalıkta Hepatit B olarak tanımlanır. Virüs vücutta ak Hepatit B virüsü, karaciğerde hayat boyu sürecek bir iltihaplanmaya neden olarak, karaciğerde hasara, siroz ve karaciğer kanseri oluşumuna yol açar. Virüs nedeniyle oluşan hastalıkta Hepatit B olarak tanımlanır. Virüs vücutta akut olarak ya da kronik şekilde hastalığa neden olabilir. Hepatit B virüsünün neden olduğu enfeksiyon 6 aydan fazla devam ederse, kronik hepatit B oluşur. Hastalığın kronikleşmesi hastanın yaşıyla orantılıdır. İlerleyen yaştaki hastalarda kronikleşme oranı düşer. En riskli dönem bebeklik çağıdır. Hepatit B virüsünden korunmanın en güvenli yolu aşılamadır. Hepatit B virüsü karaciğere yerleştiğinde, organda hasar oluşmaya başlar.

Hepatit B virüsü nasıl bulaşır

Virüsün bulaşıcılığı vajina sıvısı, kan gibi vücut sıvılarıyla olur. Bunun dışında sanılanın aksine aynı tabak, bardaktan beslenmek, tokalaşmak, öksürmek, ortak tuvalet kullanımı, sarılma, havuzda yüzme gibi nedenlerle hepatit B virüsü bulaşmaz. Virüsün bulaşmasına neden olan aktiviteler ise;
 • Ortak tıraş bıçağı, diş fırçası kullanımı
 • Hepatit B hastası kişilerin açık yarasına temas etme
 • Kesici alet yaralanmasında kanla temas edilmesi
 • Ortak enjektör kullanımıyla
 • Doğum sırasında anneden bebeğe geçer
 • Cinsel ilişkide partnerin hepatit B virüsü taşıyıcı olmasıyla virüs bulaşır.
Hepatit B virüsü bulaştığında hangi belirtiler olur

Hepatit B virüsü toplumda her 10 kişiden birini etkiler. Fazla belirti göstermeden vücutta hasara neden olur. Tesadüfen rutin tetkiklerde belirlenen hepatit B virüsünün vücuttaki kuluçka dönemi 3-6 ay kadar sürer. Belirti verdiği durumlarda ise;
 • Sebepsiz yere iştahsızlık çekilmesi
 • Kendini yorgun, halsiz hissetme, ateş yükselmesi
 • Eklemlerde ağrı olması
 • İdrar renginin koyulaşması
 • Karın ağrısına eşlik eden bulantı ve kusma
 • Karaciğerde hassasiyet oluşması
Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra hangi etkileri gösterir

Eğer hepatit B virüsü bulaşan kişinin immün sistemi güçlüyse, vücudunda antikor üretimi olur. Bunlar hastalıktan koruyucu maddelerdir. Böylece kişi doğal olarak virüsten kendini yaşam boyu koruyacaktır.

Eğer immün sistemi yeterince güçlü olmazsa, vücudun ürettiği antikor sayısı da yetersiz olur. Bu durumda virüsü taşıyan kişi taşıyıcı olur. Hepatit B hastası olmaz, fakat bu hastalığı başka kişilere bulaştırmaya başlar. Toplumda böyle gizli hepatit B taşıyıcısı çok fazladır. Taşıyıcı olanlarda karaciğer kanseri riski yüksek olur. Bunun dışında hepatit B virüsü karaciğerde hasara neden olur ve kişide karaciğer yetmezliği ortaya çıkabilir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ise, hiç antikor üretilemez. Bu yüzden hepatit B virüsü kişiyi etkisi altına alır. Karaciğere yerleşen virüs organın fonksiyonlarını bozar, karaciğer enzimlerini yükseltir. Bu süreçte kişide karaciğer yetmezliği oluşmaya başlar. Virüsün etkisi uzun yıllara yayılır ve kişide karaciğer kanseri gelişebilir. Geri dönüşü olmayan karaciğer hasarı yaşanır.

Hepatit B virüsü hangi kişileri daha fazla etkiler
 • Annesi hepatit B virüsü taşıyıcı olan çocuklar
 • Eşcinseller
 • Ev ortamında taşıyıcı ya da hepatit B hastası kişilerin olması
 • Hemodiyaliz hastası olanlar
 • Kan ve kan ürünü kullanımı
 • Sağlık personelleri, kreş, okul gibi toplu yerlerde bulunanlar
 • Damar içinden ilaç tedavisi olanlar hepatit B virüsü bulaşması açısından daha riskli konumdadır.
Hepatit B virüsü tedavisi ve korunma yolları

Hepatit B virüsü kişide akut hastalığa neden olursa, genellikle beslenmede sıvı gıdaların alınması, yatak istirahati gibi önlemlerle kontrol altında tutulur. Virüs kronik hastalığa yol açmışsa, doktor denetiminde tedavi uygulanır. Hastalık ilaçlarla kontrol altına alınır, karaciğerdeki organ hasarına, karac]]> İbrahim Saraçoğlu Hepatit B Lavanta Kürü https://www.hepatitc.gen.tr/ibrahim-saracoglu-hepatit-b-lavanta-kuru.html Fri, 02 Nov 2018 12:20:36 +0000 İbrahim Saraçoğlu Hepatit B Lavanta Kürü, Prof. İbrahim  Saraçoğlu’nun hazırladığı bitkisel ilaçlar her geçen daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. Aslında Asya'dan başlayan bitkisel çözümler Batı'da daha fazla ilgi İbrahim Saraçoğlu Hepatit B Lavanta Kürü, Prof. İbrahim  Saraçoğlu’nun hazırladığı bitkisel ilaçlar her geçen daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. Aslında Asya'dan başlayan bitkisel çözümler Batı'da daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Özellikle yurdumuz coğrafyası eşsiz bitki örtüsü ile de bitkisel tedavilerde kullanılan malzemelerin temininde herhangi bir zorluk yaşanmaz. Ancak günümüzde bitkisel tedavilerle ilgilenen insan sayısı çok az ve yetersizdir.

Prof. Saraçoğlu yaptığı çalışmalarda Hepatit B ve Hepatit C tedavisinde lavantanın içersin de ki maddelerin önemli bir rol oynadığını belirtmiştir. Lavantanın kesim bir çözüm olmasa bile yılda bir kez uygulanması durumda Hepatit hastalığını en azından azaldığı bilindiğini söylemiştir.

Lavanta Kürünün Yapılışı Ve Uygulanışı

Bir parça lavantayı 0.3 ml  sıcak suda dört beş dakika bekletiniz. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra, soğumasını beklemeden süzmek  gereklidir. Süzme işleme bittikten sonra ılınmasını bekleyin. Bu işlemi on gün boyunca yapıp her akşam yemeğinden iki saat sonra düzenli olarak bir küçük çay bardağı dolusunca tüketmek yeterlidir. Bu işlem on beş gün boyunca yeni hazırlanan lavanta kürü ile yapılmalıdır. Hazırlanıp bekletilen yada saklama kaplarında bekletilmeye alınan lavanta kürlerini içmeyiniz. 

Lavanta kürünün içerisine herhangi bir tatlandırıcı yada başka bir şey ilave etmeyin. On beş gün boyunca düzenli olarak taze yapılmış şeklinde ve bir küçük çay bardağı ile aksam yemeklerinden iki üç saat lavanta kürü tüketiminden sonra tüketime son verilmedir. Bir yıl içerisinde  on beş günden fazla lavanta kürünün tüketimi doğal vücut dengesi bozabilir. 

Lavanta kürü tedavisi uygulanan 20 hastada olumlu sonuç vermiştir.

Lavanta kürü yapılırken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta daha vardır. Kullanılacak lavanta bir yıldan az beklemiş bir lavanta olması lazım. Lavanta kürü sadece lavanta çiçeği ile yapılmaz. Yapraklarından da aynı oranda alıp beraber kaynatılabilir. Bazı hastalarımız lavanta yağı ile lavanta kürü yapmayı denemektedir. Buda yanlış bir uygulamadır lavanta kürü sadece lavanta çiçek ve otlarından yapılır.

Lütfen Dikkat 

Herhangi bir rahatsızlık ve şikayet durumunda bir doktora gidilmelidir. Teşhis ve tanı konulduktan sonra yardımcı bitkisel tedavi yöntemleri olarak doktorunuza başvurarak kullanabilirsiniz.

]]>
Hepatit C Diyeti https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-diyeti.html Sat, 03 Nov 2018 03:24:24 +0000 Hepatit C diyeti; hastalık ile mücadele de önemli bir yere sahiptir. Hepatit hastalığı bazen bir virüse bazen de başka nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Hepatit hastalığının farklı çeşitleri vardır ve hepatit C hastal Hepatit C diyeti; hastalık ile mücadele de önemli bir yere sahiptir. Hepatit hastalığı bazen bir virüse bazen de başka nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Hepatit hastalığının farklı çeşitleri vardır ve hepatit C hastalığı da bu çeşitlerden bir tanesini oluşturmaktadır. Hepatit hastalığı daha çok yapılan kan tahlilleri ile teşhis edilir ve vakit kaybedilmeden tedaviye başlanılır. Hepatit hastalığı karaciğerden kaynaklandığı için bu hastalığın tedavisinde de karaciğere dikkat edilmesi gerekir. Karaciğer beslenme ile doğrudan ilgili bir organ olduğu için hepatit hastalığında da beslenme büyük öneme sahiptir. 

Hepatit C diyetinde dikkat edilmesi gereken hususular nelerdir  

Pek çok hastalığın tedavi sürecinde beslenmenin özel bir yeri vardır. Özellikle karaciğerden kaynaklanan hastalıkların birçoğunda beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Bazı besin maddeleri karaciğere iyi gelmez. Hepatit hastaları bu besin gruplarını çok iyi bilmelidir.
 • Hepatit C hastalarının diyet programında mutlaka et, süt ve süt ürünlerinin bulunması tavsiye edilir. Özellikle iyi pişmiş et tüketilmelidir. Et ve süt ürünlerinin seçiminde yağsız olanların tercih edilmesi önerilir. 
 • Hepatit C hastalarının eskiden beri sürekli tatlı besin maddeleri tüketmesi önerilmektedir. Bu besin maddeleri seçilirken doğal olarak üretilmiş olanların tercih edilmesi gerekir. Örneğin reçel yerine bal, pekmez, kuşburnu marmelatı gibi ürünler seçilirse tatlı ihtiyacı daha sağlıklı şekilde karşılanmış olur. 
 • Hepatit C diyetinde bazı besin maddelerinin tüketimi mutlaka sınırlandırılmalıdır. Yağlı et, yağlı süt, kızartma, acılı soslar, işlenmiş gıdalar, asitli içecekler, hamur işleri, tatlılardan kesinlikle uzak durulması gerekir. Özellikle susam yağı ve bundan elde edilen helva ve tahin de tehlikeli besin maddelerindendir.   
 • Özellikle iyi yıkanmış yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller bol miktarda tüketilmelidir. Sebzeleri de çiğ tüketmek yerine pişmiş olarak yemeye özen gösterin.
]]>
Hepatit Virüsü https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-virusu.html Sat, 03 Nov 2018 18:34:07 +0000 Hepatit virüsü, akciğerin iltihap yapması ile bilinen ve birden fazla çeşidi olan bir virüstür. Duruma göre son derece tehlikeli olabilecek virüslerdir. Hepatit virüsü bulaşmış kişilerde erken teşhis her ne kadar Hepatit virüsü, akciğerin iltihap yapması ile bilinen ve birden fazla çeşidi olan bir virüstür. Duruma göre son derece tehlikeli olabilecek virüslerdir. Hepatit virüsü bulaşmış kişilerde erken teşhis her ne kadar hastalıktan rahatça kurtulmayı sağlasa da bu virüsün bulaştığı durumlarda erken teşhis konulması oldukça zordur. 

Genellikle ağız yolu ile vücuda giren hepatit virüsleri çok hızlı çoğalma özelliklerine sahiptir ve bu sayede kısa sürede vücudun tamamına yayılabilirler. Hepatit virüsü bulaşan kişilerin sosyal, iş ve ev hayatlarını da olumsuz şekilde etkilenmektedir.

Hepatit virüsünden korunmak kişinin kendi elindedir. Bu virüsün bulaşmaması için yediğiniz besinlere, insanlar ile olan temasa ve günlük hayatınızda hijyene son derece dikkat etmek oldukça önemlidir.

Hepatit Virüsü Çeşitleri Nelerdir

Hepatit A Virüsü:
Son derece bulaşıcı bir virüs olan Hepatit A daha çok sarılık adı ile bilinir. Karaciğeri tutan ve vücuda girdikten sonra 2-6 hafta içerisinde kuluçka dönemi geçiren bu virüs salgınlara da yol açarak çok sayıda insanın sağlığını etkilemektedir.
Daha çok ağız yolu ile kişilerle temasla veya çiğ sebze ve meyvelerin tüketilmesi ile bulaşır.

Hepatit B Virüsü: Yine karaciğer iltihabı hastalığına sebep olan virüslerden bir tanesi de Hepatit B virüsüdür. Bu virüs kişilerde çok ağır durumların oluşmasına sebep olabilir. Ülkemizde de oldukça yaygın görülen bir hastalığın etkenidir. Hepatit B virüsü kan yoluyla veya çok yakın temastan dolayı kişilere bulaşır. Bunun yanı sıra taşıyıcı anneden çocuğuna doğum sırasında bulaşabilir. Virüs vücuda girmeden bu hastalığa karşı korunma yolu aşıdır ve korunma oranı çok yüksektir. 

Hepatit C Virüsü:
Karaciğeri etkileyen bir virüstür. Vücuda girdikten sonra herhangi bir belirti vermeden kişide hastalığı daha da ilerletebilir ve ilerleyen dönemde hastada; kronik enfeksiyona, siroza, karaciğer yetmezliğine sebep olabilir. Bu hastalıkların ilerlemesi ile hastalık ölüm ile sonuçlanabilir. Hepatit C virüsü daha çok kan yolu ile bulaşan bir virüstür. Henüz bir aşısı yoktur kişilerin yapması gereken en önemli şey korunmadır. 

Hepatit D Virüsü:
Delta virüsü olarak bilinen Hepatit D Virüsünün hedef organ karaciğerdir. Virüs vücuda girdikten sonra karaciğerin şişmesine sebep olur. Diğer virüs çeşitlerinden farklı olarak; bu virüsün bulaşması için kişide daha önce Hepatit B Virüsünün olması gerekir. Herhangi bir aşısı yoktur kan ve temas yolu ile bulaşan bir virüstür. 

Hepatit E Virüsü: Diğer hepatit virüsleri gibi karaciğeri etkileyen bu virüs çeşidi uzun süreli ve ciddi komplikasyonlara sebep olacak türden değildir. Hastalar genellikle bir kaç ay içerisinde iyileşir.
]]> Hepatit B Testi https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-testi.html Sun, 04 Nov 2018 16:38:01 +0000 Hepatit B testi, gerek duyulan hastalarda yapılan bir kan testidir. Bu teste aynı zamanda hepatit B kan paneli adı verilir. Testin uygulaması sırasında hastadan kan örneği alınır. Hepatit B testi içeriğinde 3 tane basit test bulunm Hepatit B testi, gerek duyulan hastalarda yapılan bir kan testidir. Bu teste aynı zamanda hepatit B kan paneli adı verilir. Testin uygulaması sırasında hastadan kan örneği alınır. Hepatit B testi içeriğinde 3 tane basit test bulunmaktadır. Testin sonucuna göre doktor talep ederse, 6. ayda yeniden hepatit B değerlendirilmesine yardımcı olacak kan testi yapılır. Bunun nedeni hastaların hepatit B virüsüyle enfekte olmasının üzerinden kanda virüsün tespiti için, en az 4-6 hafta sürenin geçmiş olması gereğidir. Hepatit B testinin doğru şekilde yorumlanması için, hastanın hepatit B virüsüyle enfekte olup olmadığının tespiti için, kronik hepatit B hastalarının tespiti ve bu hastalığın kolaylıkla atlatılabilmesi için önemlidir. Bilindiği gibi hepatit B hastalarda değişik şiddette karaciğer sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden şüpheli olan durumlarda mutlaka hepatit B testi yapılması tavsiye edilir.

Hepatit B testi içindeki testler nelerdir

Hastalara hepatit B teşhisinin konulması açısından uygulanan hepatit B testinde 3 adet kan testi bulunmaktadır. Bu testler için hastadan alınan kan örneği oldukça az miktarda olur.

Hepatit B yüzey antijeni (HBsAg): Yapılan bu test sonucunda pozitif değer bulunması hastanın hepatit B virüsüyle enfekte olduğu anlaşılır. Bu hastalarda hepatit B akut ya da kronik halde gelişmiş olabilir. Enfekte olan kişi hepatit B virüsünü kanla diğer kişilere bulaştırma potansiyeline sahiptir.

Hepatit B yüzey antikoru (Anti HBs ya da HBsAb): Hastadan alınan kan örneğinde bu değer pozitif olarak çıkarsa, uygulanan hepatit B aşısına karşı hastanın olumlu tepki verdiği, bununla hepatit B enfeksiyonundan kurtulmuş olduğu tespit edilir. Bu testin pozitif çıkması aynı zamanda hastanın hepatit B enfeksiyonuna bağışıklık kazandığı da tespit edilir. Testin bu şekilde yorumlanması hastanın başka kişilere hepatit B virüsünü bulaştırmayacağını da gösterir.

Hepatit B çekirdek antikoru (Anti HBc ya da HBcAb): Hepatit B testi içeriğindeki son testte tespiti yapılan virüsün parçası konumunda olan antikordur. Koruyuculuğu olmayan bu antikor testte pozitif olarak belirlenirse, hastada var olan hepatit B enfeksiyonunu, reaktif bir tespit yapılırsa da hastanın enfeksiyonu atlatmış olduğunun bir göstergesidir. Ancak bu testin yorumlanması hepatit B testi içinde yer alan diğer iki testle birlikte yapılması gerekir.
]]>
Hepatit B Taşıyıcı İle Evlenmek https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-tasiyici-ile-evlenmek.html Sun, 04 Nov 2018 23:35:08 +0000 Hepatit B Taşıyıcı İle Evlenmek, Hepatit B hastalığı, kronik hepatit, karaciğer sirozuna ve karaciğer kanserine kadar ilerleyebilen ciddi bir hastalıktır. Hepatit B taşıyıcısı ile evlilik yapacak kişilerin bu durumu bilme ha Hepatit B Taşıyıcı İle Evlenmek, Hepatit B hastalığı, kronik hepatit, karaciğer sirozuna ve karaciğer kanserine kadar ilerleyebilen ciddi bir hastalıktır. Hepatit B taşıyıcısı ile evlilik yapacak kişilerin bu durumu bilme hakları olduğunu kişi aklında bulundurmalıdır. Hepatit B taşıyıcı ile evlenmek demek evlenen kişide risk altında demektir. Hepatit B taşıyıcıyla evlenmek, evlenecek olan kişilerin birbirlerine ait sağlık sorunlarını bilmeye hakkı vardır. Çünkü evliliğin bir parçası olan cinsel ilişki ile bulaşabilen bir sağlık sorunu olduğundan dolayı kişinin evleneceği kişiye açıkça hepatit B taşıyıcısı olduğunu söylemesi gerekir. Evlenecek kişinin hepatiti B aşısı ile korunması mümkündür. Fakat kişi evleneceği kişide böyle bir rahatsızlık söz konusu ise bunu bilmelidir.  Günümüzde artık evlenecek kişilerin birbirinden sağlık raporu istemeleri gayet normaldir. Çünkü; Hepatit B taşıyıcısı ile evlenen kişinin acil olarak infeksiyon hastalıkları uzmanlarına gidilmesi gerekmektedir. Hepatit B aşısı yaptırması gerekmektedir. Böylelikle kendisini koruyabilmekte olan kişi hepatit B hastalığından korunmuş olacaktır.

Hepatit B bulaşma yolları  
Hepatit B taşıyıcısı olan kişinin konu evlilik ise cinsel yoldan başta olmak üzere kan ve kan ürünlerinin verilmesi, diş fırçası, tırnak makası gibi kişisel eşyaların kullanılması ile hepatit B taşıyıcısı eşine ve diğer evdeki kişilere bulaştıracak demektir. 

Hepatit B Taşıyıcı İle Evlenmek; Hepatit B taşıyıcısı olan kişiyle aşı yapıldığı takdirde evlenilse bile kişi için her zaman için bir tedirginlik söz konusu olacak ve kendisini rahat hissetmeyecektir. Ayrıca dünyaya gelecek çocuklarında hepatit B aşısı yaptırılması gerekmektedir. Sonuçta hiç kimse bile bile hepatit B taşıyıcı ile evlenmek ve çocuklarını da riske atmak istemeyecektir. Bu konu gayet ciddi bir rahatsızlık söz konusudur. Günümüzde ilerleyen tıp sayesinde bulunan hepatit B aşılarıyla kişi kendini koruyabilmektedir.
]]>
Kronik Viral Hepatit B Delta Ajansız https://www.hepatitc.gen.tr/kronik-viral-hepatit-b-delta-ajansiz.html Mon, 05 Nov 2018 08:40:45 +0000 Kronik Viral Hepatit B Delta Ajansız, Hepatit B hastalığına halk arasında siroz hastalığı da denilmektedir. Bu hastalık türü bir kısım zararlı bakteri ve virüslerin insan vücuduna girmesi ile oluşmaktadır. Kronik Viral Kronik Viral Hepatit B Delta Ajansız, Hepatit B hastalığına halk arasında siroz hastalığı da denilmektedir. Bu hastalık türü bir kısım zararlı bakteri ve virüslerin insan vücuduna girmesi ile oluşmaktadır. Kronik Viral Hepatit B hastalığı çoğunlukla gıda tüketimi, hava ve su yoluyla insan vücuduna girer. Akabinde bu virüs kuluçka sürecinin sonrasında karaciğer iltihabını oluşturarak insan sağlığını olumsuz olarak etkiler. Kronik Viral Hepatit B Delta Ajansız rahatsızlığı ciddi bir rahatsızlık türüdür. Böylesi bir hastalıkla karşı karşıya kalan kimsede bulantı, kusma, karın ağrısı, nefes alma problemi ve iç organlarda ağrı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte Kronik Viral Hepatit B Delta Ajansız teşhisi konulan bir kimse kesinlikle alkol ve zararlı yiyecek, içecek tüketiminden kaçınmalıdır.

Kronik Viral Hepatit B Delta Ajansız Vücuda Olumsuz Etkileri

Kuluçka sürecinin sonrasında Hepatit B virüsü karaciğere yerleşerek kişinin sağlığını bozar. Zaman içerisinde hücrelerin tahribine neden olur. Böylesi bir rahatsızlık geçiren kimse tedavilere harfiyen uyarak doktor tedavisine başvuruda bulunmalıdır. Şayet Kronik Viral Hepatit B Delta Ajansız ilerlemesi halinde kişi bedenen yorgun düşer ve ağır öksürük nöbetleri geçirebilir. Ayrıca Hepatit B virüsü oldukça tehlikeli bir virüs türüdür. Bu hastalığı yaşayan insanlar oldukça dikkatli olmak zorundadır. Bu virüs hava ve su yoluyla çok rahatlıkla başka insanlara geçebilir. Ayrıca bu virüs bulaşıcı özellik taşıması nedeniyle aile bireyleri oldukça dikkatli olmalıdır.

Kronik Viral Hepatit B Delta Ajansız

Bu rahatsızlığı geçiren kişide halsizlik, uyku bozukluğu, karın ağrısı, kusma ve ateşlenme gibi ciddi belirtiler gözlemlenir. Kişi böylesi bir rahatsızlık durumunda acilen konuyu uzman hekime bildirmek zorundadır. Uzman hekimin yapacağı tetkik ve tahliller sonrasında kişide bu rahatsızlık tespit edilmiş ise hastanın tedavisi için ilaç ve besin tedavisi başlayacaktır. Kronik Viral Hepatit B Delta Ajansız rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan bir kimse konuyu uzman hekimlere bildirmelidir. Uzman doktorun bildirdiği tedavi yöntemlerine harfiyen uymak zorundadır. Şayet beklenmeyen bir durum olması halinde uzman hekim vakit kaybetmeksizin bilgilendirilmelidir. 

]]>
Hepatit C Sarılık https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-sarilik.html Tue, 06 Nov 2018 03:31:28 +0000 Hepatit C sarılık, büyük bir çoğunluğumuzun hepatit denilince aklına ilk gelen şey sarılıktır ve en tehlikelisinin, tedavisi en zor olanın da hepatit C olduğunu hemen herkes bilir. Aslında hepatit C ve sarılık farklı şeylerd Hepatit C sarılık, büyük bir çoğunluğumuzun hepatit denilince aklına ilk gelen şey sarılıktır ve en tehlikelisinin, tedavisi en zor olanın da hepatit C olduğunu hemen herkes bilir. Aslında hepatit C ve sarılık farklı şeylerdir ama halk arasında sarılık olarak bilinmektedir. Yani aslında hepatit C sarılık değildir. Daha çok kan yoluyla bulaşan hepatit C aynı zamanda seks yolu ile yani vücut sıvıları aracılığı ile de bulaşmaktadır. Hepatitler karaciğerde tahribata yol açan hastalıkların başında yer almaktadır ve hepatiti enfeksiyon ajanlar yani virüsler yapar. Bu virüslerden en tehlikelileri de gözle görülmeyecek kadar küçük olan hepatit C virüsüdür. Kısaca ve basit olarak tanımlamak gerekirse hepatit C karaciğerde oldukça büyük hasar ve tahribata yol açan hatta karaciğer nakli gerektiren çok tehlikeli bir karaciğer enfeksiyonudur.

Hepatit C sarılık nasıl bulaşır

Daha çok kan yoluyla ve seks yoluyla bulaşan hepatit C, kuaför yada berberlerde kullanılan ustura, traş makinesi, manikür ve petikür aletleri iyi dezenfekte edilmediğinde büyük risk taşımaktadır. Sarılık hepatitin ilk belirtilerindendir, fakat her hepatitli hastada sarılık görülecek diyede bir şey söylemek doğru değildir ki hepatit hastalarının yaklaşık üçte ikisinde sarılık görülmemektedir. Bazen hiçbir belirti vermeden karaciğerde sinsice ilerleyen virüsü kan testleri ile tespit etmek mümkündür. Hepatit A ve hepatit B için geliştirilen aşılar maalesef ki bizleri hepatit C ye karşı koruyamamaktadır. Zaten hepatit C yi tam anlamıyla tedavi etmek de mümkün değildir. Gerekli tedavi uygulanır ve gerek görüldüğü zaman karaciğer nakli yapılabilmektedir, ama sonucunda hepatit C den tamamen kurtulmak, vücuttan temizlemek oldukça zordur. Genelde belirti göstermeden sinsice ilerleyen bu hastalık bazende, mide bulantısı, karın ağrısı, baş ağrısı, kilo kaybı, özellikle yağlı yiyeceklerden tiksinme, eklem ağrıları, çay gibi koyu renk idrar ve bazende gözlerde sarılık gibi belirtilerle kendini gösterebilmektedir.

Hepatit C sarılığın tetiklediği sorunlar

Hepatit C hayat boyu süren siroz, karaciğer kanseri ciddi hastalıklara yol açmakta ve tedavi edilmediği taktirde ölümle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bu tür bulgulara rastlandığında mutlaka bir doktora gidilmeli ve gerekli kan tetkikleri istenmelidir, eğer hastalık varsa da hasta takibe alınmalıdır. 
]]>
Sarılık Hepatit B https://www.hepatitc.gen.tr/sarilik-hepatit-b.html Tue, 06 Nov 2018 09:47:50 +0000 Sarılık hepatit B virüsünün insanlarda baş göstermesi ile ortaya çıkan ve meydana geldiği zaman çok ciddi belirtiler le kendisini gösteren bir rahatsızlıktır. Oldukça yaygın olarak görülen bu sorunun bu şekilde yaygınlık Sarılık hepatit B virüsünün insanlarda baş göstermesi ile ortaya çıkan ve meydana geldiği zaman çok ciddi belirtiler le kendisini gösteren bir rahatsızlıktır. Oldukça yaygın olarak görülen bu sorunun bu şekilde yaygınlık göstermesinin nedeni ise tabi ki bulaşıcı bir rahatsızlık olmasıdır. Sarılık hepatit B rahatsızlığı, insanlarda çok ciddi şekillerde bulaşıcılık gösterebilmektedir. Hepatit B aslında direk olarak karaciğerin iltihaplanması anlamına gelmektedir. Direk olarak virüslerden kaynaklanan bu rahatsızlığa ise genel bir isim ile sarılık adı verilmektedir. Gerekli önlemler alındığında direk olarak atlatılabilen bu rahatsızlık, ülkemizde çok önemli bir sağlık problemi haline gelmiştir. Öyle ki bu rahatsızlık ülkemizde her 3 kişiden yaklaşık 1'i bu sorunla karşı karşıya kalmıştır. Bu hastalığa neden olan virüslerin bulaşmasına neden olan birçok farklı etken bulunmaktadır. Bunlar;
 • Sarılık hepatit B virüsü direk olarak kan yolu ile bulaşan virüslerden biridir. Bu nedenle insanlar arasında yapılan kan yardımlarında bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Ancak günümüzde belli testler yapılmadan kan paylaşımı yapılmadığı için bu nedenden dolayı bulaşma durumu oldukça azalmıştır.
 • Toplu kullanım alanları olan otel, yurt, iş yerleri ve buna benzer alanlarda kullanılan eşyalar direk olarak sarılık hepatit B virüsünün yayılmasına neden olmaktadır. 
 • Direk olarak bu rahatsızlığı yaşayan insanlarla ortak malzeme kullanımı, bu kişinin kıyafetlerinin ya da kaplarının kullanılması halinde direk olarak sarılık hepatit B virüsü ortaya çıkmaktadır. 
 • Bunların yanında ise pedikür salonlarında, berberlerde ve diğer kuaförlerde bu sorunun yaşanma durumu çok daha yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle sarılık hepatit B bu durumlar nedeniyle de bulaşabilir. 
Sarılık hepatit B belirtileri: 

Aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi: Bu durumlar birçok kişinin başına günlük hayatta geldiği için genellikle bu belirtiye bakılarak kişide bu sorunun olduğu anlaşılamamaktadır. Ancak sorun o kadar aşırı olur ki kişi bu durumda doktora gitme isteği duyar. 

Bulantı ve kusma: Sarılık sorunu üzerinde en çok rahatsızlık verici durumlardan biri de bulantı ve kusma sorunlarıdır. Bu sorunlar çok sık meydana gelerek insanlarda ciddi  rahatsızlıklara neden olur. 

Karın ağrısı: Her sarılık hepatit B virüsünden etkilenen insanda bu problem ortaya çıkmamaktadır. 

İdrar renginde koyulaşma: Yine en büyük belirtilerden biri olarak bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Eğer idrar renginde fark edilebilecek kadar koyulaşma söz konusu ise direk olarak doktora giderek tahlil yaptırmanız sizin için daha iyi olacaktır. 
]]>
Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı https://www.hepatitc.gen.tr/yetiskinlerde-hepatit-b-asisi.html Wed, 07 Nov 2018 07:32:05 +0000 Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı, Genellikle bu hastalığa yakalanma riski olan kişilere hepatit B aşısı uygulanmaktadır. Hepatit B virüsü kişinin vücuduna bulaştığı zaman ilerleyen zaman içinde siroz hastalığı denilen karac Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı, Genellikle bu hastalığa yakalanma riski olan kişilere hepatit B aşısı uygulanmaktadır. Hepatit B virüsü kişinin vücuduna bulaştığı zaman ilerleyen zaman içinde siroz hastalığı denilen karaciğere zara vererek akciğer kanseri hastalığına yakalanmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda pek çok durumda ölüm ile sonuçlanmaktadır. 

Özellikle HBV enfeksiyonu riski taşıyan her yetişkin mutlaka hepatit B aşısı olması gerekmektedir. Risk grubu altında bulunan kişiler genellikle hepatit B virüsü taşıyıcısı olan insanların başkaları ile cinsel ilişkide bulunması, çok eşli cinsel ilişkisi olan erkekler ve damar yolundan uyuşturucu kullanan kişiler her daim risk altında olan kişilerdir. Aynı zamanda kronik karaciğer hastaları, kronik böbrek hastaları, hemodiyaliz hastaları, HBV enfeksiyonu olan kişiler ile yaşayan insanlar genellikle risk grubunda yer almaktadır. 

Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı Nasıl Uygulanır

Çoğunlukla yetişkinlere yapılan hepatit B aşısı, üç dozda uygulanmaktadır. Hepatit B aşısının ilk dozu kişiye yapıldıktan sonra yaklaşık dört hafta sonra ikinci doz yapılmaktadır. Üçüncü dozu ise ikinci doz vurulduktan sonra mutlaka beş ay sonra uygulanması çok önemlidir. Yetişkinlerde hepatit B aşısının bazı riskleri bulunmaktadır. Hatta hepatit B aşısı ile ilgili bir takım problemler olduğu da söylenmektedir. 

Yetişkinlere uygulanan hepatit B aşısından sonra 1 yada 2 gün aşının vurulduğu yerde hafif bir ağrı hissedebilirler. Ayrıca bazı hepatit B aşısı olan hastalarda yüksek ateş görülebilir. Bunların dışında çok nadirde olsa hepatit B aşısı olan kişide ciddi dereceli alerjik reaksiyon gözlenebilmektedir. 
]]>
Hepatit Taşıyıcı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-tasiyici.html Wed, 07 Nov 2018 18:31:34 +0000 Hepatit B Taşıyıcı, Hepatit B hastalığı, karaciğer de enfeksiyon yapan ve bu enfeksiyon sonucu karaciğere hasar vererek, neticede ölümcül sonuçlara neden bir virüs türüdür.  Hepatit B hastalığı bulaşıcı olup, h Hepatit B Taşıyıcı, Hepatit B hastalığı, karaciğer de enfeksiyon yapan ve bu enfeksiyon sonucu karaciğere hasar vererek, neticede ölümcül sonuçlara neden bir virüs türüdür.  Hepatit B hastalığı bulaşıcı olup, hepatit B taşıyıcının çeşitli etkenler ile başka bir insana bu virüsü bulaştırabilmektedir.

Ülkemiz nüfusunun yaklaşık üçte biri hepatit B virüsüne rast gelmiştir.  Buna benzer olarak her on kişiden birinin hepatit B virüsünü taşıdığı ve bulaştırdığı düşünülmektedir. Hepatit B virüsünü taşıyan hastaların %75-80 oranında belirti gözlenmez, bu kişilerin hastalıkları genellikle tarama ve tetkikler sonucu tesadüfen öğrenilmiştir. Hepatit B hastalığının kuluçka dönemi 60-80 gün arasında değişebilmektedir.

Hepatit B Taşıyıcılık Durumu

Hepatit B virüsü ile karşılaşan on bebekten dokuzu ile erişkin kişilerin on’da bir‘i kuluçka dönemi süresi sonunda eğer bu virüsü vücudundan atamadığı takdirde yaşamı süresince hepatit B taşıyıcısı olur ve boyu bu virüsü taşıyarak çevresindeki insanlara yayar. Fakat taşıyıcıların hastalık hallerinde farklılıklar görülebilmektedir. Hepatit B hastalığı kronikleşmiş hastaların %25’i birincil karaciğer kanseri ve siroz sebebiyle yaşamını kaybetmektedir. Hepatit B, birincil karaciğer kanserlerinin %60-80’inden sonra gelir. Karaciğer kanser hastalarının kanser ölümleri sıralaması içinde ilk 3 içinde yer alır. En yaygın kanserojen sıralamasında sigaradan sonra hepatit B virüsü gelir.

Hepatit B Bulaşmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir

Hepatit B hastalığının sebebi olan virüsün bir başkasına bulaşması halinde, virüs bulaşan kişinin, Hepatit B enfeksiyonu kapmasına ve daha çok hastalanmasına yol açar. olabilir. Hepatit B virüsü; taşıyıcı kişileri kanında, menisinde, vagina salgısında, idrarında ve az da olsa tükürüğün de olabilir. 

Virüs taşıyıcı ile aynı evde yaşamak zorunda kalan tüm bireylerin hepatit B için kan tahlili yaptırması gerekir. Bu hastalığın bilhassa cinsel ilişki ile geçmesi nedeniyle, eşler tehlike altındadır. O nedenle eşlerin tedbirli olmaları gerekir.

]]>
Hepatit Hastalığı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-hastaligi.html Wed, 07 Nov 2018 20:27:47 +0000 Hepatit Hastalığı, Bu hastalık genellikle cinsel ilişki ve vücut sıvısı ile bulaşır. Ciddi sağlık sorunu olduğu için ölüm riski yüksek olur. Karaciğer iltihabı olarak başlar. Hastalık, hepatit B ve hepatit C olarak gör Hepatit Hastalığı, Bu hastalık genellikle cinsel ilişki ve vücut sıvısı ile bulaşır. Ciddi sağlık sorunu olduğu için ölüm riski yüksek olur. Karaciğer iltihabı olarak başlar. Hastalık, hepatit B ve hepatit C olarak görülür. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 28 Temmuz, her yıl Dünya Hepatit Günü olarak kutlanır. Kronik olan bu hastalık maddi ve manevi açıdan bir çok sorun oluşturur. 

Çocuklarda bu hastalık hafif olur. Yetişkin de ağır hastalık olarak görülür. Anne karnındaki bebeğe kan ve vücut sıvısı ile bulaşabilir. Hepatite karşı düzenli aşı yapılarak önlem alınır. Bağışıklık sistemine etki eden virüs 6 ay içinde temizlenip atılır. Ama hepatit virüsü ağır hastalık olduğu için vücutta atılma süresi uzun ve zor olur. Hepatit virüsü vücutta iltihap oluşturur. Virüs zaman geçtikçe karaciğerde siroz olayına yol açar. 

Soğuk algınlığı, halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı gibi hastalıkların oluşmasına neden olur. Zamanla koyu renk idrar görülür. Mutlaka doktora gidilmelidir. 

Hepatit hastalığın belirtisi ve tedavisi

Hepatit hastalık virüsü ciddi sağlık sorunu oluşturur. Ölüm riskini artırır. Yüksek baş ağrısı görülür. Vücudun bütün bölgesinde kızarıklık oluşur. Vücut ısısı artar. Sürekli kusma görülür. İshal devamlı oluşur. Dışkı rengi çok koyu olur ve kan görülür. İştahsızlık oluşur. Mide bulantısı sürekli olur. Karaciğerde iltihap oluşması ciddi sağlık sorunun başlamış olduğunu gösterir. Karaciğerde iltihap oluşması sarılık hastalığını oluşturur. 

Doktor kontrolünde tedavi süresi başlar. Hepatit için ilaç tedavisi uygulanır. Kişi hastanede yatarak doktor kontrolünde olmalıdır. Karaciğer durumu sürekli test yapılarak izlenir. Hastaya devamlı interferon ilacı tedavi bitene kadar verilir. Bu ilaç ağızdan alınır. Kişi iyileşene kadar ilaç tedavisi devam eder. 
]]>
Hepatit B Tedavisi https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-tedavisi.html Thu, 08 Nov 2018 10:27:50 +0000 Hepatit B tedavisi, hepatit  B hastalarda akut ve kronik şekilde gelişme gösteren bir rahatsızlıktır. Hastaların yaşamları boyunca etkili olan ve karaciğer hasarına kadar gidebilen Hepatit B tedavisinde akut ve kronik olmasına gö Hepatit B tedavisi, hepatit  B hastalarda akut ve kronik şekilde gelişme gösteren bir rahatsızlıktır. Hastaların yaşamları boyunca etkili olan ve karaciğer hasarına kadar gidebilen Hepatit B tedavisinde akut ve kronik olmasına göre farklı yollar izlenir. Eğer akut hepatit B şüphesi varsa hastaların mutlaka bir doktora gitmesinde yarar vardır. Bu hastalar için uygulanacak tedavide yatak istirahati yapmaları, alkolden uzak durmaları, kullanıyorlarsa karaciğeri zorlayan ilaçları bırakmaları tavsiye edilir. Bu hastalar için özel bir beslenme programı da tavsiye edilebilir. Hastalığı kronik seyri varsa bu hastalar içinde ilaç tedavisi programı uygulanabilir. Hepatit B tedavisi hastalığın seyrine göre planlanır.

Hepatit B tedavisi (İlaç tedavisi)

Hastalara ilaç tedavisinin uygulanması bazı koşullarda tercih edilir. Akut vakalarda hastalarda kendiliğinden iyileşme oranı fazla olduğu için, genellikle tedavi uygulanmaz. Ancak ciddi seyirli hepatit B hastalarında ilaç tedavisi uygulanır. Hastalardaki karaciğer iltihabı normalde 4-5 hafta içinde iyileşme gösterdiğinde, ilaç tedavisi uygulanmadan hastalığın iyileşmesi beklenir. Fakat kronik hepatit B hastalarında durumlarına bağlı olarak antiviral tedavinin yapılması gerekir. Hastalarda eğer yapılan kan testlerinde yoğun oranda virüs tespit edilirse, karaciğer iltihabı belirlenirse, karaciğer sirozu olanlarda, kanda hepatit B virüsü bulunanlarda ilaç tedavisi uygulanabilir.

İlaç tedavisinde virüs türüne uygun şekilde, hastanın kanındaki virüs miktarına uygun karaciğerdeki hasara göre ve hastaya yapılan tedavilere göre ilaç ya da ilaç kombinasyonları belirlenir. Burada hastanın yaşı, siroz derecesi, karaciğer kanseri oluşma riski de göz önüne alınır. Hepatit B tedavisi kanda bulunan virüslerin yok edilmesini, virüs enfeksiyonunun bağışıklık sistemi tarafından kontrol altına alınmasını hedefler. Hepatit B tedavisi sırasında kullanılan ilaçların en fazla tercih edilenleri ise;

İnterferon alfa: Bu ilaç tedavide virüslerle mücadele etmesi için bağışıklık sisteminin desteklenmesini sağlar. Düzenli şekilde haftada bir enjekte edilerek kullanılırlar. Hastanın 6-12 ay tedavi edilmesi ilacın faydalı olmasını sağlar. Özellikle kronik hepatit B hastalarının bazı dönemlerinde kullanılan bir ilaçtır.

Virüstatikler: Hepatit B tedavisi sırasında karaciğer hücrelerinin çoğalmasını engelleyen bu ilaçların içeriğinde telbivudin, lamivudin, entecavir etken maddeleri vardır. İlaçların kullanımı genellikle tek olarak yapılır. İlaç kombinasyonlarının pek faydası görülmez.

Hepatit B tedavisi sırasında ileri aşamadaki hastalarda ve karaciğer hasarı ileri seviyede olan, karaciğer kanseri riski yüksek olan hastaların tedavi seçeneği sadece karaciğer nakli yapılması olabilir.

Hepatit B tedavisi sırasında beslenme

Akut hepatit B hastalarının tedavisi sırasında beslenmede bazı konulara uyulması iyileşmeyi hızlandırır. Bu hastalara uygulanabilecek spesifik bir tedavinin olmaması nedeniyle beslenmeyle hastanın desteklenmesi önemlidir. Bu yüzden karaciğere faydalı olacak yiyecekler beslenme programına alınmalıdır. Eğer hastanın karaciğer fonksiyonları kısıtlandı ise tuz alımının ve protein tüketiminin azaltılması faydalıdır. Hasta alkol kullanıyorsa, bunu tamamen bırakması gerekir. Diyet programında sarı ve yeşil sebzeler, özellikle enginar, portakal, turunç, havuç, elma, incir, ıhlamur, böğürtlen, kuru üzüm gibi besinler olmalıdır. Yiyeceklerin yağı az olanı, kolesterolü düşük olanı, fiber miktarı fazla olanı tercih edilmelidir. Bu sayede karaciğer kısa sürede kendini yenilemeye, enfeksiyondan kurtulmaya başlayacaktır.
]]>
Hepatit B Aşısı Yan Etkileri https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-asisi-yan-etkileri.html Thu, 08 Nov 2018 14:55:41 +0000 Hepatit B Aşısı Yan Etkileri, hepatit B aşısı oldukça güvenlidir. Yan etkileri oldukça azdır. Nadiren de olsa bazen yan etkileri görülebilir. Bunun en büyük nedeni aşının içerisindeki etken maddelerin dozunun tam ayar yapıla Hepatit B Aşısı Yan Etkileri, hepatit B aşısı oldukça güvenlidir. Yan etkileri oldukça azdır. Nadiren de olsa bazen yan etkileri görülebilir. Bunun en büyük nedeni aşının içerisindeki etken maddelerin dozunun tam ayar yapılamamasından kaynaklanmaktadır. Bu belirtiler o bölgede şişlik, kızarıklık ve halsizlik yapabilmektedir. 

Hepatit B aşısının işlevi virüsü parçalayarak hastalık durumunu ortadan kaldırmaktır ve etkisiz duruma gelen bu mikrobun bir bölümü alınarak dünya üzerinde hastalıklarda etkili hale getirilir. Bu aşı kendiliğinden hastalık üretmez. Teknolojinin ilerlemesiyle geliştirilen aşılar yardımıyla bu hastalıklara karşı son derece güvendeyiz bu aşı özel ücretli aşılardan değildir, tamamını devletimiz karşılar yani devlet memurlarına sosyal güvenlik kurumundan yararlanan sigortalılar bu aşıdan ücretsiz yararlanır. 

Hepatit B aşısı günümüzde çok işlevli olup tüm hastaların hayatlarını kurtarır. Bu aşıyı ilk kez yapılan hastalarda yan etkisi nadir de olsa görülebilir. Hepatit B aşısı yan etkileri 20 ile 50 yaş arasında sık görülür. Bu aşıyı daha süt çocuklarımıza dahi yaptırabiliriz. Hepatit B aşısı yan etkileri olduğu kesin ama bunların ne kadar çoğunlukta olduğu tam olarak bilgi edinemiyoruz. 

Hepatit B Aşısı Yan Etkileri

Cilt hastalıkları: Cilt üzerinde bazı bölgelerde deride sertleşme, yüzümüzde kırmızı lekelenmeler, minik minik kabartılar, el üstünde halka şeklinde yaralar görülür.
Sinir hastalıkları: Sinirlerin kalıplarını kaybetmesine sebep olabilir ve kişiyi felce kadar sürükleyebilir.
Bağışıklık hastalıkları: Görülen halsizlik ve yorgunluk ve damar irini oluşumuna sebep olabilir.
Kan hastalıkları: Kemik iliğinde bozukluklar oluşması, kansızlık gibi etkiler görülür. 

Diğer yan etkileri ise; romatizma, göz bozuklukları ve hepatit gibi hastalıklardır. Herkesin Hepatit B aşısı olmasına gerek yoktur. Aşıya ihtiyaç durumları şu şekilde sıralanabilir; sürekli kan nakline ihtiyaç duyan kişiler, damardan alınan uyuşturucu bağımlısı kişiler, hayat kadınları, hayat kadınlarıyla ilişkiye giren kişiler, kalabalık ortamda yaşayan kişiler, hepatit B hastalığını taşıyan kişiler ve hepatit B hastalık bölgesinde bulunanlardır. 
]]>
Çocuklarda Hepatit A https://www.hepatitc.gen.tr/cocuklarda-hepatit-a.html Thu, 08 Nov 2018 19:54:34 +0000 Çocuklarda Hepatit A, Hepatit A hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle çocukların zayıf bünyelerinden dolayı kendilerine ve başkasına bulaşma riskleri vardır. Bir çeşit enfeksiyon virüs Çocuklarda Hepatit A, Hepatit A hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle çocukların zayıf bünyelerinden dolayı kendilerine ve başkasına bulaşma riskleri vardır. Bir çeşit enfeksiyon virüs türüdür. Halk diliyle sarılık hastası olarak bilinir. Tam olarak şu besinden, bu hareketten dolayı bulaşır diyemeyiz ama içilen sudan, yenilen yiyeceklerden de kaynaklanabilir. Çok fazla olmasa da bazen ölümcül de olabiliyor.

Çocuklarda hepatit A belirtileri

Öncelikle iştahsızlıkla başlar. Bunun ardından mide boş kalınca baş ağrısı, kusma, ateş, bulantı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu birkaç gün öyle devam eder. Şayet sizin de çocuğunuzda bu belirtiler gözlenirse hepatit A virüsüne yakalanma riski oldukça yüksektir. 

Çocuklarda hepatit A nedenleri

Çocukların çoğu zaman kendini çok çabuk kirlettiğinden, oluşan bakteriler ve enfeksiyonlar kendilerinde hepatit A hastalığını oluşturur hem de içinde bulundukları çocuk ortamları, okul, kreş ya da aile gibi toplu alanlarda bulaştırırlar. Temizliğe gereken önemin verilmemesi, meyve ve sebzeleri yıkamadan yemek, banyo yapmamak, emin olmadığı şeyleri yemek gibi durumlarda hepatit A hastalığına davetiye çıkaran bir takım etkenlerdir.

Çocuklarla hepatit A tedavisi

Çocuklarda görülen bu hastalığın hemen hemen tek çaresi aşı diyebiliriz. Hepatit A hastalığına karşı önceden ebeveynlerin çocuklarını sağlık ocaklarında veya hastanelerde aşı yapmaları gerekmektedir. Aslında hepatit A hastalığına yakalanan çocuklar için yapılacak tek şey sakin olup, evde yatak istirahati yapmaları kendileri için çok faydalı olacaktır. Çocukların hepatit A hastalığına alacakları başka tedavi yöntemleri; tuvalete girip çıkınca eller yıkanmalı, yemeğe oturmadan önce aynı şekilde ağız ve eller yıkanmalı, bol bol meyve ve sebze tüketmeleri, yemekleri iyi çiğneyip yutmaları, yiyecekleri yemeden önce kesinlikle iyice yıkamaları gerekir. Bu şekilde tedavi yöntemlerine önem veren çocuklar, hepatit A hastalığına tutunmaları büyük oranda azalacaktır. 

]]>
Viral Hepatit https://www.hepatitc.gen.tr/viral-hepatit.html Fri, 09 Nov 2018 11:06:21 +0000 Viral hepatit, halk arasında sarılık hastalığı olarak da bilenmektedir. Bu hastalık karaciğerin işleyişini değiştirir ve kişiye çok büyük zararlar verebilir. Karaciğerin işleyişinin bozulması halinde vücudun diğer or Viral hepatit, halk arasında sarılık hastalığı olarak da bilenmektedir. Bu hastalık karaciğerin işleyişini değiştirir ve kişiye çok büyük zararlar verebilir. Karaciğerin işleyişinin bozulması halinde vücudun diğer organları da bu sorundan dolayı görevini yapamaz hale gelebilir. Bu hastalıktan tedavi olunarak kurtulmak mümkündür. Fakat ilerleyen viral hepatit hastalığının kalıcı olma ihtimali de vardır. Ayrıca bu hastalığın bulaşıcı olma ihtimalide vardır. Karaciğerin iltihaplanmasına neden olan bu hastalık altı farklı virüsle oluşmaktadır.

Viral hepatit belirtileri
 • Halsizlik, mide bulantısı, idrarın koyulaşması viral hepatit belirtilerindendir. 
 • Çocuklarda veya yetişkinlerde bu hastalık silik durumda kalabilmektedir.
 • Bazı kişilerde hastalık kendini göstermeden gelip geçebilir.
 • Çocuklar da belirtileri daha hafif geçer.
 • A ve E türü virüs taşıyan hastaların iyileşmesi mümkün olabilir.
 • Kişilerde aşırı yorgunluk hissi uyandırır.
 • Hastalığı olan kişide tende sararma olabilmektedir.
 • Karaciğerin bulunduğu kısımlarda ağrılar meydana gelebilir.
Viral hepatit bulaşma sebepleri 

Genelde yıkanmayan sebze ve meyvelerin tüketimiyle bulaşırlar. Ayrıca musluklarda akan suların temiz olmaması içerisine kanalizasyon sularının karışması hastalığa neden olan sebepler arasındadır. Virüsün bulaşmış olduğu ortamlara elin değmesi sonucu ağız ile temasından kaynaklanabilmektedir. Bazı virüsler ise kan ve kan ürünlerinin alınması sonucu ortaya çıkabilmektedir. Kişiden kişiye temas eden iğneler, jiletler veya makas gibi aletler hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Ev içerisinde kullanılan çatal, bıçak ve havlulardan bulaşma kişiye bulaşma ihtimali de yüksektir. Cinsel ilişki yoluyla da bulaşabilen bu hastalık kronikleşme ihtimali de taşımaktadır. Bu hastalığın anneden çocuğa geçme ihtimalide oldukça yüksektir. Bu hastalık özellikler ellerde kalan virüslerin ağza teması yoluyla bulaşmaktadır. Ortak kullanım alanlarında, iş yerlerinde, okullarda ,tuvalet ve lavabo musluklarından bulaşma riski oldukça yüksektir. Bu tür hastalıkların bulaşıcı olmasının en önemli faktörü budur. Hepatite yol açan, hepatit A, hepatit B, Hepatit C, Hepatit D ve hepatit E olmak üzere beş çeşit virüsten oluşmaktadır. 

Viral hepatit tedavisi
 • Bu hastalığın tedavisi ve ne derece ilerlediğini öğrenebilmek için öncelikle bazı testler yapılmalıdır.
 • Hastalığın ilerlemiş olduğu seviyeye göre tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.
 • Tespit edilen hastalık ilerlemiş düzeyde ise hastanın bünyesini güçlendirmek için uygulamalar yapılmalıdır. Bu yol ile virüsün etkileri azaltılmaya çalışılır.
 • Bunun dışında ki diğer yöntem ise hastanede yapılan tedavi yöntemleridir.
 • Eğer hasta düzenli beslenemiyorsa doktor gözetimi altında ilaç tedavisine başlanır.
 • Ayrıca hastalığının bulaşmaması için ve hastalığın geçmesi için hastalığa kapılan kişinin yatak istirahati oldukça önemlidir.
 • Bu hastalığın tedavisi sırasında düzenli beslenmeye dikkat edilir.
 • Yiyeceklerin yağ bakımından oranı en az olanı tercih edilmelidir.
 • Yenilen sebze veya meyvelerin kesinlikle bol su ile yıkanması gerekmektedir.
 • Yiyecekler hastaya azar azar ve sık aralıklarla verilmeli ve doktorun ihtiyaç duyması halinde ilaç takviyesi uygulanarak hastalığın hızlı bir şekilde tedavisi sağlanır.
Viral hepatit hastalığına sebep olan virüsleri oldukça yaygındır. Bu virüslerden bazılarının çocuklarda görülme ihtimali oldukça yüksektir. Bazı virüsler ise genellikle gençlerde görülmektedir. Bu tür hastalıklara neden olan virüslerden en tehlikelisi B virüsü adı verilen hastalıktır. Bu tür hastalık oldukça yaygındır. Üstelik bu hastalık tam olarak kişide geçmeyebilir ve bireyde kendini gizleyebilen sinsin bir türdür. Bu şekilde olan virüs türü ilerleyen zamanlar da ise kendini karaciğer kanseri olarak da gösterebilir.]]> Hepatit E https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-e.html Fri, 09 Nov 2018 18:56:05 +0000 Hepatit E, Hepatit E Virüsü karaciğeri  etkilemektedir. Diğer hepatit çeşitlerine göre Hepatit E karaciğer hasarına yada uzun zamanlı süren hastalığa sebep olmaz. Bu rahatsızlığa yakalan kişiler genellikle birkaç ay i Hepatit E, Hepatit E Virüsü karaciğeri  etkilemektedir. Diğer hepatit çeşitlerine göre Hepatit E karaciğer hasarına yada uzun zamanlı süren hastalığa sebep olmaz. Bu rahatsızlığa yakalan kişiler genellikle birkaç ay içerisinde rahatlıkla iyileşmektedir.

Hepatit E nasıl bulaşır

Bu hastalık çoğunlukla oral- fekal yol ile bulaşır. Yani enfekte olan kişinin  dışkısı ile virüsün bulaşmış olduğu su yada gıdaları tüketiminden geçmektedir. Bu hastalık kirli sular ile yayılmaktadır. Ayrıca az pişmiş ve pişmemiş hayvansal ürünlerin tüketilmesi ile de geçmektedir. Bu hayvansal ürünler yaban domuzu, geyik, domuz gibi hayvanlar virüs kapmış ise onlardan yapılan ürünleri ile, az pişmiş ve çiğ deniz ürünlerin tüketimi ile olmaktadır. Başka bir bulaşma yöntemde ise kişiye doğrudan alınması oldukça nadir görülen bir durumdur. Kan nakli ile de nadirde olsa bulaşabilmektedir. Cinsel yolla da bulaşma ihtimali hiç yoktur. Bir kişiye defalarca hepatit E virüsü bulaşmaz.

Hepatit E en sık kimlerde görülür

Genellikle orta yaşta ve genç olanlarda sıklıkla görülmektedir. Yaşlı ve çocuklarda çok nadir görülür. 

Hepatit E belirtileri

Kişiye virüs bulaştıktan sonra belirtiler neredeyse 2-7 hafta arasında ortaya çıkar. Bu semptomlar neredeyse 2 ay sürece devam eder. 
 • Nedensiz kilo kaybı
 • Yoğun bir şekilde yorgun hissetme
 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı
 • Kaslarda oluşan ağrılar
 • Ciltte sararma
 • Gözlerde sarılık
 • Ateş
 • İdrarda koyu renk olması
 • Kıl rengini andıran dışkı
 • Göğüs kafesinin aşağı kısmının altında bel bölümünün sağ tarafında, karaciğerin yer aldığı bölgede rahatsızlık
Hepatit E teşhisi

Doktora muayene gittiğiniz zaman göstermiş olduğunuz belirtilere göre seyahat edilen yerleri yada yediğiniz gıdalar hakkında sorular soracaktır. Eğer doktor virüsten şüphelenirse kan testi isteyebilir. Yapılan bu testler ile kişinin karaciğerinin enfekte sorunu olup olmadığını ve vücutta virüse karşı antikor olup olmadığını gösterir. Kanda antikorların bulunması sonucu virüse kapıldığının göstergesidir. 

Hepatit E tedavisi

Genellikle bu rahatsızlık kendiliğinden geçebilir.Aslında bilindik bir tedavisi bulunmamaktadır. Ayrıca Hepatit E hastalığının aşısı da yoktur. Daha çabuk iyileşmek için yapılması gerekenler;
 • Eski enerjinize ulaşana kadar günlük yaptığınız aktiviteleri azaltın. 
 • Yorucu ve yoğun geçen günlerden mümkün olduğunca uzak durun.
 • Günlük hayatınıza ancak kendinizi iyi hissettiğiniz zaman geri dönün. Kesinlikle tamamen iyileşmeden günlük aktivilerinize geri dönmeyin. Çünkü bu rahatsızlık tekrarlayabilir.
 • Bol sıvı, et suyu ve meyve suyu tüketin.
 • Portakal, kivi, greyfurt, çilek, kuru üzüm, yaban mersini, sarımsak, soğan ve lahana gibi besinler Hepatit E yakalanma ihtimalini düşürür.
 • Besleyici ve sağlıklı besinler tüketin.
 • Yasa dışı ilaç ve alkolden uzak durun. Karaciğer sorunu arttırır.
 • Bitkisel bile olsa dahi kullanılan bütün ilaçları doktorunuza bildirin. Özellikle hepatit E rahatsızlığı yaşayan kişiler doktoruna danışmadan kesinlikle herhangi bir ilaç kullanmamalıdır.
 • Bu rahatsızlıkta hijyen çok önemlidir.]]>
Hepatit C Nasıl Bulaşır https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-nasil-bulasir.html Sat, 10 Nov 2018 12:02:25 +0000 Hepatit C Nasıl Bulaşır, Hepatit C virüsü özellikle karaciğeri etkileyen hatta kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Dünyada ortalama olarak 170 milyon insanda hepatit C virüsü bulunmaktadır. H Hepatit C Nasıl Bulaşır, Hepatit C virüsü özellikle karaciğeri etkileyen hatta kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Dünyada ortalama olarak 170 milyon insanda hepatit C virüsü bulunmaktadır. Hepatit C virüsü bulaşan her kişi hasta olmayabilir. Bazı insanlar hepatit C virüs taşıyıcı olarak hayatını devam ettirmektedir. 

Hepatit C virüsünün belirtileri anında ortaya çıkmayabilir. Genellikle insanların karaciğerine çok yavaş bir şekilde yerleşerek ilerleyen bir hastalık çeşididir. Özellikle hepatit C virüsü karaciğere yavaş yavaş yerleştiği için uzun yıllar sonra kişide karaciğer yetmezliğine neden olur. Aynı zamanda karaciğer kanseri veya siroz şeklinde ortaya çıkmaktadır. 

Hepatit C İnsanlara Nasıl Bulaşır

Bu virüsün en yaygın olarak insandan insana bulaşmasının ilk sebebi kan yolu iledir. Hepatit C virüsü insanlar arasında en kolay kan yolu ile kolaylıkla bulaşabilmektedir. Özellikle kan yolu ile bulaşan hepatit C virüsü için mutlaka önlem alınması gerekmektedir. Kan nakline ihtiyacı olan diyaliz yada hemofili hastaları ile uyuşturucu bağımlısı insanların bütün taramalarının yapılması gerekmektedir. Bu taramalardan geçmemiş olan kan alıcıları büyük risk altındadır. 

Hepatit C virüsü taşıyan insanlar başkalarına bulaştırmamak için özellikle kan nakli, tırnak makası, iğne, tıraş bıçağı ve diş fırçası gibi bazı ihtiyaç malzemelerini dikkatli kullanmalı ve kimse ile paylaşmamalıdır. Özellikle hepatit C virüsü taşıyan kişilerin vücut kesiklerine karşı çok dikkatli olması gerekmektedir. Şunun unutmamak gerekir hepatit C virüsü dokunma, hapşırma, öksürme, içecek ve yiyecek paylaşımı durumlarında insanlara bulaşmaz. Sadece kan yolu ile kişiden kişiye bulaşabilen bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. 

Ayrıca cinsel yol ile anneden çocuğa bulaşma olasılığı olan bir hastalıktır, ancak bu durum ile pek sık karşılaşılmaz. Hepatit C yalnızca kan yolu ile bulaşmasının dışında hem kronik hem de akut olmak üzer iki farklı yol ile de bulaşabilmektedir. 

Akut Ve Kronik Hepatit C Nasıl Bulaşır

Akut enfeksiyon ile hepatit C virüsü ilk 2 hafta ile 6 ay arasında herhangi bir belirti göstermez. İlerleyen zamanlarda kişide mide bulantısı, yorgunluk ve iştahsızlık gibi bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Yaklaşık olarak kişide bir hafta sonra hepatit C virüsünden kaynaklı olarak sarılık hastalığı meydana gelmektedir. Hepatit C virüsünün takriben %80'i kronik enfeksiyon sebebi ile bulaşmaktadır. Kronik hepatit C hastalarının çoğunda hiç bir belirti gözlenmez. Özellikle hepatit C virüsü kişinin karaciğerine yerleştikten sonra oldukça yavaş bir şekilde ilerleyerek yayılır. 

Kronik hepatit C hastalarının mutlaka karaciğer enzim kontrolü esnasında test edilmesi gerekmektedir. Çünkü kronik hepatit C virüsü taşıyan insanların %15'inde siroz, %3'ünde ise 10 ile 25 yıl arasında karaciğer kanseri hastalığı ortaya çıkmaktadır. 
]]>
Hepatit C Nedir https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-nedir.html Sat, 10 Nov 2018 21:56:48 +0000 Hepatit C Nedir, Bütün vücudu en çok da karaciğeri etkileyen bir enfeksiyondur. Hepatit C hastalığına Hepatit C virüsü sebep olmaktadır. Kişi Hepatit C hastalığına yakalandığı zaman etkisini 6-7 hafta içinde görebilir.  Hepatit C Nedir, Bütün vücudu en çok da karaciğeri etkileyen bir enfeksiyondur. Hepatit C hastalığına Hepatit C virüsü sebep olmaktadır. Kişi Hepatit C hastalığına yakalandığı zaman etkisini 6-7 hafta içinde görebilir. 

Hepatit c karaciğerde yara oluşumu ve uzun yıllar sonra siroza neden olabilir. uzun yıllar dediğimiz 5 yıl veya daha fazla bir zamandır. Ayrı zamanda sadece siroz  değil örneğin karaciğer yetmezliği karaciğer kanseri yada ölümcül bir hastalığa neden olabilir.

Hepatit C bulaşıcı mıdır nasıl bulaşır

Hepatit C bulaşıcıdır. Ancak biraz zor durumda bulaşır yani zor bulaşır. Hepatit C virüsü sadece bir şekilde bulaşır başka bulaşması mümkün değildir. Bu şekilde kan yoluyla bulaşmaktadır. Genellikle damar yoluyla bulaşır örneğin aşılardan. Genellikle sağlıkçılar daha çok iğne kazalarından dolayı Hepatit C  hastalığına yakalanır. Dünya genelinde tahmini olarak 120-180 milyon kişide Hepatit C hastalığı bulunmaktadır. Bulaşma yolunda gelişmiş ülkelerde başlıca bulaşma yöntemi damar içi ilaç kullanımından dolayı Hastalık bulaşır. Bu durumların %20 sinde bulaşma sebebi bilinmektedir.

Hepatit C ilk zamanlarda sıkıntı yaratmaz ancak 6-7 ay sonra kendisini gösterir. Bu hastalığa müdahale edilmesi ise ileri zamanlarda daha büyük sıkıntılar çıkabilir. Örneğin karaciğer yetmezliği karaciğer kanseri gibi hastalıklar ortaya çıkar hatta ve hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Bu yüzden hastalık anlaşıldığı taktirde en yakın uzmanlardan yardım alınız. Bu Hepatit C'nin bir tane tedavi yöntemi var oda Hepatit C aşısıdır. Kişi bu aşıyı olduğu zaman 3 yıl bu hastalığa yakalanması mümkün olmayacaktır.
]]>
Hepatit D https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-d.html Sun, 11 Nov 2018 07:47:19 +0000 Hepatit D, Dğer bir adıyla delta virüsü olarak bilinir. Karaciğerin şişmesine yol açan bir virüstür. Diğer hepatit türlerinden farkı kişide tek başına bulunmamasıdır. Hepatit D virüsünü taşıyan bir Hepatit D, Dğer bir adıyla delta virüsü olarak bilinir. Karaciğerin şişmesine yol açan bir virüstür. Diğer hepatit türlerinden farkı kişide tek başına bulunmamasıdır. 

Hepatit D virüsünü taşıyan bir kişide aynı zamanda Hepatit B virüsünü de bulunur. Hepatit D virüsünün bir tedavisi veya aşısı ne yazık ki yoktur. Hepatit D bulaşıcı bir virüstür ve kan veya vücut sıvılarına temas ederek bulaşır. Bir kişiden bir kişiye Hepatit D bulaştığında, kişide daha belirtileri ortaya çıkmadan başka birine bulaşabilir. Bu hastalığın belirtileri görülmeye başlandığında doktor kontrolünde teşhis konulabilir. Gözlerde sararma olmadan diğer belirtiler görüldüğünde doktor Hepatit D hastalığı teşhisi koyamayabilir. 

Bu hastalığın teşhis edilebilmesi için doktorunuzun kan testi yaptırtması gerekir. Kanda bu hastalığa dair antikorlar varsa, doktorunuz Hepatit D teşhisi koyacaktır. Eğer doktorunuz karaciğer hasarından şüphelenirse, ayrıca bir karaciğer testi isteyecektir. Bu testle karaciğerde hasar olup olmadığı ya da ne kadar hasar olduğu tespit edilmiş olur. 

Hepatit D hastalığı için herhangi bir tedavi yoktur. Diğer hepatit hastalıklarında kullanılan ilaçların Hepatit D hastalığında bir etkisi bulunmamaktadır. Sadece 12 aylık tedavi sürecinde hastaya hastalığı hafifletici ilaçlar verilebilir fakat bu da sadece sürecin hafif atlatılmasını sağlayacaktır, bu tedavi sürecinin sonunda hala virüs kanda aktif olarak görülebilir. Eğer karaciğerde ciddi bir hasar olmuşsa sağlıklı bir donör tarafından alınan karaciğer naklinin yapılması gerekebilir. 

Hepatit D Belirtileri Nelerdir

Hepatit B ve D hastalıklarının belirtileri birbirine benzediği için teşhisi zorlaşabilir. Hastalığın yaygın görülen belirtileri şunlardır:
 • Yorgunluk hissi
 • İştahın azalması
 • Karın ve eklem ağrıları
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Koyu renkte idrar
 • Ciltte ve gözlerde kızarıklık
Hepatit B taşıyıcısı olan birinde Hepatit D hastalığı da görülebilir ve Hepatit D virüsü Hepatit B virüsünün belirtilerinin kötüleşmesine yol açabilir. Hepatit D hastalığı kısa veya uzun süreli olabilir. Uzun süreli Hepatit D hastalığının belirtileri ortaya çıkmadan önce hastalık vücudunuza yerleşmiş olabilir. Kronik Hepatit D taşıyıcılarında karaciğer kanseri, karaciğer hasarı veya başka karaciğer hastalıklarının gelişme eğilimi artış gösterebilir. 
]]>
Hepatit A Hastalığı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-a-hastaligi.html Sun, 11 Nov 2018 23:18:24 +0000 Hepatit A Hastalığı, Halk arasında sarılık olarak da bilinen ve hepatit A virüsünün karaciğere yerleşerek yol açtığı akut bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit A çok bulaşıcı bir hastalıktır ve hasta kişilerle su, Hepatit A Hastalığı, Halk arasında sarılık olarak da bilinen ve hepatit A virüsünün karaciğere yerleşerek yol açtığı akut bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit A çok bulaşıcı bir hastalıktır ve hasta kişilerle su, eşya ve gıda paylaşımı ile de bulaşması mümkündür. Bu hastalık hepatit grubu hastalıklar arasında en hafif seyreden tipidir ve ölüm riski en az olanıdır. Genellikle çocukluk çağında görülen ve kendiliğinden iyileşen bir hastalıktır.

Hepatit A Hastalığı Belirtileri Nelerdir

Tüm hepatit türlerinde olduğu gibi hepatit A hastalığında da bazı belirtiler görülebilir. Bu belirtiler;
 • Bulantı, kusma ve ishal, 
 • İştahsızlık,    
 • Mide ve bağırsak rahatsızlıkları, 
 • Karnın üst bölgesinde ağrı     
 • Yorgunluk 
 • 38 dereceden yüksek ateşlenme
 • Eklem ağrıları 
 • İdrarın renginin koyulaşması ve            
 • Dışkı renginin açılması

Hepatit A Hastalığı Nasıl Bulaşır

Hepatit A hastalığı oldukça bulaşıcıdır. Hasta ile en küçük temas bile sağlıklı bir kişinin hastalanmasına neden olabilir. Genel olarak bulaşma yolları incelendiğinde;
 • Kan, idrar ve çeşitli vücut sıvıları ile temas
 • Aynı eşyaları kullanmak
 • Özellikle alafranga tipi tuvaletlerin ortak kullanımı
 • Hasta kişiler ile aynı kişisel eşyaların kullanımı
 • Cinsel temas
 • Virüs bulaşmış besinlerin oral yolla vücuda alınması
 • Virüslü sularda veya ortamlarda yetişmiş besinlerin alınması

Hepatit A Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır

Bu hastalığın bilinen ve işe yarayan bir tedavisi yoktur. Ancak hepatit A hastalığı, karaciğerin iltihaplanması sonucu oluştuğu için kişide karaciğer yetmezliği başladıysa tedavi edilmesi şarttır. 
 • Hepatit A birkaç ay içinde kendiliğinden geçer. Bu süre zarfında hasta kişinin bazı önlemler almasıyla iyileşme süreci kısaltılabilir. Bu önlemler;
 • Dinlenmek
 • Alkol ve sigaradan uzak durmak
 • Yağlı besinlerden uzak durmak
 • Sağlıklı beslenmek
 • Ağır besinlerden uzak durmak
]]>
Hepatit B Taşıyıcı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-tasiyici.html Mon, 12 Nov 2018 03:12:52 +0000 Hepatit B taşıyıcı, Hepatit B hastalığı yayılabilen ve kişiden kişiye geçebilen bir hastalıktır. Örneğin hepatit B olan kişinin tabağından yemek yenildiğinde, ilişki veya dokunma yoluyla daha kolay bulaşabilmektedir. Bu ne Hepatit B taşıyıcı, Hepatit B hastalığı yayılabilen ve kişiden kişiye geçebilen bir hastalıktır. Örneğin hepatit B olan kişinin tabağından yemek yenildiğinde, ilişki veya dokunma yoluyla daha kolay bulaşabilmektedir. Bu nedenle hepatit taşıyıcılığından korunmak için ilk olarak aşı yaptırılmalıdır. Aşı, kişiyi yüzde 95 oranında koruma altına alır.

Hepatit B hastalığının belirtisiyse kusma, halsizlik, iştah kaybı, bulantı, gözlerde veya deride aşırı derecede sararma gibi şeyler ile karşılaşılabilir. Ancak kişi sarılık geçirdiğinin farkına varmamaktadır. Hepatit B hastalığı geçiren bir kimse genellikle şifasını bulabilir veya hastalık mikrobunu vücuttan atarak sağlığına kavuşabilir. Fakat bazense hastalık mikrobu vücutta kalmaya devam edebilir bu olay ise sık sık yaşanmasa bile bazen görülebilmektedir. Hastalık geçirdikten sonra ise hala mikrobu taşımaya devam eden kişilere ise hepatit B taşıyıcı adı verilmektedir. 

Günümüzde ise halk arasında gizli sarılık adı ile adlandırılmaktadır. Taşıyıcılar genellikle hiç bir şeyden şikayetçi değillerdir. Ancak kan tahlillerinde veya sağlık kontrollerinde daha çok meydana gelebilmektedir. Genellikle bu durum kişinin hayatı devam ettikçe devam edebilmektedir.


Hepatit B taşıyıcılığının riski

Hepatit B taşıyıcısına günümüzde uygulanacak olan hiç bir tedavi yöntemi bulunamamaktadır. Ancak bununla kalmamalı kişilere bulaşmaması için tedbirler alınması gerekmektedir. Taşıyıcı risk altından çıkabilmesi için alkol veya sigara gibi zararlı olan maddelerden mutlaka uzak durmak gereklidir. Kontroller aksatılmamalıdır. 

Taşıyıcı bir bayan veya özellikle hamileyse mutlak doktora görünerek durum anlatılmalı veya bebek için önlemlerin alınması gerekmektedir. Örneğin ilk günden serum veya aşı yapılarak bebeğin korunması gerekmektedir. Taşıyıcıların özellikle bakım yada temizlik eşyalarını ayrı olması gereklidir. Bir defa kullandığı makas, tarak ve diş fırçası gibi eşyaları başkası tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

Çoğu kişilerde taşıyıcılık kalmamaktadır. Yani yüzde 5 kişide taşıyıcılık kalmaz bunun bir nedeniyse kişinin vitaminsiz kaldığında kaynaklanabilir. Hepatit B taşıyıcılarında karaciğer yük altındadır. Taşıyıcının kullamış olduğu metal, cam veya plastik eşyalar tamamen temizlenmek istendiği zaman bir çorba kaşığı çamaşır suyu içeren bir bardak suda 15 dakika bekletilmelidir. Katı yağlar veya katı yağıyla pişirilmiş yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Hepatit B tedbirlerinin alınması halinde el sıkışmak, kucaklaşmak, yanaktan öpmek, aynı masada yemek veya aynı odada yatmak gibi sosyal faaliyetlerde bulaşamaz.
]]>
Hepatit B Aşısı Sonrası https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-asisi-sonrasi.html Mon, 12 Nov 2018 07:03:54 +0000 Hepatit B aşısı sonrası, Aşının belirgin bir yan etkisi olmadığından endişeye gerek yoktur. Güvenli bir aşı olan hepatit B virüsü parçalayıp hastalığın oluşmasını engeller. Canlı bir aşı değildir. Bu yüzden aşı y Hepatit B aşısı sonrası, Aşının belirgin bir yan etkisi olmadığından endişeye gerek yoktur. Güvenli bir aşı olan hepatit B virüsü parçalayıp hastalığın oluşmasını engeller. Canlı bir aşı değildir. Bu yüzden aşı yapılır yapılmaz herhangi bir belirti vermez. Yalnızca aşı yerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı oluşabilir. Genellikle karşılaşılabilecek yan etkiler bunlardır. Bu durumlarda aşı yapılan yere alkollü pamuk koyarak şişlik ve ağrıyı azaltabilirsiniz. Ağrı kesici de içerek her aşıda olabildiği gibi ağrı ve ateşi önleyebilirsiniz.  

Hepatit B aşısı sonrası aşı yapılan bebeklerde ve erişkinlerde etkiler değişebilir. Bebeklerde görülen etkiler ateş, aşı yapılan bölgede kızarıklık, şişlik, huzursuzluk olsa da erişkinlerde bu durumlarla çok sık karşılaşılmaz. Bebeklerde ateş ile karşılaşılırsa mutlaka doktora danışarak doktorun önerdiği ağrı kesici veya ateş düşürücü ilaçlar kullanabilirsiniz. 

Hepatit B aşısı sonrası oluşabilecek durumlarla ilgili çalışmalar mevcuttur. Çalışmalar sonucu belirlenen yan etkiler, deride sertleşme, yüzde ve vücutta döküntü, ufak kabarcıklar, yorgunluk,  ateş, hepatit, göz bozuklukları, bağışıklık hastalıkları, anaflaktik şoktur. Çalışmalar sonucunda tespit edilen yan etkiler çok nadir de olsa görülebilmektedir. 

Hepatit B aşısı sonrası huzursuzluk görülebilmektedir. Ateş ve diğer belirtiler olmasa da bebeklerde görülen bir durumdur. Uykuya eğilim, genel durumda farklılık gören aileler daha da panik olabiliyor. Hepatit B ve benzeri açılar hastalıklardan koruyucu amaçlı olup hastalığın oluşacağı anlamına gelmez.

Hepatit B aşısı sonrası rapel denilen pekiştirme dozları olabilmektedir. Normalde üç doz olan hepatit B ilk yapıldıktan bir ay sonra ikincisi altı ay sonra üçüncüsü yapılır. Erişkinlerde gerekirse kanda hepatitin antikor oluşturup oluşturmadığı bakılır. Oluşturmazsa bir doz daha doktor önerisi ile yapılabilir. Bebeklerde bağışıklık normal ise gerekmez. Diyaliz hastalarında doz miktarı artar. 

Hepatit B aşısı sonrası allerji testi yoktur. Anaflaktik şok geçirenler bir daha bu aşıyı olamaz. Anaflakti aşı sonrası ilk 24 saatte gelişir ve acil müdahale gerektirir.

Hepatit B Aşısı sonrası gebe kalmakta bir sıkıntı olmaz. Gebelikte gerekirse yapılmaktadır. 
]]>
Hamilelikte Hepatit B https://www.hepatitc.gen.tr/hamilelikte-hepatit-b.html Mon, 12 Nov 2018 13:44:37 +0000 Hamilelikte Hepatit B, Bulaşıcı bir hastalık olan hepatit B, ülkemizde sık rastlanılan bir hastalıktır. Özellikle hamile bayanlar açısından dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü bu hastalık bebeğe geçebilir. HBV Hamilelikte Hepatit B, Bulaşıcı bir hastalık olan hepatit B, ülkemizde sık rastlanılan bir hastalıktır. Özellikle hamile bayanlar açısından dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Çünkü bu hastalık bebeğe geçebilir. HBV virüsü çeşitli yollarla vücuda girmesi ile bu hastalık oluşmaktadır. Özellikle karaciğere yerleşerek ciddi hasarlar vermesiyle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. 

Hamilelikte hepatit B testi yapılmaktadır. Bu hastalık, hamile bayanlarda erken doğum ve düşük tehlikesine neden olmaktadır. Virüs vücuda yerleştikten sonra kronik taşıyıcı olma riskini engellemek için erken müdahale çok önemlidir. Çünkü bazı kişilerde hastalık hafif belirti verdiğinden dolayı anlayamamaktadır. Hepatit B hastalığı kan, tükürük salgıları ve meni gibi vücut sıvıları yoluyla bulaşmaktadır. Hamilelik döneminde hastalık bebeğini pek etkilemez. Annedeki hepatit B virüsünün plasenta yoluyla bebeğe geçmesi ender görülen bir durumdur. Virüs genellikle doğum esnasında annenin vücut sıvılarıyla teması sonucunda bulaşmaktadır. 

Hamilelikte hepatit B belirtileri
 • İştah kaybı
 • Halsizlik
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Karaciğer fonksiyon bozukluğu
Hamilelikte hepatit B tedavisi

Hamilelikte virüs tespit edildiğinde ilk olarak ayrılı tetkikler yapılır ve karaciğer fonksiyonları test edilecektir. Doktor, hastalığın etkilerini azaltmak ve tedavi sürecini kısaltmak için iğne verebilir. Çünkü virüs öncelikle karaciğeri etkileyecektir. Sonrasında doktor hastaya diyet programı ve yatak istirahati verecektir. Doğumdan sonra bebeğin virüsten etkilenmemesi için hepatit B antikor iğnesi yapılacaktır. Ayrıca bebek doğduktan sonraki 12 saat içinde hepatit B aşısı olacaktır. Doğumdan sonra bebeğin iyice yıkanması da çok önemlidir. Anne ve bebek düzenli olarak doktor kontrollerini yaptırmalıdırlar.
]]>
Hepatit Aşısı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-asisi.html Mon, 12 Nov 2018 23:22:36 +0000 Hepatit Aşısı, karaciğer organında oluşan iltihaptan dolayı kaynaklanmaktadır. Hepatit hastalıklı Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C olmak üzere üç şekilde görülmektedir.  Bu hastalık insanlara virüs yoluyla bulaşmaktad Hepatit Aşısı, karaciğer organında oluşan iltihaptan dolayı kaynaklanmaktadır. Hepatit hastalıklı Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C olmak üzere üç şekilde görülmektedir.  Bu hastalık insanlara virüs yoluyla bulaşmaktadır. Toplu yaşam yerlerinde ve bünyesi zayıf olan kişilere rahatlıkla bulaşmaktadır. Hepatit A hastalık türünün insanlarda görülmesi çok nadirdir ve bireylerin birbirlerine teması ile bulaşmaktadır. Hepatit B ve Hepatit C hastalıkları ise çok yaygın görülmekte ve hayati tehlike oluşturabilmektedir.

Hepatit Aşısı türleri

Hepatit A aşısı: Bu hastalık türünün tedavisi iki aşamadan oluşmaktadır. Yapılmış olan aşıdan altı ay sonra ikinci aşı yapılarak tedavi edilmektedir.  Hepatit  A aşısına vücut cevap vermez ise uygulamanın dozu arttırılarak tedaviye başlanır. Hastalık geçtikten sonra bir daha görünmez. Yapılmış olan aşı ve tedavi ömür boyunca koruma sağlar.

Hepatit B aşısı : Bu hastalık türü ise üç aşamadan oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklerin ilk ayında birinci aşı, ikinci ayınca ikinci aşı ve altı ay sonra ikinci aşı uygulanır. Tedaviye cevap verme olasılığı oldukça yüksektir. Yetişkinlerde ise hepatit B hastalığının olup olmadığı bir kaç test sonrası anlaşılabilir. Yetişkin bir bireyde bu hastalık var ise  üç aşamadan oluşmakta olan hepatit B aşısı uygulanır. Yeni doğan bebeklerde olduğu gibi yetişkinlerde de ilk ay birinci aşı, ikinci ay ikinci aşı ve altıncı ayda üçüncü aşı uygulanır. Uygulama bittikten sonra tedaviye yanıt verip vermediği tekrar test yapılarak kontrol edilir. Eğer hasta bu uygulamaya cevap vermemiş ise Hepatit B aşısının dozu arttırılarak tekrar uygulanır.

Hepatit C aşısı: Hepatit C hastalık türünün aşısı yoktur. Düzenli beslenme ve ilaç tedavisiyle bu hastalığa önlem alınabilir. Bu hastalıkta  öncelikle karaciğer iltihabı engellenmeye çalışılır.

Hepatit A kısa süreli bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi yapıldıktan sonra kişinin bir daha bu hastalığa yakalanma ihtimali yoktur. Bulaşma şekli ise ağız yolu ile veya dışkı yolu iledir. Hepatit B sadece kan ve vücudun salgılamış olduğu sıvılar ile  bulaşır.  Hepatit C ise sadece kan yoluyla bulaşır ve ciddi zararlar verebilir. Bu hastalık bireyden bireye çok nadir olarak bulaşmaktadır. Ancak kan nakli ve vücutta bulanan yaralara temas ile bu hastalık başka bireylere geçmektedir. Bu hastalığı taşıyanlar kesinlikle belli aralıklarla doktor kontrolünde geçmesi gerekmektedir. Bireylerin çocuk planı var ise bu tür hastalıklardan korunmak için doktora başvurmaları gerekmektedir. Bir kaç test yapılarak bu tür hastalıkları taşınıp taşınmadığı ortaya çıkartılabilir. Eğer bireylerde bu hastalıklar kendini göstermiş ise doktorun vereceği tedavi yöntemleri ile aşılanır ve doğacak olan bebeğe hastalık bulaşmasını önlerler. Aksi taktirde doğacak bebekte hepatit türü hastalıkları taşıyabilir. Bu tür hepatit hastalıklarının kendini göstermesi uzun sürebilir. Önceden önlen alınması için sık sık kan tahlilleri yapmalı ve hepatit hastalıklarından korunmak için önlemler alınmalıdır.
]]>
Hepatit https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit.html Tue, 13 Nov 2018 22:53:33 +0000 Hepatit, karaciğerde meydana gelen, iltihabi reaksiyon olarak bilinen bir hastalıktır. İnsan sağlığını tehdit edici türdedir ve bazı çeşitleri ölüm ile sonuçlanır. Virüs yoluyla oluşan aynı zamanda da bulaşabilen bir hasta Hepatit, karaciğerde meydana gelen, iltihabi reaksiyon olarak bilinen bir hastalıktır. İnsan sağlığını tehdit edici türdedir ve bazı çeşitleri ölüm ile sonuçlanır. Virüs yoluyla oluşan aynı zamanda da bulaşabilen bir hastalıktır. Vücuda giren virüs doğrudan karaciğere yerleşir ve çoğalır. Virüsün kuluçka süresi 6 ay kadar devam eder. Bu süre içinde kişide bazı belirtiler olsa da anlamak biraz güçtür. Çünkü hepatit belirtileri bir çok rahatsızlık belirtilerine benzeyen genel etkilerdir. Bu yüzden genelde yapılan kan testlerinde rastlanarak ortaya çıkar. Kimi insanlar, hepatitin B türünü taşıyıcı olarak geçirebilir ve bununla yaşayabilirler. Fakat taşıyıcı olan hepatit kişilerde de yıllar sonra karaciğer hasarları meydana gelebilir. Kimi vücutlarda bağışıklık sistemi kuvveti yüksektir. Virüs vücuda girse bile değeri yükselmez ve virüse karşı aşılanmış olarak bununla kalır. Bağışıklık sistemi zayıf olan ve kendini koruyamayan vücutlarda virüs hızlıca çoğalır ve yayılır. Bunun sonucu karaciğer kanserine kadar gidebilmektedir.

Hepatit belirtileri nelerdir
 • Halsizlik,
 • Bulantı,
 • İştahta azalma,
 • Sürekli yorgunluk hissi,
 • Kişinin ten renginde sarımsı görüntü,
 • Kemik ağrısı,
 • İdrar renginde koyuluk,
 • Mide ağrıları ve
 • Gözlerin beyaz kısımlarında sarılık gibi belirtiler hepatit hastalığı sonucu kişilerde oluşacak etkenlerdir.
Hepatit hastalığından korunmak için neler yapılmalıdır

Daha önce geçirilmemiş bir vücut için koruma yöntemi çok daha kolay olur ve olumlu sonuç verir. Kişilerin ilk yapması gereken aşılama yöntemidir. Hepatit aşısı daha önce hastalığı geçirmemiş bir kişiyi ömür boyu koruyabilir. Koruyuculuk etkisi yaklaşık %100 dür. Hepatit aşısı 3 aşamalı olarak vurulmaktadır. Bunun dışında kesinlikle ortak eşya kullanmamaya özen göstermek gerekir. Kişinin bir çok kişisel eşyası kendine ait olmalı ve başkasıyla paylaşmamalıdır. Bakım merkezlerinde kullanılan aletlerin hijyenine dikkat edilmelidir. Tıraş bıçağı, manikür pedikür aletleri büyük risk taşır. Uygulandığı bölgede kanama yaparsa, alet temizlenmeden bir başkasına kullanılmamalıdır. Ayrıca, içilen suyun temizliği hepatitin en büyük etkenleri arasında yer alır. Dövme veya piercing yaptıran gençlerede rahatlıkla bulaşabilir. Aynı evin içinde hepatit hastası bir kişiyle yaşayan insanlar ve sağlık personelleri en büyük risk altında olan kişilerdir.

Hepatit çeşitleri nelerdir

Hepatit A, hepatititin bulaşıcı bir türüdür. Ağız ve vücut sıvıları ile bulaşabilmektedir. Atlatmak mümkündür fakat kişi oldukça zor bir süreçten geçer. En büyük belirtisi yüksek ateştir. Hepatit hastalığının en çok görülen türü arasındadır.

Hepatit B, anneden bebeğe rahatlıkla geçiş yapabilen türde bir virüstür. Genel olarak dövme yaptıranlar, ortak deri aletleri kullananlarda görülür. Çünkü hepatit B kan yoluyla ve cinsel ilişkiyle bulaşır.

Hepatit C, kirli kan ürünleri ile vücuda geçer. Aynı şekilde anneden bebeğe geçebilmektedir. Hepatit hastalığının tehlikeli bir türüdür. Uzun yıllar sonra kendini kötü bir hastalıkla gösterebilmektedir. Aynı iğneyi kullanmakla kolayca bulaşır. Ayrıca uzun süre kan nakli görmüş hastalarda sıklıkla görülebilmektedir.

Hepatit D, daha önceden hepatit B geçiren vücutlarda görülmektedir. Hepatit B geçiren vücuda kolayca yerleşir. Tüm hepatit hastalığı belirtilerini taşıyabilmektedir.
]]>
Hepatit Çeşitleri https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-cesitleri.html Wed, 14 Nov 2018 21:39:30 +0000 Hepatit çeşitleri, hastalığı neden olan virüse bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hepatit hastalığı karaciğer de meydana gelir. Hepatiti hastalığı genellikle karaciğerde meydana gelen iltihaplanmasına bağlı ola Hepatit çeşitleri, hastalığı neden olan virüse bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hepatit hastalığı karaciğer de meydana gelir. Hepatiti hastalığı genellikle karaciğerde meydana gelen iltihaplanmasına bağlı olarak gelişen bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Bit kısım hepatit hastalıkları virüslerin etkisi ile oluşur. Hastalığın çeşidinin belirlenmesi için de hastalığa neden olan virüsün türüne bakılır. Hepatit hastalığına neden olan virüsler A, B, C, D ve E virüsleridir. Hepatit hastalığına hangi tür virüs neden olmuş ise hastalılık o virüsün adı ile anılır. Bir karaciğer hastalığı olan hepatit bazı durumlarda virüs dışındaki nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilir. Örneğin aşırı alkol bağımlılığı hepatiti hastalığının en önemli nedenidir. Aşağıda hepatit hastalığının çeşitleri hakkında kısa bilgi verilmektedir.

Hepatit çeşitleri nelerdir

Hepatit hastalığının virüse bağlı olarak oluştuğu durumlarda hepatit hastalığı bulaşıcı bir özellik gösterir. Bu nedenle hepatit hastalığı bulunan bireyler ile fiziksel ve benzeri temaslar kurulurken daha dikkatli davranılması hayati önem taşır. Ayrıca belirli hijyen kurallarına dikkat edilmemesi de bu riski artırır.
 • Hepatit A: Bu hepatit türünden korunmak için hijyen kurallarına azami özen gösterilmesi gerekir. Hepatit A virüsü daha çok gaytada bulunan bir virüstür. Bu virüsün el ya da çeşitli eşyalar aracılığıyla ağız kanalından insan vücuduna ulaşması sonucu hepatit A hastalığı oluşur. Madeni ve kağıt paralar ile çok fazla temas halinde olan bireylerin el hijyenine dikkat etmesi gerekir. Özellikle geri kalmış ülkelerde bu virüs çeşidine çok fazla rastlanılmaktadır.  
 • Hepatit B: Virüs yoluyla oluşan hepatit türüdür. Fakat bulaşma ihtimali daha zayıftır. Bu virüs en çok kan yoluyla bulaşır. Sağlık kuruluşlarında bu konuda gösterilen hassasiyet arttıkça hepatit B virüsünün bulaşma ihtimali de azalır. 
 • Hepatit C: En fazla karşılaşılan hepatit hastalığı türüdür. Bu virüs de hepatit B gibi kan ve kan dokuları ile bulaşır. Hastanelerde ya da başka ortamlarda aynı tıbbi malzemenin kullanılması ile çok fazla bulaştığı görülür. Bu virüsün cinsel ilişki ile bulaşma ihtimali yok denecek kadar azdır. Hepatit C hastalığı tedavi edilmediğinde siroz, kanser gibi hastalıklar oluşabilir.
 • Hepatit D: Bu virüs diğer virüslerden farklıdır. Sadece Hepatit B virüsü taşıyan hasta gruplarında bulunur. Hastalığı daha da arttırır. 
 • Hepatit E: E virüsü de hepatit A virüsüne benzer bir virüs çeşididir. Yetersiz hijyene bağlı olarak salgın hastalıkların yaşanmasına neden olur. 
 • Akut viral hepatit: Hepatit çeşitlerinden olan bu türde ise hastalık kısa süre içerisinde başlar ve hemen iyileşir. Virüse bağlı olarak karaciğer iltihaplanır. Bu iltihap kurutularak hasta eski sağlığına kavuşturulur.
]]>
Hepatit C Bulaşıcı Mı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-bulasici-mi.html Thu, 15 Nov 2018 04:52:54 +0000 Hepatit C Bulaşıcı Mı, Bu soru herkesin oldukça merak ettiği ve araştırdığı bir konudur. Hepatit C bulaşıcı bir hastalıktır. Ancak bu bulaşmanın bir çok yolu vardır. Hepatit C genellikle Hepatit C Bulaşıcı Mı, Bu soru herkesin oldukça merak ettiği ve araştırdığı bir konudur. Hepatit C bulaşıcı bir hastalıktır. Ancak bu bulaşmanın bir çok yolu vardır. 

Hepatit C genellikle kan yoluyla bulaşan hastalıkların arasındadır. Hepatit C oldukça ciddi bir hastalıktır. Bu yüzden en yakın zamanda uzmanlar tarafından tedavi altına alınmalısınız. Hepatit C'nin tedavisi de bulunmaktadır. Ancak fazla çeşidi yoktur sadece bir çeşit tedavi türü vardır.

Hepatit C çok ciddi bir hastalıktır. Uzun Dönemde karaciğer hastalıkları başlar örneğin karaciğer yetmezliği Karaciğer kanseri hatta ölümle bile sonuçlanabilir. 

Hepatit C Nasıl Bulaşır
 • Damar içi uyuşturucu kullanıcılarının iğne gibi maddeler aracılığı ile bulaşmaktadır.
 • İğne batması kazları örneğin sağlık çalışanları
 • Ancak bazı zamanlardan da doğuştan olmaktadır. Nasıl derseniz Annede Hepatit C var ise bebeğe bulaşır.
 • Ortak kullanılan diş fırçası jilet ve benzeri gibi maddeler yüzünden
Hepatit C Cinsel Yolla Bulaşır Mı

Evet fakat bulaşma riski çok düşük olduğunu belirtmek gerekmektedir. Risk cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığın olması ve taşıyıcılığının olması durumunda Hepatit C riski daha çok artar. Hepatit C vücuda girdikten sonra bir kaç gün sonra kendini belli eder. Örneğin yaklaşık 6-7 hafta sonra belirtileri başlar ve artmaya başlar. 

Hepatit C Tedavisi

En sağlıklı ve en etkili tedavi yöntemi Hepatit C aşısıdır. Bunun yanı sıra ilaç kullanımları da vardır. Fakat bu ilaçlar aşı kadar etkili değildir. Aşı aynı zamanda hastalığın yeniden bulaşmasını önler. 
]]>
Kronik Hepatit https://www.hepatitc.gen.tr/kronik-hepatit.html Thu, 15 Nov 2018 14:02:59 +0000 Kronik Hepatit, karaciğerde meydana gelen iltihaplanma durumunun altı aydan daha fazla sürmesine kronik hepatit ismi verilmektedir. Ayrıca kronik hepatit hastalığı insanlarda uzun yıllar boyunca sürebilen bir hastalık türüdür. Kro Kronik Hepatit, karaciğerde meydana gelen iltihaplanma durumunun altı aydan daha fazla sürmesine kronik hepatit ismi verilmektedir. Ayrıca kronik hepatit hastalığı insanlarda uzun yıllar boyunca sürebilen bir hastalık türüdür. Kronik hepatit rahatsızlığının çoğunlukla bir belirtisi gözlenmemektedir. Kronik hepatit insanların karaciğerinde herhangi bir hasara neden olmazken, bazı durumlarda uzun süreli olarak karaciğer iltihaplanmasının devam etmesine ve bunun sonucunda ilerleyen süreçte kişide karaciğer yetmezliği ve siroza neden olmaktadır. Kronik hepatit sebebi ile kişide meydana gelen karaciğer iltihaplanması hiç bir belirti göstermezse de bazen yemek yememe isteğinin oluşmasına, kusma, mide bulantısı, yorgunluk ve ardı ardına gelen sarılık hastalığına, hatta yüksek dereceli ateş şeklinde bazı belirtiler gösterebilmektedir. Kronik hepatit vücutta aktif kronik hepatit ve devam eden kronik hepatit şeklinde mevcut olmaktadır. 

Devam Eden Kronik Hepatit, aktif olan hepatitin hafif dereceli geçen bir türü şeklinde devam eden kronik hepatit genellikle B tipi ya da hem A hem de B tipinde olmayan üçüncü farklı bir tipte sarılığın sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Ancak devam eden kronik hepatit hastalığının neden kaynaklı olarak ortaya çıktığı kesin belli olmadığı gibi herhangi bir şekilde ilerlemede kaydetmez. Fakat devam eden kronik hepatit karaciğerde sarılığın oluşuna sebep olurken bu faaliyetin devam etmesi ile kişide siroz hastalığının ortaya çıkmasına etkili olmaktadır. 

Aktif Kronik Hepatit, çoğunlukla devam eden kronik hepatit hastalığının tam tersine vücutta ilerleyen bir hastalık çeşididir. Aktif kronik hepatit hastalığı özellikle karaciğerin çalışmamasına ve buna bağlı olarak siroz hastalığı yahut ölüm ile sonuçlanmasına yol açmaktadır. Aktif kronik hepatit hastalığının en yaygın olan sebebi genellikle B tipi hepatit veya hem A hem de B tipinde olmayan hepatitten kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Bazen ortaya çıkan aktif kronik vakalarında herhangi bir özel durum gözlenmezken, bazı kronik hepatit vakalarında ise, kişinin kullanmış olduğu bir takım ilaçlara karşı vücudunun reaksiyon göstermesi sonucunda meydana gelmektedir. Aktif kronik hepatit hastalarında yorgunluk belirtisi gözlenmektedir. 

Kronik Hepatit Tanısı Ve Tedavisi

Hastanın dinlenmesi sonrasında geçmeyen ve kronik hepatit olduğu düşünülen hastanın uzman tarafından hem kan testi hem de biyopsi yapılması gerekli görülmektedir. Aktif kronik hepatit ilerleyen bir hastalık olmasından dolayı ölüme sebep olabilen en ciddi hastalıklardan bir tanesidir. Kişide meydana gelen devam eden kronik hepatitte ortaya çıkan sarılık hastalığı kendiliğinden iyileşir, fakat bu süreç aylarca sürebilir. Bu hastaların ilaç kullanımı ile kurtulma şansları ise yaklaşık olarak %80 oranındadır. Kronik hepatit tedavisinde hastalar ilk günlerde ve bir kaç hafta içerisinde kendisini daha rahat hissetmektedir. 
]]>
Akut Hepatit Nedir https://www.hepatitc.gen.tr/akut-hepatit-nedir.html Thu, 15 Nov 2018 21:08:54 +0000 Akut Hepatit Nedir, Hepatit genel olarak vücuda giren virüslerin genel adıdır ve hepatit karaciğer hücrelerinde inflamasyon ile karakterize tıbbi bir durumdur. Akut Hepatitlerde iltihaplanma aniden görülür. Akut hepatit hastalı Akut Hepatit Nedir, Hepatit genel olarak vücuda giren virüslerin genel adıdır ve hepatit karaciğer hücrelerinde inflamasyon ile karakterize tıbbi bir durumdur. Akut Hepatitlerde iltihaplanma aniden görülür. Akut hepatit hastalığı Hepatit A, B, C, D, E gibi virüslerin karaciğere girmesi ve çoğalmasıyla meydana gelen iltihaplanma sonucunda meydana gelir. 

Vücudun sindirim olan karaciğer incelenmeye alındığında bu virüsün ne kadar tehlikeli olduğu anlaşılmaktadır. Akut hepatite yol açan nedenler arasında en sık karşılaşılan nedenler Viral hepatitlerdir. Viral hepatitler tüm dünyayı ve ülkemizi oldukça ilgilendiren önemli bir sağlık sorunudur. 

Akut Hepatit sınırlı veya hiç bir belirti olmadan ortaya çıkabilmekte fakat çoğu zaman sarılık, halsizlik, iştahsızlık gibi semptomlara neden olabilmektedir. Akut hepatit genelde  6 aydan az sürmektedir. Hepatit virüsleri denilen grup virüs tarafından oluşmaktadır, aynı zamanda bazı ilaçlar, toksinler, alkol, enfeksiyon, organik çözücüler, bazı bitkiler nedeniyle olabilir. 

Fakat Hepatit B veya C kronik karaciğer de oluşan hastalıkların başını çekmekte ve bu durumda karaciğer yıpranır ve iflas eder. Aksi halde Akut Hepatit virüsü kendiliğinden kaybolur. Karaciğer vücutta kanların temizlenmesi ve idrar yolu ile mikropların idrarla dışarı atılmasını sağlamaktadır.  

Akut Hepatit Belirtileri

Akut hepatitin belirtileri geneldir ve diğer rahatsızlıklar ile kolayca karıştırılabilir. Belirtilerinin başlıca iştahsızlık, kilo kaybı, deride kaşıntı, mide bulantısı ve kusma, idrarın çay rengine dönüşmesi ve karın ağrısıdır. Bu belirtiler ile birlikte gözlerin beyazlığı, deri rengi sarıya dönmesi ile kendini belirtir.

Akut Hepatit Tedavisi

Hepatit tedavisinde hastalığın hangi derecede olduğuna ve ilerlemesine göre tedavisi uygulanır. Hepatit hastalığı olduğu düşünülen kişi vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna giderek yapılan tahliller sonucu hepatitin tedavisine başlanılır. Yatak istirahati oldukça önemlidir. Bu arada yağlardan uzak ve karbonhidrattan zengin yiyecekler küçük porsiyon halinde tüketilir. Tedavi süreci ağrı kesiciler ve vitaminler ile desteklenir.
]]>
Kronik Hepatit B Taşıyıcılığı https://www.hepatitc.gen.tr/kronik-hepatit-b-tasiyiciligi.html Thu, 15 Nov 2018 22:14:38 +0000 Kronik Hepatit B Taşıyıcılığı: Hepatit B, bir karaciğer enfeksiyonudur. Karaciğerin skarlaşmasına, karaciğer yetmezliğine ve kansere neden olabilir. Eğer tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Hepatit B virüsü t
Kronik Hepatit B Taşıyıcılığı: Hepatit B, bir karaciğer enfeksiyonudur. Karaciğerin skarlaşmasına, karaciğer yetmezliğine ve kansere neden olabilir. Eğer tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Hepatit B virüsü taşıyan bir insanın kanından, açık yaralardan veya vücut sıvılarıyla temas edildiğinde yayılır. Hastalığın çoğu uzun süreçli olmaz. Birkaç ay vücut bu enfeksiyonla savaşır. Bunun sonucunda vücut bağışıklık kazanır.

Kronik Hepatit B Taşıyıcılığında Yaşanan Süreçler: İlgili doktor, kan testleri aktif enfeksiyon belirtilerini göstermediğinde hastalığın iyileştiğine karar verir. Ancak bazı hastalar enfeksiyondan kurtulamazlar. Hastada, 6 aydan fazla süredir bu hastalık var ise, belirtiler olmasa bile taşıyıcı olarak adlandırılan bir sürece girer. Bazı yollarla hepatit b taşıyıcısından bu enfeksiyonun bulaşma ihtimali vardır.

Hepatit B Nasıl Bulaşır
 • Korunmasız cinsel ilişki sırasında
 • Kanla temas halinde
 • Dudak teması halinde
 • İğnelerin ve şırıngaların paylaşılması
Bu hastalıkta karaciğer enfeksiyonu görülebilir. Siroza veya organ sertleşmesine neden olabilir. Yara izi bırakır. Sonucunda karaciğer çalışma görevine son verir. Bazı hastalarda karaciğer kanseri de görülmüştür. Eğer hepatit b taşıyıcısıysanız veya şu anda hepatit b ile enfekte halindeyseniz; kan,plazma, vücud organları, doku veya sperm bağışında bulunmayın. Yakınınızdaki insanlara, bu hastalığı enfekte edebileceğiniz konusunda uyarın.

Tedavisi: Eğer virüse maruz kalınmışsa, 2 hafta içinde doktora başvurulması gerekir. Doktor, hastaya aşı ve bir miktar hepatit b immün globulini verecektir. Bu proteinler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyona karşı savaşmada yardımcı olur. Hasta daha iyi iyileşebilmesi için, hastanede tedavi görmesi gerekir. Alkol ve asetaminofen gibi karaciğeri etkileyebilecek şeyler uzak durulması gerekir. Bitkisel tedaviler, ilgili hekime danışılmadan uygulanmamalıdır. Bazı karışımlar organa zarar verebilir. Sağlıklı bir diyet uygulanmalıdır. Eğer enfeksiyon kaybolursa, ilgili doktor hastaya etkin olmayan bir taşıyıcı teşhisi koyacaktır. Bundan sonra doktor, hastayı sadece yakından izleyebilir.
]]>
Hepatit A Aşısı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-a-asisi.html Fri, 16 Nov 2018 05:04:17 +0000 Hepatit A Aşısı, bireyleri hepatit A hastalığından korumak için uygulanır. Hepatit A hastalığı HAV ( hepatit A virüsü ) ın neden olduğu karaciğer hastalığıdır. HAV bireylerin dışkılarında yer alır. Genellikle HAV Hepatit A Aşısı, bireyleri hepatit A hastalığından korumak için uygulanır. Hepatit A hastalığı HAV ( hepatit A virüsü ) ın neden olduğu karaciğer hastalığıdır. HAV bireylerin dışkılarında yer alır. Genellikle HAV bulunduran gıdaların tüketilmesi ya da HAV içeren içeceklerin tüketilmesi ile bulaşır. Bazen de cinsel yollarla ve yakın temasla bulaşır. Hepatit A hastası bir kişi aynı ortamda bulunduğu diğer bireylere hastalığı çok kolay bulaştırır. Hepatit A virüsü gözlerde sarılık, şiddetli karın ağrısı, ishal ve koyu renkli idrar ile belirtilerini gösterir. Bu virüsü kapan birey hemen hastanede kontrol altına alınır ve yaklaşık 1 ay boyunca gözetim altında tutulurlar. Hepatit a virüsü %0.3 oranında ölüm ile sonuçlanır. Bu yüzden hepatit A aşısı hastalığı önlemek tedavi etmek ve hastalıktan korunmak için vurulur.

Hepatit A Aşısı Kimlere Yapılır

 • 12-23 aylık olan tüm çocuklara yapılır.
 • Güney ve Orta Amerika ülkeleri, Meksika, Karayipler, Afrika ülkeleri, Asya ülkeleri ve Avrupa ülkelerinde yaşayan ya da bu ülkelere seyahat eden 1 yaşın üzerindeki her çocuğa hepatit A aşısı yapılır.
 • Kronik karaciğer hastası olan kişilere yapılır.
 • Uyuşturucu kullanan ve erkeklerle ilişkide bulunan erkeklere yapılır.
 • Kan pıhtılaşma hastalığı olan kişilere yapılır.
 • Hepatit A salgınının olduğu bölgedeki tüm bireylere yapılır.
 • Hepatit A virüsü taşıyan bireyler ile temasta bulunan kişilere yapılır.
 • Hastalığın belirtisini taşıyan ve hastalıktan korunmak isteyen her bireye hepatit A aşısı yapılır. 

Hepatit A Aşısı Kimlere Yapılmaz

 • Hepatit A aşısını daha önce kullanmış ve bunun sonucunda hayatı tehlikeye girecek kadar alerjik tepki göstermiş kişilere başka hepatit A aşısı yapılmaz.
 • Herhangi bir aşı türüne karşı alerjisi olan kişilere uygulanmaz. Bunun için doktorunuza daha önce geçirmiş olduğunuz alerjik tepkileri anlatın.
 • Hepatit A virüsü dışında ciddi hastalıkları olan kişilere bu aşı uygulanmaz. Aşının uygulanması için mutlaka doktor onayı gerekmektedir.
 • Hamile kadınlar doktor izni olmadan bu aşıyı yaptıramaz.

Hepatit A Aşısının Yan Etkileri Nelerdir

Her aşıda olduğu gibi hepatit A aşısının taşıdığı belirli risk faktörleri vardır. Yan etkilerin bazıları az riskli bazıları ise yüksek risk taşır. Yan etkiler kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde aşı ölüme bile neden olabilir. Hatta bazı uzmanlar hepatit A aşısının, hepatit A virüsünden tehlikeli olduğunu söyler. Bu yüzden gerekli tüm kontrolleri yaptırdıktan sonra aşıyı uygulamak gerekir. Hepatit A aşısının risk faktörü şu şekildedir;

 • Genelde aşının vurulduğu yerde 2-3 gün boyunca süren ağrılar olur.
 • Genellikle çocuklarda iştah kaybı, baş ağrısı ve yorgunluk olur.
 • Aşıdan yaklaşık 2 saat sonra ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar aşırı ateş ve huzursuzluğa neden olur.
 • Davranış değişiklikleri ya da yüksek ateş olağan tepkiler arasındadır.
 • Ciddi alerjik reaksiyona bağlı olarak seste boğukluk, solunum sıkıntısı, deride kabarıklıklar, wheezing, halsizlik, baş dönmesi ve kalp atış hızının artması.
]]>
Hepatit C İlaçları https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-ilaclari.html Sat, 17 Nov 2018 00:14:41 +0000 Hepatit C İlaçları: Bu ilaçlar rahatsız edici semptomları hafifletebilir. Fakat; hepatit C enfeksiyonu, henüz semptomlara neden olmadıysa bu ilaçlar tedavide daha başarılıdır. Bunun nedeni, uyuşturucuların hepatit c ned
Hepatit C İlaçları: Bu ilaçlar rahatsız edici semptomları hafifletebilir. Fakat; hepatit C enfeksiyonu, henüz semptomlara neden olmadıysa bu ilaçlar tedavide daha başarılıdır. Bunun nedeni, uyuşturucuların hepatit c nedenli komplikasyonların riskini azaltmasıdır. Örneğin; karaciğer enfeksiyonu. Hepatit c farklı genotiplere sahiptir. İlgili doktor, hastaya hepatit türüne göre genotip türü ilaçlar verecektir.

Hepatit C ilaçları ve Özellikleri

İnterferonlar: İnterferon, vücudun ürettiği bir proteindir. Bağışıklık sisteminin, HCV de dahil olmak üzere, virüslerle savaşmasına yardımcı olur. Oluşan komplikasyonları önler.

Ribavirin: Bu ilaç, virüslerin çoğalmasını ve yayılmasını önler. Ribavirin, HCV genotipi 1, 2 veya 3 enfeksiyonu tedavisinde interferon ile birlikte kullanılır. Bazı durumlarda interferon ve proteaz inhibitörü ile birlike kullanılır. Buna üçlü terapi denir. Ribavirin oral bir ilaçtır. Bir kapsül, tablet veya solüsyon olarak mevcuttur. Çeşitli varyasyonlarda mevcuttur. Bu ilaç gebelik sırasında kullanılırsa doğum kusurlasına neden olabilir.

Doğrudan Etkili Antiviraller (DAA): Bu ilaçlar doğrudan hepatit c virüsüne etki eder. Yan etkisi yoktur. Oral bir ilaçtır.

Proteaz Inhibitörü: Enfeksiyonun yayılmasını önleyici ilaçlardır.

Yönlendirilmiş Inhibitörler: Virüsün çoğalmasını engeller. Ayrıca ilaç direncini önlemeye yardımcı olur. Diğer ilaçlarla kombine edilerek kullanılır.

Polimeraz İnhibitörleri: Kombinasyon ilaçlarıdır. Hepatit C virüsünün yayılmasını engellemek için bu proteine ihtiyaç duyulur.

Sofosbuvir (Sovaldi): Diğer ilaçlar birlikte kullanılır. Hem hepatit c hem de hıv hastalarını tedavi etmek için kullanılır.

Ledipasvir: Virüsün kopyalanmasını engelleyen bir ilaçtır.

Viekira Pak: Kombinasyon türü ilaçtır. Dasabuvir, ombitasvir, paritaprevir ve ritonavir ilaçlarını içerir. Virüsün yapı taşlarının bir araya gelmesini, virüsün kendini kopyalamasını ve virüsü oluşturan parçaların inşasını engeller.

Elbasvir: Kombinasyon türü ilaçtır. Grazoprevir ilacı ile birlikte kullanılır. Virüsün çoğalmasını engeller.

Ombitasvir: Hepatit c tedavisinde kullanılan, enfeksiyon önleyici ilaç türüdür.

Daclatasvir: Genellikle sofosbuvir ile alınır. Düzensiz kalp ritmini dengeler. 
]]>
Sarılık Hepatit C https://www.hepatitc.gen.tr/sarilik-hepatit-c.html Sat, 17 Nov 2018 02:43:02 +0000 Sarılık Hepatit C, yaklaşık olarak 10-15 yıl kadar öncelerinde tespiti kolay olmayan bir hastalık türüydü. Ancak günümüz teknolojisiyle sadece bir kan testiyle ortaya çıkabilmektedir. Bulaşıcılık olarak daha çok kan Sarılık Hepatit C, yaklaşık olarak 10-15 yıl kadar öncelerinde tespiti kolay olmayan bir hastalık türüydü. Ancak günümüz teknolojisiyle sadece bir kan testiyle ortaya çıkabilmektedir. Bulaşıcılık olarak daha çok kan yoluyla bulaşmakta olup halk arasında sarılık olarak bilinmektedir. Genellikle karaciğer nakli ile tedavi edilebilen sarılık hepatit C hastalığı tedaviden bir süre sonra tekrar görülebilir. 

Sarılık Hepatit C Hastalığı:

Karaciğer bölgesinde görülen ve bulunduğu yere zarar veren hastalık başında hepatit hastalığı gelmektedir. Bir karaciğer enfeksiyonu olan hepatit son yıllarda teşhis edilebilmektedir. Genellikle kan yolu ile bulaşan bu hastalık karşı cins olan çiftlerin münasebetiyle de bulaşabilir. Dokunma yoluyla asla bulaşmaz. Günlük hayatta madde bağımlısı olan özellikle gençlerde birden fazla aynı enjeksiyonu kullanan kişilerde sıklıkla görülmüştür. Kimi zaman gitmiş olduğunuz bir berber kimi zamanda vücudunuzun çeşitli yerlerine yaptırmış olduğunuz dövme ve akupunktur iğnelerinden de size sarılık hepatit C hastalığı bulaşabilir.

Sarılık Hepatit C Hastalığının Ömrü:

Vücuda kan genellikle kan yoluyla bulaşan virüs karaciğere yerleştikten sonra burada bazen 25-30 yıl bu şekilde devam eder bazen de hiç belirti de vermeyebilir. Bu hastalık sadece kan testleri sonucunda tespit edilmektedir. Bu sebepten dolayıdır ki düzenli olarak kan vermek sağlığınız için çok iyi olacaktır, böylelikle vücudunuzda yerleşen herhangi bir hastalığı kısa sürede öğrenmiş olacaksınız.

Sarılık Hepatit C Hastalığı İçin Yapılması Gerekenler: 

 • Ülkemizde kan kardeşliği denen yanlış uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 • Toplu sünnet yapılan yerlerde malesef gerekli hijyenik tedbirlerin alınmadığı aşikar ortadadır. Bu tip toplu işlemlerin yapıldığı yerlerde hijyenik işlemlere daha çok önem verilmelidir. 
 • Hepatit C hastalığı olan bir bayan eğer hamile kalmak istiyorsa muhakkak tedavi olmalı ve ondan sonra hamile kalmalıdır.
 • Tedavi gören bayanların hamilelik sürecinde enfeksiyon risklerine karşı daha dikkatli olmalı ve doğumun mutlak surette sezeryan yoluyla olması daha iyi olacaktır.
 • Ağız içinde, diş etlerinde kanama veya dudukta bulunan yara ile ihtimali az bile olsa bulaşma ihtimali olabilir. Bu süreçte öpüşmemeye dikkat edilmelidir. 
 • Hastanelerde kullanılan iğne ve enjektörlerin steril olmasına dikkat edilmelidir.
]]>
Bebeklerde Hepatit B Aşısı https://www.hepatitc.gen.tr/bebeklerde-hepatit-b-asisi.html Sat, 17 Nov 2018 05:07:06 +0000 Bebeklerde hepatiti B aşısı bebek doğar doğmaz başlar. Doğumdan bir ay sonra ikinci aşı yapılır. Altıncı ayda da son doz olarak üçüncü aşı yapılmaktadır. Hepatit B aşısı viral olarak hepatit B mikrobunun vücuda kan yol Bebeklerde hepatiti B aşısı bebek doğar doğmaz başlar. Doğumdan bir ay sonra ikinci aşı yapılır. Altıncı ayda da son doz olarak üçüncü aşı yapılmaktadır. Hepatit B aşısı viral olarak hepatit B mikrobunun vücuda kan yoluyla girmesiyle oluşur. Gebe olanlarda hepatit B hastalığı olması anne karnından bebeğe geçer. Böyle durumlarda bebek doğar doğmaz hepatit immünglobülin yapılmak suretiyle bebek korumaya alınmış olur. Yaş durumuna göre aşılama yine 0, 1 ve 6. aylarda yapılır. Ailede hepatit B olması ve bulaşma riski taşıyanlarda veya bağışıklığı az olanlarda pekiştirme dozu yapılır. 

Bebeklerde hepatit B aşısı yapılmadığı durumlar:
 • Daha önce anaflaktik şok geçirenlerde
 • 2kg'dan az olan yeni doğanlarda
 • Aşı yapılan bebekte alerjik durumlar mevcut olmuş ise
 • HBsAg pozitif olunca
 • Bebek ateşli iken
Bebeklerde hepatit B aşısı yan etkileri:
 • Aşı yerinde kızarıklık, şişme, morluk
 • Ateş, ağrı
 • Huzursuzluk  
 • Deride Sertlik
 • Vücutta döküntü ve kızarıklık
 • İshal, bulantı ve kusma
 • Uykuya yönelme
Bebeklerde hepatit B aşısı güvenli bir aşı olup tüm bebeklerde uygulanmaktadır. Yapılmaması gereken durumlarda ise bebeklerin sağlıklı olması ve doktoru uygun görmesi halinde yeni bir aşılama takvimi oluşturularak aşılama sağlanır.
Hepatit B aşısı canlı bir aşı değildir bu nedenle yan etkilerin oluşması çok nadirdir.
 
Bebeklerde hepatit B aşısı intramüsküler yani kasa yapılır. Bebeklerde 12 ayın altında bacaktan, 1 yaş üstünde ise koldan yapılır. Aşı 0,5 ml olup bebek dozu olarak piyasada ve aile hekimliklerinde bulunur. Aile hekimliklerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Aşı erişkinlerde yapılırken iki bebek dozu yapılmaktadır. Aşı buzdolabında +2 ve +8 derece arasında saklanmalıdır. Aşının taşınması ulaştırılması esnasında soğuk zincir kuralına uyması gerekmektedir. Aşı özelliğini kaybederse etkisini göstermez. Aşı enjektörü normal enjektörden farklıdır. Turuncu veya sarı iğne uçlu olan aşı enjektörüdür. Aşı yapılırken aşı yapılacak bölge alkollü pamuk ile temizlenir aşı enjektörü uygun kasa girer ve piston geri çekilerek kan gelip gelmediği kontrol edilerek damara gelip gelmediği teyit edilir ve aşı uygulanır. Bebeğin aşı sonrası ağlaması gayet normal bir durumdur. Her bebek farklı tepkiler gösterebilir. Genelde aşı sonrası bebekler ağlama ile tepki verebilir. Anneler bu tür durumlarda endileşelenmemelidir. Çünkü herhangi bir şok veya durum söz konusu olursa 24 saat içinde olabilir ve aşı sonrası hemen bir durum gelişirse hemşireniz ve doktorunuz müdahale edecektir. Çok nadir de olsa bu durumlarla karşılaşılabilir.

Bebeklerde hepatit B aşısı sonrası ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruplar kullanılabilir. Devam eden ateşte 4 saatte bir şurup verilebilir. Geçici bir durumdur devam etmez. İlk 24 ile 48 saat arasında ateş olabilir daha fazla devam etmez. Aşı bölgesinde şişme, kızarıklık olursa kolonyalı veya alkollü pamuk konulursa geçer.
]]>
Hepatit C Tedavisi https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-tedavisi.html Sat, 17 Nov 2018 18:55:22 +0000 Hepatit C Tedavisi, Hepatit C bulaşıcı ve viral bir hastalıktır. Virüs enfeksiyonu nedeniyle karaciğerde tahribat yapmaktadır. Hepatit hastalığının en zorudur. Tedavisi henüz tam olarak yapılamamaktadır. Hastalık bir kaç Hepatit C Tedavisi, Hepatit C bulaşıcı ve viral bir hastalıktır. Virüs enfeksiyonu nedeniyle karaciğerde tahribat yapmaktadır. Hepatit hastalığının en zorudur. Tedavisi henüz tam olarak yapılamamaktadır. Hastalık bir kaç haftalık hafif bir seyir ile ömür boyu süren ağır bir aralıkta görülmektedir.

Hepatit C Tedavisi: Bireylere çoğunlukla kan yoluyla geçmektedir. Virüs vücuda girdikten sonra altı aya kadar her an ortaya çıkar. Hepatit C akut ya da kronik bir seyir izler. Akut haldeyken tedavi için geç kalan bireylerde kronikleşir. Hepatit C hastalarının ortalama % 80'in de akut halden kronik hale geçmektedir. Hastalığın tedavisinin en önemli unsuru erken teşhis edilerek hemen tedaviye geçilmedir. Hepatit C hastalığının geç teşhisi vücudun tedaviye tam cevap verememesine neden olur. Hastalık artık tam iyileşme olmadığından yaşam boyu takip edilmek zorunda kalınır.

Erken teşhis edilemeyen ve tedaviye geç başlanan durumlarda hepatit C karaciğerde deformasyona neden olur; bu da siroz ve kansere dönüşme ihtimalini ortaya çıkarır. Siroz ve kanserde hastayı ölüme kadar götürür. Hepatit C için henüz bir aşı geliştirilmemiştir.

Hepatit C Hastalığında İnterferon Tedavisi: Hastalığın tedavisi ancak bağışıklık sistemini destekleyerek ve güçlendirilerek yapılmaktadır. Altı ay süren tedavi sürecinde Ağız yoluyla alınan ilaçların yanında enjeksiyon ile de vücuda ilaç verilmektedir. Altı aylın interferon tedavinin sonunda ilaç kullanımı bırakılır. Hastada hepatit C belirtileri sönmüş olsa da belli periyotlarla birey takip edilir. Hastalık akut hal dışında kronikleşmiş ise yeniden hastalığın ortaya çıkmasına karşı birey yaşam boyu takip edilir. 

Son dönemlerde hepatit C hastalığının tedavisi için dünyanın muhtelif yerlerinde yapılan araştırmalar büyük bir hızla devam etmektedir. Bu araştırmalardan ortaya çıkan Ledipasvir ve Sofosbuvir etken maddeli ilaçlar hastalığın tedavisi için büyük umut olmuştur.
]]>
Hepatit C Taşıyıcı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-tasiyici.html Sat, 17 Nov 2018 19:17:59 +0000 Hepatit C Taşıyıcısı, Bazı kişilerin savunma mekanizmalarının yeterli derecede çalışmaması sonucu Hepatit C virüsünün kişinin vücuttan tamamen atılamamasına Hepatit C tayıcısı denir. Hepatit C genellikle karaciğ Hepatit C Taşıyıcısı, Bazı kişilerin savunma mekanizmalarının yeterli derecede çalışmaması sonucu Hepatit C virüsünün kişinin vücuttan tamamen atılamamasına Hepatit C tayıcısı denir. Hepatit C genellikle karaciğer ile ilgili bir hastalıktır. Hepatit C ye sebep olan hepatit virüsüdür ve özellikle kan yolu ile ile bulaşmaktadır. Hepatit C taşıyıcısı virüsü genellikle karaciğer hücrelerinde taşımaktadır. Hepatit C virüsü taşıyıcısının karaciğer hücrelerinde uyur durumundadır. Hücrelerin içinde olmasına karşın hücrelere zarar vermediği gibi kişinin yeni oluşan hücrelerin de bulaşma görülmez. Ancak risksiz bir hayat sürdüğü söylenemez, hepatit C taşıyıcısının periyodik olarak test yolu ve kontrollerle hastalığı takip etmesi uzmanlarca şiddetle tavsiye edilmektedir.

Hepetit C Taşıyıcısı Olmak Ne Gibi Tehlikeler Yaratır, Tehlikeli midir
 • Hepatit C Taşıyıcısı, kontrolü bırakırsa virüs vücutta harekete geçebilir ve uyanan hepatit c virüsü karaciğer hücrelerinde tahribata başlayabilir.
 • Karaciğerdeki tahribata bağlı olarak kişide siroz hastalığı meydana gelebilir. Siroz, karında su birikimine, damarlarda yüksek kan basıncına sebep olur. Ölüm ile sonuçlanan tablolar ortaya çıkabilir.
 • Karaciğerde uyanan virüs karaciğer kanser riskini meydana getirebilir hatta sinsi bir şekilde kanser ortaya çıkabilir.
 • Kişi uzun yıllar Hepatit C taşıyıcısı iken savunma mekanizmasını güçlendirip vücuttan virüsü atabilir.
 • Karaciğer yetmezliği meydana gelebilir.
 • Nadiren de olsa deri hastalıklarına, kanda trombosit azalmasına ve kemik hastalıklarına sebep olabilir.
Hepatit C Taşıyıcısı Annenin Hamilelikte Bulaştırma Riski Nedir

Hepatit C Taşıyıcısı annenin hamilelikte çocuğuna bulaştırma oranı %10 dan daha az görülmüştür. Mevcut riski değiştirmek amacı ile bir önlem bulanmamaktadır. Hepatit C virüsü gebelik süresince ve doğumda bulaşabilmektedir. Sorunlu doğum ve uzun süren doğum anı bulaşma riskini arttırmaktadır. Emzirme döneminin virüsü yaydığına dair bir genelleme yapılamamaktadır. Ancak Hepatit C taşıyıcısı olan annenin gögüslerin de kanama varsa bebeği emzirmemelidir.

Hepatit C Taşıyıcısı, özellikle yaşamına çok özen göstermelidir. Bağışıklık sistemini zarara uğratan sigara, alkol ve uyuşturucu madde alışkanlıklarından uzak durmalı ve mümkün olduğu kadar savunma mekanizmasını geliştirecek yiyecekler ve spor ile sağlıklı bir yaşam düzeni kurmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. 
]]>
Hamilelikte Hepatit C https://www.hepatitc.gen.tr/hamilelikte-hepatit-c.html Sun, 18 Nov 2018 11:31:41 +0000 Hamilelikte Hepatit C, virüsünün akla ilk getirdiği düşünce doğal olarak bebeğe bulaşma riski nedir Sorusudur. Hamilelikte Hepatit C virüsünün bebeğe bulaşma oranı %10 olarak tespit edilmiş ancak bu oranın düşürülmesi i Hamilelikte Hepatit C, virüsünün akla ilk getirdiği düşünce doğal olarak bebeğe bulaşma riski nedir Sorusudur. Hamilelikte Hepatit C virüsünün bebeğe bulaşma oranı %10 olarak tespit edilmiş ancak bu oranın düşürülmesi ile ilgili herhangi bir yöntem bildirilmemiştir. Hepatit C virüsü taşıyan bir kadın rahatlıkla hamile kalabilmektedir, virüs üreme yollarını etkilemez.  

Hamilelikte Hepatit C li Annenin Tehlikesi Nelerdir

Karaciğer rahatsızlığı olarak bilenen hepatit C hamilelik esnasında karaciğerde uyanabilir ve hızlı bir şekilde karaciğer hücrelerini tahrip etmeye başlar, böyle bir tabloda hem annenin hemde bebeğin hayati riski ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar böyle bir tablo karşısında anneyi tedavi edebilmek adına gebeliği sonlandırıp vakit kaybetmeden annenin tedavi sürecine başlamaktadırlar. Karaciğer hasarı çok fazla değilse anne hızla iyileşme sürecine girer. Hamilelikte Hepatit C virüsünü uyandıran en büyük tetikleyici gebelikte görülen safra taşı tıkanmalarıdır. Bu taşlar hamileliğin ilk 6 ayında laparoskopik işlem sonucu alınabilirler. 

Hamilelikte Hepatit C Testleri Nelerdir 

Hamilelik sırasında hepatit C bebeğe bulaşabilir. Hepatit C virüsünün miktarını gösteren HCV, RNA, PCR testleri virüsün vücuttaki seviye miktarını göstermektedir. 1ml kanda 1.000.000 olmuş ise bebeğe bulaşma riski %18 ila %20 oranında artış gösterir. HCV, RNA, PCR oranları kanda düşük seyrediyor ise bebeğe bulaşma oranı azalmaktadır. Yapılan tüm çalışmalara rağmen hamilelikte 

Hepatit C virüsünün bebeğe bulaşmasını engelleyecek yada bu oranı düşürecek bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Anne ve bebeğin düzenli aralıklar ile enfeksiyon uzmanı doktorlara görünmeleri gerekmektedir.

Hamilelikte Hepatit C İlaçları

Kronik Hepatit C tedavisinde kullanılan interferon maalesef gebelikte kullanılamaz. İnterferon kullanan kadınların hamile kalmaları istenmez çünkü interferonun hamilelikte kullanımı bebekte doğumsal anomaliler meydana getirmektedir. Hepatit C ilaçları süte de nüfüz ettiğinden doğum sonrası annelerin bebeklerini emzirmeleri tavsiye edilmez. Sonuç olarak her gebe hamileliğin ilk aylarında testler ile takip edilmeli ve gerekli durumlarda anne ve bebek aşı yolu ve immün globin ile korunmalıdır. İnterferon tedavisi gören erkeklerde ise, tedavi bitiminden 4 ay sonra baba olmaları tavsiye edilmektedir zira interferon sperm hücrelerinde tahribat ve anomalilere yol açmaktadır.
]]>
Hepatit B Bağışıklığı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-bagisikligi.html Mon, 19 Nov 2018 11:30:50 +0000 Hepatit B bağışıklığı kişinin immün sistemi yani bağışıklık sisteminde antikorlar oluşmasıyla vücudun savunma mekanizması oluşturmasıdır. Savunma mekanizmasını oluşturan antikorlar hastalık ile karşılaşıldığınd Hepatit B bağışıklığı kişinin immün sistemi yani bağışıklık sisteminde antikorlar oluşmasıyla vücudun savunma mekanizması oluşturmasıdır. Savunma mekanizmasını oluşturan antikorlar hastalık ile karşılaşıldığında yada bağışıklama yapıldığında oluşur. Doğal bağışıklık dediğimiz hastalık ile karşılaşan vücut antikor üreterek kendini korumaya alır. Fakat antikor düzeyinin belli bir değere çıkmaması durumunda kişi taşıyıcı olarak kalmaktadır. Taşıyıcı olanlar virüsün yayılması için risk oluştururlar. Taşıyıcı olanlarla yakın ilişkilerde olanlar hepatit B aşısı olması gerekir. Bulaşma riskine karşın mutlaka bağışıklama yapılmalıdır. Hepatit B taşıyıcıları yıllarca taşıyıcı olarak kalabilir veya tedavi olabilir. Çoğu kişi ise taşıyıcı olup olmadığını bilmemektedir. Taşıyıcı olup olmadığı, bağışıklık kazanılıp kazanılmadığı kanda antikor düzeyine bakılarak anlaşılır. Bir bulaşıcı hastalıklar uzmanına giderek kan tahlili sonucu bunu öğrenebilirsiniz.

Hepatit B bağışıklığı hiç antikor oluşmayan durumlarda oluşmaz. Hepatit B virüsü vücut bağışıklığına baskın gelir antikor hiç oluşamaz ve hastalık oluşur. Hastalık olması durumunda savunma mekanizması çalışmaz ve virüse yenik düşer. Bu durumda karaciğer enzimleri yükselir ve hastalık karaciğeri tutar. Karaciğer yetmezliğine kadar ilerler. İlerleyen ve tedavi görülmeyen durumlarda karaciğer kanseri oluşabilir. Hepatit B bağışıklığı anti HBs düzeyinin 10 IU/l düzeyinin üzerinde olduğu durumlarda bağışıklık kazanılmış demektir. Antikor düzeyinin takip edilmesi izlenmesi aşı sonrası bağışıklama oluşması takibi açısından önemlidir. Aşılama bağışıklığı düşük olanlarda son derece önemlidir. Hepatit markırları diye de bilinen anti HBs değeri ölçümü sarı tüplere alınan kanda bakılır. Aşı dozları tamamlandıktan sonra en az 2 aya kadar bakılarak bağışıklamanın oluşup oluşmadığı değerlendirilir.

Hepatit b bağışıklığı doğal yoldan kazanılmışsa yüzey antikoru oluşmuş demektir. Bu kişiler taşıyıcı olduğu için aşıya gerek duyulmaz. Aşı yapılacak kişilerde önce kan bakılmalı ki doğal bağışık olanlar ayırt edilmeli ve aşı yapılmaması sağlanmalıdır. Serolojik testler yapılarak hangi değerlere bakılacağı uzman bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Hepatit B bağışıklığı olmayan kişiler kan yoluyla, cinsel yolla bulaşan bu hastalıktan korunmak için dikkatli olmalıdır. Eşlerden birinde taşıyıcılık varsa partner aşılanmalı ve kondom kullanarak bulaşma riskini önlemelidir. Bağışıklık en az 15 yıl korur.
Hepatit B bağışıklığı olmayan kişiler özellikle diş hekimine veya hastaneye gidince, kuaförde kullanılan makas, tırnak makası, diş fırçası, kullanım durumlarında kanla bulaşan veya vücut sıvılarıyla temas edilen durumlarda dikkat etmelidir.
]]>
Hepatit C Değerleri https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-degerleri.html Mon, 19 Nov 2018 14:04:01 +0000 Hepatit C Değerleri, Hepatit C hastalığı oldukça tehlikeli bir karaciğer hastalığıdır. Solunum veya gıda yoluyla alınan hepatit C virüsü kuluçka süreci sonrasında karaciğere yapışarak,karaciğer üzerinde hücresel y Hepatit C Değerleri, Hepatit C hastalığı oldukça tehlikeli bir karaciğer hastalığıdır. Solunum veya gıda yoluyla alınan hepatit C virüsü kuluçka süreci sonrasında karaciğere yapışarak,karaciğer üzerinde hücresel yıkıma neden olmaktadır. Uzman hekimlerin uzun yıllar boyunca yapmış olduğu araştırmalar sonrasında Hepatit C değerleri pozitif çıkan hastalarda bulantı, kusma ve ateşlenme gibi rahatsızlıklar görüldüğü görülmüştür. Zaman içerisinde yapılan kan tahlilleri sonrasında Hepatit C mikrobu tespit edilmektedir. Bu tespit sonrasında Hepatit C Değerleri tıbbi olarak pozitif çıkacaktır. Zaman içerisinde önlem alınmaması halinde siroz ve karaciğer yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Hepatit C Değerlerinde Pozitiflik Durumu

Şayet bir kimsede karaciğer hastalığı tespit edilmiş ise bu durum karaciğer yetmezliğinin habercisi mahiyetindedir. Hepatit C değerinin pozitifliği aktif olarak bu virüsü kişinin taşıdığı anlamına gelmektedir. Böylesi bir durumla karşılaşan bir kimse uzman doktorun uygulayacağı tedavilere harfiyen uymak zorundadır. 

Hepatit C değerlerinin pozitif olması halinde hasta sosyal çevresine ve sağlığına oldukça dikkat etmek zorundadır. Bir kısım ilaç tedavileri sonrasında kısa süre içerisinde hasta bu rahatsızlıktan kurtulur. Ancak geçmişte Hepatit C virüsüne maruz kalan kimsenin yapılan tahlillerde bu hastalığı atlatmasına rağmen virüsün kanda bulunması nedeniyle pozitiflik durumu devam edebilir. Bunun yanı sıra şayet bir bir kimsede Hepatit C değerleri negatif olarak çıkmış ise kişide bu hastalık bulunmadığı anlaşılmaktadır.

Pozitiflik Durumunda Hastanın Yapması Gerekenler

Hepatit C virüsü kanında bulunan bir kimse kişisel bakımına ve sağlığına dikkat etmelidir. Şayet bu hastalığın bulaşıcı bir özelliği olması nedeniyle birinci dereceden akrabalar hepatit C değerleri bulunan yakınlarından uzak durmak zorundadır. Hepatit C değerleri pozitif çıkan bir kimse uzman doktorun uygulayacağı tedavi yöntemine harfiyen uymalıdır. Beklenmeyen bir durum söz konusu olduğunda hasta konuyu doktoruna bildirmelidir. 

]]>
Hepatit B Hastalığı https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-hastaligi.html Tue, 20 Nov 2018 02:52:47 +0000 Hepatit B Hastalığı, Hepatit B denildiği zaman ilk akla gelen karaciğer enfeksiyonu ve karaciğer iltihabıdır. Karaciğer vücut içerisinde, vücudu toksinlerden temizleyip, sindirim sisteminde işlevi olan, safrayı sentezleyere Hepatit B Hastalığı, Hepatit B denildiği zaman ilk akla gelen karaciğer enfeksiyonu ve karaciğer iltihabıdır. Karaciğer vücut içerisinde, vücudu toksinlerden temizleyip, sindirim sisteminde işlevi olan, safrayı sentezleyerek kana veren, ayrıca vücutta görevli daha pek çok taşıyıcı olan proteinleri de sentezleyen vücudun ana organlarından biridir.

Hepatit, hastalığa sebep olan virüslerden sadece biridir. Bu virüsün sebep olduğu hastalık, çok vahim sonuçlar doğurabilmektedir. Karaciğer organında kendine yer bulan bu virüs, burada üreyip çoğalarak bir zaman sonra karaciğeri etkisiz hale getirir. Fonksiyonunu yitiren bu organ hastanın ölüm sebebi olur.

Dünyada yaygın bir sağlık sorunu olan Hepatit B hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Türkiye nüfusunun %30 civarı hayatında bir defa da olsa bu hastalığın virüsü ile karşı karşıya gelmiştir. Aynı şekilde, bu virüsü taşıyan ve bulaştıran hastaların sayısı %10 civarıdır.

Hepatit B Hastalığının Tanımı

Hepatit B Hastalığının büyük bir kısmı (%75-80) hastalığı ile ilgili bir belirti göstermez. Bu hastalık genellikle tarama ve tahliller sonucu tesadüfen görülür. İki ile altı ay bir süre ile kuluçka devresi geçiren Hepatit B hastalığı bu dönemin sonunda aşağıda yazılan şu belirtileri göstermektedir.

 • Kişide iştah kaybı yaşanması
 • Kişinin kendini çok halsiz ve yorgun hissetmesi
 • Karın ağrısı çekilmesi
 • Bulantı ve kusma oluşumu
 • Hastanın derisinde ve göz bebeklerinde sararma görülmesi
 • Hastanın idrar renginin koyulaşması
 • Karaciğerde hassaslık

Hepatit B Virüs Taşıyıcılığı

Hepatit B’den kurtulmanın en iyi yolu aşı yaptırmaktır. Eğer vücutta hepatit virüsü yoksa, bu hastalıktan korunmak için aşı yaptırmak gerekir. Aşının koruma rolü %90-95’tir. şayet hepatit B virüsü taşıyan hastanın bağışıklık sistemi güçlüyse vücudunda antikor dediğimiz, virüs için koruyucu maddeler meydana gelir. Bu antikorlar belli bir seviyede kalarak, hastanın doğal olarak aşılanmasını sağlar ve tam bir iyileşme gerçekleştirir. Bu durumda olan bir insan arık yaşadığı sürece Hepatit B’ den korunaklı olur.

Hepatit B virüsü için hastada meydana gelen bu kalkan konumundaki antikorlar, şayet istenilen düzeyden az ise bu insan Hepatit B taşıyıcısı olarak kalır, kendisi henüz hasta değildir. Ancak virüs bulaştırıcı olarak potansiyel bir durumdadır. Bu kişi yaşadığı ortam için büyük bir risk oluşturmaktadır.

Ülkemizde bu durumda olan gizli taşıyıcılar çok fazladır, Hepatit B virüsünün kontrolsüz olarak bulaşmasında en sessiz yoldur. Hepatit B virüsünün taşıyıcı bir insan için tehlike bir aç yıl sonra görülebilir. İlerleyen yıllarda bu virüsü taşıyan insan karaciğer kanseri adayı olabilir veya organ tahrişi ile karaciğer yetmezliğine uğrayabilir. Hepatit B hastalığında en çok B bebeklerde %90, çocuklarda %25-50 ve erişkin insanlarda ise %5 civarındadır.

Hepatit B Hastalığı Risk Grupları

 • Hepatit B virüsü taşıyan anne adayı ve bebeği
 • Çok fazla kişiyle cinsel ilişkiye girenler
 • Eş-cinsel olanlar
 • Kan ya da kan ürünleri kullanan insanlar
 • Hemodiyaliz hastalığı olanlar
 • Damar içi ilaç bağımlısı olanlar
 • Sağlık kurumu personeli
 • Toplu halde bulunulan yerlerde yaşayan insanlar risk grubu içindedirler.

]]>
Hepatit İlaçları https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-ilaclari.html Tue, 20 Nov 2018 08:44:03 +0000 Hepatit İlaçları: Hepatit enfeksiyonuna yakalanmış hastaların tedavisinde eğer virüs yayılıp çoğalıyorsa, kronik enfeksiyon için antiviral ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca siroz veya karaciğer hasarı varsa antiviral ilaç Hepatit İlaçları: Hepatit enfeksiyonuna yakalanmış hastaların tedavisinde eğer virüs yayılıp çoğalıyorsa, kronik enfeksiyon için antiviral ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca siroz veya karaciğer hasarı varsa antiviral ilaç tedavisi yardımcı olmayabilir. Araştırmalar, kronik hepatit b için antiviral tedavilerde bazı hastaların bu ilaçları almamasını ya da doktorun öngördüğü şekilde kullanılması konusunda uyarmıştır.

Hepatit İlaçları ve Etkileri:

Adefovir: Kronik hepatit b virüsü enfeksiyonunun tedavisinde kullanılır. Virüsün büyümesini yavaşlatır.

Boceprevir: Bazı virüs hücrelerinin vücudda çoğalmasını önleyen antiviral bir ilaçtır. Erişkinlerde hepatit c tedavisinde peginterferon alfa ve ribavirin ile birlikte kullanılır.

Daclatasvir: Hepatit c virüsünün vücudda çoğalmasını önleyen antiviral bir ilaçtır. Siroz olmayan erişkinler için, genotip 3 kronik hepatit c tedavisinde kullanılır.

Elbasvir/Grazoprevir: Hepatit c virüsünü önleyen antiviral bir ilaçtır. 

Entecavir: Antiviral bir ilaçtır. Bazı virüs hücrelerinin vücutta çoğalmasını engeller. En az 2 yaşında olan çocuklarda, kronik hepatit b virüsünü tedavi etmek için kullanılır.

Lamivudine: İmmün yetmezliği (HIV) ve hepatit b virüsünün vücudda çoğalmasını önleyen antiviral bir ilaçtır.

Ledipasvir/Sofosbuvir: Hepatit c virüsünün vücudda çoğalmasını önleyen antiviral bir ilaç türüdür. Kombinasyon bir ilaçtır.

Ribavirin: Antiviral bir ilaçtır. Hepatit c tedavisinde pegasys, peglntron, sylatron, inton a ile birlikte kullanılır.

Simeprevir: Belirli virüslerin vücudda çoğalmasını önleyen antiviral bir ilaçtır. Kombinasyon edilerek hepatit c hastalığında kullanılır.

Sofosbuvir: Hepatit c virüsünün vücutta çoğalmasını önleyen antiviral bir ilaçtır. Karaciğer kanseri ve Hıv hastalıklarında kullanılır.

Telaprevir: Hepatit virüslerinin vücutta çoğalmasını engelleyen antiviral bir ilaç türüdür. Ribavirin ile kombine edilir.

Telbivudine: Antiviral bir ilaçtır. Vücuttaki virüs hücrelerinin yayılmasını ve oluşmasını önler. Hepatit b tedavisinde kullanılır.

Tenofovir: Hepatit b virüsünün tedavisinde kullanılan antiviral bir ilaçtır. Aynı zamanda, HIV virüsünü de tedavi eder.
]]>
Karaciğer Hepatit https://www.hepatitc.gen.tr/karaciger-hepatit.html Wed, 21 Nov 2018 08:15:15 +0000 Karaciğer hepatit, hastalığına bağlı olarak bazı hayati sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Karaciğer vücut için önemli bazı işlevler gören bir organ olup, karın bölgesinin sağ kısmında yer alır. Kara Karaciğer hepatit, hastalığına bağlı olarak bazı hayati sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir. Karaciğer vücut için önemli bazı işlevler gören bir organ olup, karın bölgesinin sağ kısmında yer alır. Karaciğerin en önemli görevi vücutta yer alan toksinlerin yani zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda kan ile ilgili de bir kısım görevleri bulunan karaciğer en büyük organımız olarak bilinmektedir. Karaciğerde görülen birçok hastalık karaciğerin küçük bir parça olsa da kendisini yenilemesi özelliğine sahip olması sayesinde iyileşme sürecine girer. Karaciğerin hastalanmasına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden bir tanesi de hepatit virüsüdür. Hepatit virüsü karaciğerin iltihaplanmasına neden olur. 

Karaciğer hepatit hastalığının özellikleri nelerdir 
 • Hepatit hastalığının en bilinen özelliği bulaşıcı olmasıdır. Bazı hepatit hastalıkları bulaşıcı özellik göstermese dahi doktor tarafından bu durum belirtilmediği sürece dikkat edilmesi gerekir. 
 • Hepatit hastalığı bazen aşırı alkol tüketimine bağlı olarak oluşsa da daha çok bazı virüslerin etkisi ile oluşur. Bu virüsler A, B, C, D ve E virüsleridir. Hepatit hastalığı ait olduğu virüs cinsine göre bulaşıcılık özelliği değişkenlik gösterir. Bazı hepatit hastalıkları kan yoluyla bulaşırken bazı hepatit hastalıkları da hava, temas gibi durumlara bağlı olarak meydana gelebilir. Özellikle yeterli düzeyde el hijyenini sağlanamadığı durumlarda ağız yoluyla da bulaşabilir. Bazı hepatit virüsü gayta da bulunur ve tuvalet sonrası ellerin temizliğinin yapılmadığı hallerde hızla diğer insanlara da yayılır. 
 • Özellikle hepatit B ve C hastalığına neden olan virüse karşı daha dikkatli olunması gerekir. Bu virüs bir süre sonra hastada kronik bir hal alabilir. Fakat hepatit A gerekli özen ve dikkat gösterildiğinde daha çabuk iyileşir. Karaciğer hepatit hastalığının B ve C virüsünde daha fazla tahribat görür. 
]]>
Hepatit B Taşıyıcısı İlaçları https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-b-tasiyicisi-ilaclari.html Thu, 22 Nov 2018 00:56:13 +0000 Hepatit B Taşıyıcısı İlaçları, Hepatit B virüsüyle savaşmak için iki tip ilaç türü vardır. İlaç tipleri; interferon ve antiviral tipi olarak mevcuttur. İnterferon tipi ilaçlar, hepatit B virüsünden kurtulmak için Hepatit B Taşıyıcısı İlaçları, Hepatit B virüsüyle savaşmak için iki tip ilaç türü vardır. İlaç tipleri; interferon ve antiviral tipi olarak mevcuttur. İnterferon tipi ilaçlar, hepatit B virüsünden kurtulmak için bağışıklık sistemini artırır. İnterferon tipi ilaçlar, 6 aydan 1 yıla kadar süreyle alınır. Antiviral ilaçlar ise, hepatit B virüsünün çoğalmasını durduran ve yavaşlatan, karaciğere bulaşmasını önleyen ve hasarı azaltan ilaçlardır. Bu ilaçlar en az 1 yıl boyunca günde bir kez ve genellikle daha uzun süreyle hap olarak alınır.

Hepatit B Taşıyıcısı İlaçları ve Etkileri

Adefovir: Hastalığın semptomları olan hastalarda, kronik hepatit B enfeksiyonunu tedavi etmede kullanılır. Adefovir ilacının, hastalığın diğer insanlara yayılmasını önleyici etkisi yoktur.

Entecavir: Karaciğer hasarına sahip kişilerde, kronik hepatit B enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılır.

Lamivudine: HIV virüsü enfeksiyonu ve hepatit B enfeksiyonunu tedavi etmek için diğer ilaçlarla kombine olarak kullanılır.

Telaprevir: Ribavirin ve peginterferon ile birlikte kullanılır.

Telbivudine: Kronik hepatit B enfeksiyonu için kullanılır. Karaciğer şişmesi ve karaciğer hasarlarını önlemede kullanılır.

Tenofovir: 2 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde HIV enfeksiyonunu tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.
]]>
Hepatit C Virüsü https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-virusu.html Thu, 22 Nov 2018 06:22:54 +0000 Hepatit C virüsü: Karaciğeri etkileyen hepatit C virüsü genellikle belirti vermeden ortaya çıkar. Hepatit C virüsü genellikle karaciğeri etkileyen bir enfeksiyondur. Hepatit C virüsü ilk başlarda belirti vermez. Daha sonra vücutt Hepatit C virüsü: Karaciğeri etkileyen hepatit C virüsü genellikle belirti vermeden ortaya çıkar. Hepatit C virüsü genellikle karaciğeri etkileyen bir enfeksiyondur. Hepatit C virüsü ilk başlarda belirti vermez. Daha sonra vücutta şişkinliklere, karaciğerde yaralara hatta ileriki dönemlerde karaciğerde siroza neden olabilir. Hepatit C virüsü bulaşıcı bir virüstür. Hepatit C virüsü karaciğerde yapmış olduğu enfeksiyondan sonra karaciğer yetmezliği hatta ölümcül hastalıklara kadar kişinin hayatını tehdit eder. Hepatit C virüsü ülkemizde yaygın görülen hastalıklar arasında yerini alır. Bulaşıcı bir virüstür. Hepatit C virüsü kan yoluyla ya da cinsel ilişkiden dolayı bulaşabilir. Fakat artık günümüzde hepatit C nin kesin tedavisi mümkündür. Hepatit C virüsü vücutta aniden ya da uzun süredir var olan bir hastalık olabilir. Biz bu duruma akut veya kronik de diyebiliriz. Hepatit C virüsü akut olduğu zaman yani sonradan bulaşıp 6 ay gibi bir süre de geçebilir. Fakat kronik hepatit C virüsü vücutta kişinin ölümüne dahi neden olabilecek rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi ve tedavisine bakılması gereken bir enfeksiyondur.

Hepatit C virüsü belirtileri: İlk oluştuğu zaman belirti vermez. Yani vücutta bir hastalık olduğu ilk olarak anlaşılmayabilir. Fakat hastalığın ileri safhalarında baş ağrısı, bulantı, kusma, vücudun belirli bölgelerinde oluşan ağrılar, eklem ağrıları ve idrarda koyulaşma gözlenir. Hepatit C virüsü kendini ilk olarak göz çevrelerinde oluşan sarılıktan belli eder. Daha sonraki zamanlarda ise hepatit C virüsü vücutta halsizlik yapar. Eğer hepatit hastalığına yakalanmış iseniz veya sizde oluşan belirtiler aklınızda soru işaretleri yapıyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna gidiniz. Hepatitler olup olmadığını anlamak için hepatit testi yaptırın. Size yapılan kan testi sonucunda vücudunuzda hepatit virüsü olup olmadığı anlaşılır.

Hepatit C virüsü tedavisi: 
Hepatit C virüsü karaciğerde enfeksiyona neden olur. Bu enfeksiyon kişiden kişiye farklılık gösterse de nadiren tedaviye gerek kalmadan temizlenir. Fakat kronik hepatit C virüsüne yakalanmış kişiler karaciğere zarar veren sigara, alkol, ağrı kesici ilaçlardan uzak durmalıdır. Ve diğer hepatit çeşitlerinden korunmak için aşılanmalıdır. Ağır hepatit C virüsüne yakalanan kişilerin hastalığı kanıtlanmış ise ilaç tedavisine başlanmalıdır. Bu virüse karşı antiviral ilaçlar kullanılır. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar 1-2 yılda çok önemli gelişmeler gösterebilir. Hepatit C virüsüne karşı aldığınız önlemler ve kullandığınız ilaçların düzenli kullanılması şeklinde hastalığınızın geçme ihtimali çok yüksektir. 
]]>
Hepatit Değerleri https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-degerleri.html Fri, 23 Nov 2018 04:14:42 +0000 Hepatit Değerleri, Hepatit hastalığı ciddi bir hastalık türüdür. Halk arasında Hepatit hastalığına siroz hastalığı da denilmektedir. Hepatit değerlerinin pozitif çıkması halinde kişide Hepatit virüsü mevcut o Hepatit Değerleri, Hepatit hastalığı ciddi bir hastalık türüdür. Halk arasında Hepatit hastalığına siroz hastalığı da denilmektedir. Hepatit değerlerinin pozitif çıkması halinde kişide Hepatit virüsü mevcut olduğu anlamına gelmektedir. Çağımızda hepatit değerleri tespit edilirken hastadan öncelikle kan alınır. Alınan bu kan sonrasında şayet kişinin kanında hepatit mikrobu mevcut ise bu defa hastalığın hangi değerlerde olduğu araştırılır. Hepatit hastalığı karaciğere yapışan mikropların kuluçka süresi sonrasında yayılarak kişinin sağlığının bozulmasına neden olur. Bu mikrop başlangıçta etkili değildir ancak kuluçka süresinden sonra karaciğerde hücrelerin yıkımına ve tahribine neden olabilir. Bu nedenle bu hastalığı geçiren kimsenin öncelikle hepatit değerlerinin hangi aşamada olduğu tespit edilir.

Hepatit Değerleri Ölçülmesi

Hepatit mikrobu taşıdığı düşünülen bir kimse de kusma, bulantı, baş ağrısı, titreme ve ateşlenme gibi rahatsızlıklar gözlemlenir. Rahatsızlığı anlamak amacıyla bir kısım cihazlar yadımı ile hastadan bir tüp kan alınarak tahliller yapılır. Bu tahliller sonrasında hepatit değerleri saptanmış olur. Hepatit değerleri ölçülürken pozitiflik ve negatiflik durumu göz önüne alınır. Şayet bir hastada Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C mikrobu mevcutsa hepatit değerleri pozitif çıkacaktır. Şayet bu virüs kanda mevcut değil ise durum negatiftir. Böylesi durumda uzman hekim hastalığın nedeninin farklı hastalıklardan kaynaklı olup olmadığını araştırmaya başlar.

Hepatit Değerlerinde Pozitiflik Durumu ve Yapılması Gerekenler

Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C mikrobu taşıyan hastalar zamanla bedenen yorgun düşer. Bu hastalığı yaşayan kişilerde pozitiflik durumu kesinlikle acil tedavi gerekmektedir. Böylesi bir durumda kişi yeme içmesine oldukça dikkat etmelidir. Hepatit değerleri yüksek ve pozitiflik durumu hastalığın bulaşıcı olması nedeniyle önemlilik teşkil etmektedir. Bu değerlerin pozitif çıkması halinde kişi uzman hekimin belirttiği tedavilere harfiyen uymalıdır. Şayet beklenmeyen bir durum söz konusu olması halinde konu uzman hekime acilen bildirilmelidir. 
]]>
Akut Viral Hepatit https://www.hepatitc.gen.tr/akut-viral-hepatit.html Sat, 24 Nov 2018 03:54:40 +0000 Akut viral hepatitler, Hepatrop virüslerinin neden olduğu dünyada ve ülkemizde en sık görülen karaciğer enfeksiyonu hastalıklarındandır. En sık görülen etkenler Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, Hepatit E, Hepatit G Akut viral hepatitler, Hepatrop virüslerinin neden olduğu dünyada ve ülkemizde en sık görülen karaciğer enfeksiyonu hastalıklarındandır. En sık görülen etkenler Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, Hepatit E, Hepatit G virüsleridir. Genellik ağız yoluyla, cinsel temas ile veya kan yoluyla bulaşır. Hastalık ölüme sebep olabilir. Akut viral hepatitlerin tedavisi yoktur. Hastalık tanısı konduktan sonra istirahat edilmesi dışında birşey önerilmez ve belirli aralıklarla hastaneye gidip kontrol yaptırmaları tavsiye edilir. Özel bir diyetleri yoktur beslenmelerine kısıtlama olmadan devam edebilirler. 

Bulaşma Yolları Nelerdir 

Enteral yolla bulaşma: Bu bulaşma çeşidi daha çok Hepatit A ve Hepatit B için geçerlidir. Çiğ yenen sebze ve meyveler, içme suları aracılığıyla bulaşır. Daha çok çocuklarda görülür. 

Perkütan yolla bulaşma: Kan ve cinsel temas ile bulaşma yoludur. Daha çok Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D, Hepatit G için geçerlidir. 

Perinetal bulaşma: Anneden çocuğuna doğum esnasında Hepatit virüsünün geçtiği bulaşma seklidir. 

Akut viral hepatit yapan virüsler nelerdir

A Hepatiti: Çocuklardaki akut viral hepatitin en sık görülen nedenidir. 

B Hepatiti: Kronikleşme oranı Hepatit A'ya göre daha fazladır. Belirtileri ise daha az şiddetlidir. 

C Hepatiti: Kronikleşme oranı çok yüksektir ve her yaşta görülebilir. 

D Hepatiti: Hastalığın görülmesi için Hepatit A'ya ihtiyaç vardır. Kronikleşme oranı yüksektir. 

E Hepatiti: Genel olarak Hepatit A ile benzerlik gösterir. Bulaşıcıdır fakat kendiliğinden iyileşir. 

Akut viral hepatit genellikle bir belirti vermeden gelişir. Belirti verdiği durumlarda ise hastalarda; bulantı, kusma, halsizlik, iştahsızlık, sarılık gibi genel belirtiler görülür. Hastalıktan korunulması önemlidir ve tedbir alınması gerekir.
]]>
Bebeklerde Hepatit B Aşısı Ateş Yaparmı https://www.hepatitc.gen.tr/bebeklerde-hepatit-b-asisi-ates-yaparmi.html Sat, 24 Nov 2018 18:03:04 +0000 Bebeklerde Hepatit B aşısı ateş yaparmı; hepatit B hastalığı önemli bir akciğer hastalığıdır. Bebeklere yapılan hepatit B aşısı bebekten bebeğe değişse de genellikle ateş yapan bir aşı çeşididir. Hepatit B hastalığ Bebeklerde Hepatit B aşısı ateş yaparmı; hepatit B hastalığı önemli bir akciğer hastalığıdır. Bebeklere yapılan hepatit B aşısı bebekten bebeğe değişse de genellikle ateş yapan bir aşı çeşididir. Hepatit B hastalığı karaciğere alınan virüslerin çoğalması ile birlikte karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanserine kadar ilerleyebilmektedir. Bu nedenle bebeklik döneminden itibaren aşı kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Bebeklerde yapılan Hepatit B aşısı bebeklerde doğumla birlikte ilk olarak vücuda bu aşı enjekte edilir. Doğduktan hemen sonra verilen bu virüs sayesinde vücudun bağışıklık sistemi de güçlenir.

Bebeklere Hepatit Aşısının dozları; bebeklerde Hepatit B aşısı iki farklı şekilde uygulanır. Bunların ilk dozu bebek doğduğu anda yapılır, ikinci dozu ise bir ay sonra yapılır, üçüncü doz ise bebek altı aylık olunca uygulanır. Son doz ise üçüncü dozdan sonra on bir ay sonra uygulanarak bebeklerdeki Hepatit B aşıları tamamlanmış olur.

Bebeklerde Hepatit B aşısı ateş yaparmı, aşıdan sonra bebeklerde ilk iki gün ateş, şişlik, kızarıklık, ağrı ve huzursuzluk görülmektedir. Ayrıca bebeklere yapılan bu Hepatit Aşıları nadirde olsa yüksek ateşe sebep olmaktadır. Bu nedenle de bu aşının yapıldığı dönemlerde doktora danışılarak mutlaka ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalıdır.

Ancak bebeklere yapılan Hepatit B aşısınında yapılabilmesi için yeni doğan bebeklerin doğum kilosunun en az iki kilo ve üzeri  olması gerekir. Ayrıca bebeklere yapılan Hepatit B aşısı alerjiye sebep oluyor ise kesinlikle diğer dozlarının yapılmaması gerekir. Çünkü bu alerjiler ciddi  sağlık sorunlarına sebep olarak hayati tehlikelere sebep olabilmektedir.
]]>
Hepatit A Aşısı Nasıl Yapılır https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-a-asisi-nasil-yapilir.html Sun, 25 Nov 2018 13:50:29 +0000 Hepatit A aşısı nasıl yapılır, bu aşı hepatit A aşısı nedeniyle oluşabilecek karaciğer hastalığının önlenmesi için yapılır. Hepatit A hastalığı gözlerde, ciltte sarılık yapan, idrar rengini koyulaştıran gribe benze Hepatit A aşısı nasıl yapılır, bu aşı hepatit A aşısı nedeniyle oluşabilecek karaciğer hastalığının önlenmesi için yapılır. Hepatit A hastalığı gözlerde, ciltte sarılık yapan, idrar rengini koyulaştıran gribe benzer belirtileri olan bir rahatsızlıktır. Küçük yaşlarda şiddetli karın ağrısı ve ishalle seyreder. Yetişkinlerin ise hastanede tedavi edilmesini gerektirecek kadar şiddetli bir seyri vardır. Bu hastalarda uzun süre iş gücü kaybına, ölüme kadar gidebilecek vahim sonuçlara yol açabilir. Hepatit A aşısı bunları önleyici koruyucu bir aşı olduğu için uzmanlar tarafından yapılması önerilen aşılar arasındadır. Uzun süre koruyuculuk isteniyorsa, aşı 6 ay arayla 2 doz şeklinde yapılabilir.

Hepatit A aşısı yapılması gereken kişiler
 • Çocuklarda 12-23 aylık oldukları dönemde aşı yapılmalıdır
 • Erkeklerde cinsel ilişkide bulunan erkeklerde
 • Uyuşturucu kullanan kişilere
 • Afrika ülkelerinde, Güney ve Orta Amerika'da, Meksika, Karayipler, Doğu Avrupa ülkelerinde ve Japonya'nın dışında Asya ülkelerinde bulunan, buralara seyahat eden bir yaşını geçen herkes aşılanmalıdır
 • Hepatit A hastalığının yaygın görüldüğü bölgelerde yaşayan 2-18 yaşları arasındaki kişiler
 • 1 yaşını geçen ve hastalıktan korunmayı isteyen herkes
 • Hepatit A virüsüyle temas riski olan kişilere
 • Pıhtılaşma konsantreleri kullananlar
 • Kronik karaciğer hastalığı olan herkese hepatit A aşısı yapılmalıdır.
Hepatit A aşısı nasıl yapılır

Hepatit A aşısı çocuklarda 12-23 aylarındayken ilk dozu yapılmalıdır. Eğer çocuk 2 yaşına kadar hiç aşılanmamış ise bu yaşından sonra aşılanabilir. Yetişkinler ise istediği zamanda aşı olabileceği gibi enfeksiyon riski oluştuğunda da hepatit A aşısı olabilir. Eğer riskli ülkelere seyahat söz konusuysa, seyahatten en az 1 ay önce aşı yapılmalıdır.

Hepatit A aşısının ilk dozundan sonra kişide alerjik reaksiyon olursa, ikinci doz tatbik edilmemelidir. Ayrıca aşılanma döneminde önemli hastalığı olan kişilerde aşılanmamalıdır. Hamile olan kadınların ise, hepatit A aşılaması doktor kararıyla olmalıdır. Bu unsurlar dikkate alınarak, hepatit A aşısı nasıl yapılır, kimlere yapılır konularında doğru karar verilebilir.

Hepatit A aşısı nasıl yapılır, riskleri var mıdır

Normalde herkesin kullanabileceği ilaçlarda olduğu gibi aşılarda da alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Hepatit A aşısı yapıldığı zamanda kişilerde baş ağrısı, aşı yerinde ağrı, iştahsızlık, şişkinlik, genel vücut kırgınlığı gibi hafif belirtiler oluşabilir. Bunun yanında ciddi alerji tepkilerde olabilir. Kişilerde ateş yükselmesi, davranış bozukluğu gibi sorunlar görülebilir. Bu belirtiler aşının yapılmasıyla birlikte dakikalar sonra ortaya çıkabileceği gibi, bazen saatler sonra oluşabilir. Ardından ciltte döküntüler, kabarıklıklar, nefes alma zorluğu, genel vücut halsizliği, kalp atışlarında hızlanma gibi ciddi belirtiler olursa, vakit kaybetmeden doktora gidilmesinde yarar vardır.
]]>
Gebelikte Hepatit B Aşısı https://www.hepatitc.gen.tr/gebelikte-hepatit-b-asisi.html Mon, 26 Nov 2018 09:45:24 +0000 Gebelikte hepatit B aşısı, Anne adayları bebeklerine herhangi bir zarar gelmesinden oldukça kuşku duyarlar. Bunun için en ince detayına kadar bir çok şey araştırırlar. Bunlardan bir tanesi de gebelikte hepatit B aşısı yapılır Gebelikte hepatit B aşısı, Anne adayları bebeklerine herhangi bir zarar gelmesinden oldukça kuşku duyarlar. Bunun için en ince detayına kadar bir çok şey araştırırlar. Bunlardan bir tanesi de gebelikte hepatit B aşısı yapılır mı yapılmaz mı sorusudur. 

Hepatit B aşısı diğer aşılardan farklı bir aşıdır çünkü hepatit B aşısı canlı virüs içermez. Aksine virüse bağlı olmayan antijenler içermektedir. Bu nedenle de gebelikte hepatit B aşısı yapılmasında hiç bir sakıncası bulunmamaktadır. Hepatit B aşısı bazı antijenleri içermesinden ötürü annede ve bebekte hepatit hastalığı oluşumunu engeller.

Gebelikte Hepatit B aşısının Yapılması
 • Cinsel yolla bulaşabilen olan Hepatit B hastalığı, eşlerinde bulunan hepatit B hastalığı olan gebe kadınlar bu hastalıktan korunmaları için hepatit B aşısı yaptırmaları gerekir.
 • Anne adayı eğer hamileliğinin öncesinde yakın bir zamanda uyuşturucu kullanmış ise hepatit B olma ihtimali yüksek olduğundan dolayı gebelikte hepatit B aşısı yaptırması gerekir.
 • Gebe olan kadınların hamileliğinden önceki zamanlarında birden fazla kişi ile cinsel ilişkiye girmiş ise hepatit B aşısı yapılması tavsiye edilir.
Bu şekilde belirtilen durumlarda anne adayları hepatit B aşısı uygulaması yapmaları gerekir. Hepatit B aşısı tüm hamilelerin olması gereken bir aşı türü değildir. Anne adayı daha önceki zamanlarında hepatit B aşısı olmamış ise hamilelik sırasında bu virüs ile karşılaşma ihtimali yüksek olabilir bu açıdan anne adayı bu virüsten korunması gerekir. Böyle bir durum varsa anne adayının ve bebeğin sağlığı için hepatit B aşısı olması tavsiye edilir.
]]>
Hepatit C Siroz https://www.hepatitc.gen.tr/hepatit-c-siroz.html Mon, 26 Nov 2018 16:27:39 +0000 Hepatit C Siroz, HCV virüsünün karaciğerde oluşturduğu enfeksiyon sonucu oluşan hastalıktır. Hastalık hafif seyirli hallerinin yanı sıra hayat boyu sürecek ciddi hastalıklara yol açabilir. Akut hepatit ile başlayan bu hastalık Hepatit C Siroz, HCV virüsünün karaciğerde oluşturduğu enfeksiyon sonucu oluşan hastalıktır. Hastalık hafif seyirli hallerinin yanı sıra hayat boyu sürecek ciddi hastalıklara yol açabilir. Akut hepatit ile başlayan bu hastalık çoğunlukla kronik hepatit C hastalığına dönüşmektedir. Kronik hepatit C hastalığı hayat boyu devam eden siroz, karaciğer kanseri gibi ölüme yol açan hastalıklara sebep olabilir. 

Siroz hastalığı nedir ve belirtileri nelerdir

Karaciğer, kan şekerinin düzenlenmesinde, moleküllerin birbirine dönüştürülmesinde,antikor üretiminde görevlidir. Hepatit virüsleri karaciğerde enfeksiyona neden olmasıyla karaciğer hücrelerinde birçok tahrip meydana getirir ve geri dönüşümsüz bozulmalar oluşturur. Buna bağlı olarakta iyileşmesi  mümkün olmayan siroz hastalığı meydana gelir. Siroz hastalığı meydana gelmiş karaciğerde boyut olarak küçülme ve pütürlü hücre yapısı görülür. Ölüm nedenleri arasında yer alan siroz hastalığının başlıca nedeni alkoldür. Bir diğer nedeni ise Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D hastalıklarıdır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi siroz hastalığında da önemlidir ve bunun için belirtileri bilmekte fayda vardır.

Siroz belirtileri; yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı, sarılık, bulantı, kusma, kaşıntı, şişkinlik, bacaklarda zayıflık,motivasyonda güçlük ve gece idrar yapmada fazlalaşma görülür. Eğer alkole bağlı siroz varsa tedavisi mümkün değildir.Hepatit C siroza neden olduysa interferon tedavisiyle hepatit virüslerinin çoğalması engellenir. Hepatit kaynaklı sirozdan korunmak için mutlaka aşı yapılması gerekmekte,beslenmeye dikkat edilmeli ve erken teşhis için kontrol amaçlı mutlaka muayene olunmalıdır. 
]]>
Kanda Hepatit B https://www.hepatitc.gen.tr/kanda-hepatit-b.html Mon, 26 Nov 2018 22:47:31 +0000 Kanda hepatit B, direk olarak insanlarda karaciğerde meydan gelen iltihaplanmanın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun anlaşılabilmesi için kişide meydana gelen belirtilerin yanı sıra doktorlar tarafından tıbbi testlerl Kanda hepatit B, direk olarak insanlarda karaciğerde meydan gelen iltihaplanmanın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorunun anlaşılabilmesi için kişide meydana gelen belirtilerin yanı sıra doktorlar tarafından tıbbi testlerle birlikte kan testlerinin yapılması gerekmektedir. Yapılan kan testlerinde direk olarak hepatit B virüsünün varlığı ortaya çıkacaktır. Kanda hepatit B, insanlarda çok ağır sonuçlara neden olacak derecede ciddi bir problemdir. İnsanların yüzde 75'i kadarında herhangi bir belirti göstermeden devam eden bu sorun, farklı bir rahatsızlık nedeniyle yapılan kan testinde kendisini ortaya çıkarmaktadır. Bu şekilde tesadüfen fark edilen hepatit B virüsü, yaklaşık iki ile altı ay kadar kuluçka kabul edilir. Meydana gelmesi durumunda bazı insanlarda da aşırı kusma, bulantı, iştah kaybı, deride şiddetli ağrı ve karın ağrısı sorunları ile birlikte kendisini göstermektedir. Bu belirtilerden bazıları ya da birkaçı kişide meydana gelebilmektedir. 

Risk grupları kimlerdir
 • Kanda hepatit B daha çok bu sorunun annede bulunmasından sonra doğan çocuklarda görülmektedir. Yani bu şekilde doğan çocuklar ciddi olarak risk altındadır. Eğer bebeğin annesinde böyle bir durum varsa bebek sık sık muayene yapılmalıdır.
 • İnsanlarda yaşanan ev içinde herhangi bir kişide bilinen hepatit B sorunu varsa siz de sık sık kan testinizi yaptırarak kanda hepatit B probleminin var olup olmadığına dikkat edin. Aksi halde ciddi olarak sizlerde de aniden ortaya çıkma durumu söz konusu olabilir. 
 • Eşcinsel insanlarda da kanda hepatit B görülme ihtimali çok yüksektir. Çünkü bu durum genellikle kan yolu ile bulaşır ve eşcinsel olan insanlarda kan teması çok yaygın olarak geçebilir.
 • Kan yolu ile oluşan kanda Hepatit B problemi aynı zanda günümüzde hizmet vermekte olan sağlık personellerinde de ciddi olarak risk oluşturmaktadır. Hastane ortamında sürekli olarak kanlar içerisinde bulunan sağlık personelleri risk grubu içerisindedir. 
Kanda hepatit B virüsünden nasıl korunabiliriz
Öncelikle bu virüste korunmak için tabi ki önceden müdahalelerde bulunmanız gerekmektedir. Öyle ki öncelikle bunun için aşılanma yöntemini kullanmanız gerekmektedir. Bu yöntem ile hepatit B virüsünden yüzde 95'e kadar korunabilirsiniz. Bunun yanında aynı zamanda kanda hepatit B sorunu olan insanlardan uzak durmak ve bu insanların kullandıkları eşyaları kullanmamak bu virüsten uzak kalmanızı sağlayacaktır.
]]>