Kanda Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Kanda Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi

Kanda Hepatit B

Kanda Hepatit B, doğrudan karaciğerde meydana gelen iltihaplanmanın bir göstergesi olarak ortaya çıkar. Bu durumun anlaşılabilmesi için kişide görülen belirtilerin yanı sıra doktorlar tarafından yapılan tıbbi testler ve kan testlerine ihtiyaç vardır. Yapılan kan testlerinde doğrudan Hepatit B virüsünün varlığı saptanabilir. Kanda Hepatit B, ciddi sonuçlara neden olabilecek derecede önemli bir sağlık sorunudur. İnsanların yaklaşık %75'inde herhangi bir belirti göstermeden devam eden bu durum, farklı bir rahatsızlık nedeniyle yapılan kan testlerinde tesadüfen ortaya çıkabilir. Bu şekilde tesadüfen tespit edilen Hepatit B virüsü, yaklaşık iki ile altı ay kadar kuluçka dönemine sahiptir. Ortaya çıkması durumunda bazı insanlarda aşırı kusma, bulantı, iştah kaybı, deride şiddetli ağrı ve karın ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Bu belirtilerden bazıları veya birkaç tanesi kişide görülebilir.

Risk Grupları Kimlerdir?

  • Kanda Hepatit B daha çok bu sorunun annede bulunmasından sonra doğan çocuklarda görülmektedir. Yani bu şekilde doğan çocuklar ciddi olarak risk altındadır. Eğer bebeğin annesinde böyle bir durum varsa bebek sık sık muayene edilmelidir.
  • İnsanlarda yaşanan ev içinde herhangi bir kişide bilinen Hepatit B sorunu varsa, siz de sık sık kan testinizi yaptırarak kanda Hepatit B probleminin var olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aksi halde, ciddi olarak sizlerde de aniden ortaya çıkma durumu söz konusu olabilir.
  • Eşcinsel bireylerde de kanda Hepatit B görülme ihtimali oldukça yüksektir. Çünkü bu durum genellikle kan yoluyla bulaşır ve eşcinsel bireylerde kan teması oldukça yaygın olarak gerçekleşebilir.
  • Kan yoluyla bulaşan kanda Hepatit B problemi, günümüzde hizmet vermekte olan sağlık personellerinde de ciddi olarak risk oluşturmaktadır. Hastane ortamında sürekli olarak kanlarla temas halinde bulunan sağlık personelleri risk grubu içerisindedir.

Kanda Hepatit B Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

Öncelikle bu virüsten korunmak için önceden bazı önlemler almanız gerekmektedir. Bu bağlamda, öncelikle aşılama yöntemini kullanmanız gerekmektedir. Bu yöntem ile Hepatit B virüsünden %95'e kadar korunabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kanda Hepatit B sorunu olan insanlardan uzak durmak ve bu kişilerin kullandıkları eşyaları kullanmamak, bu virüsten uzak kalmanızı sağlayacaktır.

Ek olarak, Hepatit B virüsünden korunmanın bazı temel yolları şunlardır:

  • Hijyen kurallarına dikkat etmek ve kişisel eşyaların paylaşılmaması.
  • Kan ürünleri ve tıbbi ekipmanların düzgün sterilize edilmesi.
  • Korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmak.
  • Sağlıklı yaşam tarzını benimsemek ve düzenli sağlık kontrolleri yaptırmak.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Hepatit B Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit B Virüsü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kronik Viral Hepatit B Delta Ajansız

Kronik Viral Hepatit B Delta Ajansız

Güncel

Kronik Hepatit B Bitkisel Tedavisi

Kronik Hepatit B Bitkisel Tedavisi