Kronik Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kronik Hepatit B Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hepatit B, karaciğerde kişinin ömrü boyunca devam edecek olan iltihaplanma sebebi ile organ hasarına, siroza, hatta karaciğer kanserine yol açan bir virüs ya da hastalığın kendisi şeklinde tanımı yapılmaktadır. Karaciğerde enfeksiyonun meydana gelmesi ya da virüsün bulaşması sonrasında kronik hepatit B hastalığı ortaya çıkmaktadır. Kronik hepatit B hastalığı genellikle akut şeklinde görülse de kronik olarak da gelişme gösterebilmektedir. Kişide eğer altı aydan fazla süren bir durum söz konusu ise kronik hepatit b hastalığının varlığını göstermektedir. Ortaya çıkan bu durum çoğunlukla hastaların yaşı ile alakalı olmaktadır. Çünkü yaşı ilerlemiş bireylerde kronikleşme azalmaktadır. Bebeklik döneminde kronik hepatit B rahatsızlığı %90 civarında görülürken, yaşın ilerlemesi ile bu oran genellikle düşer. Özellikle karaciğere yerleşmiş olan virüs kişinin karaciğerinde büyük tahribata sebep olmaktadır.

Kronik Hepatit B Nasıl Bulaşır, bu hastalığa neden olan virüsün bulaşması genellikle vajina sıvısı, diğer vücut sıvıları, kan ve semen aracılığı ile bulaşabilmektedir. Kronik hepatit B virüsü hasta olan insan ile başka bir insanın aynı tabaktan yemek yemesi ile bulaşmaz. Aynı zamanda öksürme, aynı tuvaleti kullanma, tokalaşma, aynı bardaktaki suyu içme ve ortak kullanımlı havuzlara girme ile kesinlikle bulaşmaz. Ancak kronik hepatit B virüsü başka etkenlerden kaynaklı olarak bulaşabilmektedir.
  • Doğum sırasında anne adayından bebeğe kronik hepatit B hastalığı geçer.
  • Eğer kadın ya da erkekte hepatit B virüsü varsa, cinsel ilişki yolu ile bulaşır.
  • Hepatit B virüsü taşıyan kişide meydana gelen açık yaralanma ile temas edilmesi halinde kolaylıkla bulaşır.
  • Özellikle diş fırçası, tıraş bıçağı, kan, vücut sıvısı ve diğer eşyaların ortak kullanması ile kronik hepatit B virüsü bulaşır.
  • Kronik hepatit B virüsü taşıyan kişinin kullanmış olduğu enjektörün kullanılması ile kolaylıkla geçer.
  • Kronik hepatit B hastası olan kişinin kanı ile temas edilmesi ve kesici bir alet ile yaralanması sonucunda başka kişiye bulaşır.
Kronik Hepatit B Belirtileri, hepatit B virüsü toplumda yaşayan her 10 bireyden birisini etkilemektedir. Hepatit B virüsü kişiye bulaştığı zaman hiçbir belirti göstermeden uzun süreli bir kuluçka dönemi geçirmektedir. Genellikle kişiye uygulanan başka tetkikler esnasında tesadüfen bu virüse rastlanılır. Virüs kişiye bulaştıktan sonra yaklaşık olarak 2-6 ay arası kuluçka dönemi geçirmektedir. Bu süre zarfında bile herhangi bir belirtiye rastlanmaz. Ancak bazen yüksek ateş, halsizlik hissi, mide bulantısı, karın ağrısı, kusma, cilt renginde sararma, karaciğerde hissedilen hassasiyet ve idrar rengini koyu olması şeklinde belirtiler olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İbrahim Saraçoğlu Hepatit B Kürü

İbrahim Saraçoğlu Hepatit B Kürü

Hepatit B Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hepatit B Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hepatit B Taşıyıcısı İlaçları ve Etkileri

Hepatit B Taşıyıcısı İlaçları ve Etkileri

Hepatit C Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit C Sarılık Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit C İlaçları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit C İlaçları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Alkolik Hepatit Teşhisi ve Tedavisi

Alkolik Hepatit Teşhisi ve Tedavisi

Güncel

Toksik Hepatit Belirtileri ve Tedavisi

Toksik Hepatit Belirtileri ve Tedavisi